Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Pochvala české justici: Do předvolební kampaně zatím nezasáhla

  10:08

Pokud se do začátku voleb nestane nic mimořádného, jedním z jejich vítězů by mohly být oproti roku 2006 orgány činné v trestním řízení.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Pokud se do začátku předčasných voleb v pátek 25. října ve dvě hodiny odpoledne nestane nic mimořádného a pomineme-li, že jsou důsledkem aféry Nagyová a spol., pak lze tvrdit, že orgány činné v trestním řízení do předvolební kampaně tentokrát výrazně nezasáhly. Přitom se česká justice zabývá mnoha třaskavými kauzami, které by mohly volební klání výrazně ovlivnit. Za tuto zdrženlivost si zaslouží pochvalu.

Minimálně v následujících třech kauzách – Opencard, trafiky pro exposlace ODS a návrat bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho – jsou dle dostupných informací na spadnutí rozhodnutí, jež míří do vysokých administrativních a politických pater.

  • Obžaloba radních za TOP 09 a bývalých radních za ODS v kauze Opencard dle vyjádření mluvčí Městského státní zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové pro ČESKOU POZICI zatím není vypracovaná. Stále probíhá vyšetřování. Pokud by se však policisté a státní zástupci k obžalobě politiků před volbami rozhodli, jak někteří pražští zákulisní šíbři avizovali, pravděpodobně by to výsledky hlasování ovlivnilo. Zejména současný „topácký“ primátor Tomáš Hudeček a jeho předchůdce Bohuslav Svoboda, jenž usiluje o poslanecký mandát coby dvojka pražské kandidátky ODS, by se neradovali.
  • Nejvyšší soud by měl na přelomu října a listopadu rozhodnout, jestli Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci doporučí stíhat bývalé poslance ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře a expremiéra Petra Nečase v kauze trafik pro rebely. V kladném případě by určitě volební potenciál občanských demokratů poklesl.
  • Městský soud v Praze počátkem října v neveřejném jednání dle informací médií zastavil trestní stíhání bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Protože však dosud nebylo stranám sporu doručené písemné znění rozhodnutí, městský soud případ odmítl komentovat. Pokud se informace médií potvrdí, policie bude mít dva prezidenty.
    Zatímco Lessy byl spojován s Věcmi veřejnými, současný policejní prezident Martin Červíček se vyšvihl do vedoucích postů v policii za Ivana Langera (ODS) a policejním šéfem byl jmenován za premiéra Petra Nečase. Lessyho reinstalace by zamíchala mocenským uspořádáním v klíčové složce orgánů činných v trestním řízení a dala by za pravdu politikům VV, kteří odchod Lessyho kritizovali. To by mohlo pomoci ve volbách předsedovi VV Vítu Bártovi, který kandiduje za Okamurův Úsvit, a naopak snížit volební potenciál ODS.

Zatím se tedy neopakoval scénář z roku 2006, kdy týden před sněmovními volbami přišel za poslanci tehdejší šéf protimafiánského útvaru Jan Kubice a přednesl jim zprávu, v níž popisoval údajný politický nátlak na vyšetřování citlivých kauz. A to je v případě české justice pozitivní zjištění, pokud jde o letošní předvolební kampaň.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!