Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politik ani v nadsázce nemůže vyzývat k vymření voličů jiné strany

  20:30
Na výzvu místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN) na Facebooku k promoření, umoření a vymoření voličů hnutí ANO koronavirem covid-19 zareagoval Pavel Matocha.

Jan Lacina (STAN). foto: Starostové a nezávislí

Místostarosta Prahy 6 a bývalý pražský volební lídr Starostů a nezávislých Jan Lacina (STAN) jen několik dnů po zneužití nouzového stavu k odstranění sochy maršála Koněva z Dejvic ventiloval na facebookovém profilu svého přítele vlastní nenávist k voličům hnutí ANO a vyzval k jejich promoření, umoření a vymoření. Jeho facebookový přítel reagoval na dilema ohledně adekvátního postupu proti šíření nemoci covid-19 otázkou: „Nevíte někdo aspoň přibližně, jakou část obyvatel je třeba promořit, umořit a vymořit, aby bylo líp?“

Lacina mu odpověděl: „Podle posledního Kantaru 34,5 procenta.“ Což jsou aktuální preference hnutí ANO dle nejnovějšího volebního průzkumu. Politik Lacina na otázky LN k tomuto svému výroku nereagoval a podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o snesitelnou sarkastickou nadsázku.

Nenávist ke skupině?

Co kdyby však tento „expert na otázky osvobození a druhé světové války“ vyzval třeba k promoření Židů a pamětníků osvobození, kteří nesouhlasí s odstraněním Koněvovy sochy? To by také byla snesitelná sarkastická nadsázka, nebo by to bylo na okamžité odstoupení z postu místostarosty, případně na trestní stíhání?

Co kdyby pražský volební lídr ANO vyzval k promoření, umoření a vymoření stoupenců kampaně Milion chvilek pro demokracii, nebo třeba voličů STAN, TOP 09 a ODS? To by také byla snesitelná sarkastická nadsázka, nebo by šlo o nenávist ke skupině obyvatel a zásadní ohrožení demokracie v České republice?

Nebo kdyby pražský volební lídr ANO, který by zároveň byl vlivný komunální politik Babišova hnutí, vyzval k promoření, umoření a vymoření stoupenců kampaně Milion chvilek pro demokracii, nebo třeba voličů STAN, TOP 09 a ODS. To by také byla snesitelná sarkastická nadsázka, nebo by šlo o nenávist ke skupině obyvatel a zásadní ohrožení demokracie v České republice?

Očekával bych, že v tu chvíli by Reportéři ČT tomu věnovali zvláštní pořad a týdeník Respekt a Deník N by z toho udělaly obálkové téma, Milion chvilek pro demokracii by svolal demonstraci na Letnou navzdory nouzovému stavu a vyzval k občanské neposlušnosti a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová by vyjádřila obavy o osud demokracie v ČR a tlačila na vyloučení hnutí ANO z frakce dříve Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, dnes Za novou Evropu v Evropském parlamentu, protože nerespektuje sdílené evropské hodnoty.

Zbabělost

Jan Lacina byl v devadesátých letech novinářem (například týdeník Reflex a LN), na přelomu tisíciletí mediálním manažerem projektu Praha – Evropské město kultury 2000 a zároveň pracoval v České televizi (ČT), kde mimo jiné připravoval talk-show Michala Prokopa Krásný ztráty. Aby vytěžil z ČT propagovaného názvu co nejvíc, otevřel si s Prokopem v centru Prahy stejnojmennou kavárnu. Od listopadu 2014 je místostarostou Prahy 6, kde měl také na starosti odstranění sochy maršála Koněva připomínající osvobození Prahy Rudou armádou.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina ukázal svou zbabělost i odstraněním Koněvovy sochy za nouzového stavu, aby proti němu nemohli lidé s odlišným názorem protestovat

Na webu STAN o sobě Lacina říká, že „patří k typickým představitelům velkoměstských, liberálně smýšlejících a kriticky uvažujících občanů“ a že je „hrdý na českou účast v projektu Evropské unie“. Co o sobě říká svými nejnovějšími činy? Za prvé, že je zbabělec, což ukázal jednak odstraněním Koněvovy sochy za nouzového stavu, aby proti němu nemohli lidé s odlišným názorem protestovat, jednak novou kauzou, kdy na otázky LN vůbec neodpověděl. To je ta nová demokratická politika, kterou chtějí Starostové a nezávislí?

A za druhé, což je vážnější, pohrdá demokracií. Nelze mávnout rukou nad tím, že nějaký politik napíše, že pro Českou republiku by bylo lepší, kdyby voliči jiné politické strany vymřeli na koronavirus. Ani v nadsázce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!