Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Prodražení výstavby jádra je politický problém

Všechny výstavby a dostavby jaderných elektráren ve světě se dosud prodražily. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co je hlavní příčinou, že se všechny výstavby i dostavby jaderných elektráren a reaktorů v EU, Velké Británii i USA mnohonásobně prodražují oproti původně oznámené ceně?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je otázkou, jestli dnešní odstřižení Ruska a Číny od dostavby Dukovan je skutečně věcí deklarované starostlivosti o naši bezpečnost (???) a nebo spíš se skrytě jedná o to, aby žádná dostavba nakonec vůbec nebyla (vzpomeňme jen na přeshraniční boje o tavbu Temelína).

Je celkem snadné pochopit, že z politických, mocenských a konkurenčních důvodů na straně velkých světových hráčů tady není zájem, aby Česko bylo energeticky soběstačné, nezávislé a navíc ještě energii vyváželo, ba naopak.

:-)

0 0
možnosti

J31a23n 49V56l87k

30. 6. 2021 16:46

V zásadě jsou možné dva přístupy pořízení jaderné elektrárny. V prvém si řídíte a organizujete výstavbu vlastními silami a pouze služby a dodávky, které tu nejsou běžné, nakupujete ze zahraničí. V druhém případě pořizujete elektrárnu formou EPC kontraktu (na klíč), potom jste plně závislí na chování zahraničního dodavatele, který jistě využívá tržní pravidla. Celkové náklady jsou v podstatě již určeny na počátku výše uvedenými pravidly a dodatečně se velmi obtížně mění. Samotná výstavba (provádění prací) se dnes pohybuje okolo 45% celkových nákladů JE.

0 0
možnosti

Pane Macháčku, Vy se vždycky dokážete zaměřit na nějakou pitomost a dokážete z toho navařit ohromnou hloupost. Pokud se chcete dovědět něco o tom, jak postavit jadernou elektrárnu rozumně - obraťte se na pana Hezoučkého. A na ty, co stáli za ním - ŠKODA JS ad. ROSATOM prostě je v pořádku a my máme jen dvě možnosti:

1) nestavět nic - a vydat se na cestu do jeskyně

2) Nechat ŠKODU JS stavět VVER-1200

Pokud by tato diskuze měla mít hlavu a patu, musela by být založena v této rovině.

0 0
možnosti

Výstavba jaderných elektráren Rosatomem se neprodražuje ani neprodlužuje. Astravec zprovoznili za dva roky, první blok v Akkuyu se staví 4. rokem bez zpoždění a má být zprovozněn za necelé dva roky.

Jenže my jsme si Rosatom zakázali, takže bychom se měli zajímat o Vogtle i Olkiluoto nebo Flamanville - TO je naše budoucnost. Dobrovolně vybraná.

0 0
možnosti

Nevím, jak mi ulítl ten Astravec - výstavba se zpozdila o dva roky a celkem trvala 7 let.

0 0
možnosti
Foto

Jestli se uskuteční projekt pohonu přibližovadel elektřinou, pak bude teprve patrno, kolik stojí investice do 1 elauta. Doufám, že lidstvo pozná nesmyslnost toho jurodivého projektu stejně jako nesmyslnost boje proti CO2, třeba i pomocí hrabat a lopat. Škoda jen, tedy pro mé potěšení, že se toho, vzhledem k věku 78 let, asi nedožiju.:-P

0 0
možnosti