Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Rampula lže

  13:32

Vrchní státní zástupce se v nedělním prohlášení odvolává na názor expertů Šándora a Lásky, který tito pánové v minulých dnech nevyslovili.

Vlastimil Rampula, staronový šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze, dal v neděli 26. února tiskové prohlášení coby appendix tiskové konference, na níž v pátek 24. února předvedl médiím skeč z vnitřního kamerového systému vrchního státního zastupitelství. Na něm byly zachyceny osoby, podle Rampuly neoprávněně vnikající do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka.

Rampula ve svém tiskovém prohlášení tvrdí, že pokud probíhala na Vrchním státním zastupitelství v Praze bezpečnostní akce v zájmu státu, jak v pátek konstatoval na svém brífingu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bylo povinností Stanislava Mečla ho při předávání úřadu dne 22. února o této skutečnosti informovat. To však prý Mečl neučinil, což Rampula považuje za jeho fatální selhání.

Opomněl však několik dalších možností. Například, že příslušný spis dohledá v trezoru šéfa vrchního státního zastupitelství. Osobní informování totiž nelze z žádného ustanovení zákona dovozovat. Nadto mohl být spis již z bezpečnostních důvodů skartován – i takový postup si lze představit, neboť Rampulova činnost hraničí s bezpečnostním rizikem. A konečně, jestli ona kamerami zaznamenaná událost souvisí s ukončením bezpečnostní akce, nebyl žádný důvod o ní mluvit.

Rampula se dále dětsky naivně brání tvrzením, že „o žádné bezpečnostní akci nevěděl, proto nemohl způsobit její vyzrazení“. Připomíná to Forresta Gumpa a jeho nechtěné odhalení aféry Watergate...

Rampula ke všemu ještě tvrdí, že „samotná akce zachycená na kamerovém systému Vrchního státního zastupitelství v Praze svojí mimořádností stále vyvolává mnoho vážných otázek, což potvrzují reakce expertů na bezpečnostní problematiku. Dle názoru těchto expertů (např. Andor Šándor či Václav Láska) se nemohlo jednat o policisty. Pozastavují se nad časovou souvislostí akce s vyhlášením rozsudku Městského soudu v Praze, nad způsobem provedení i uskutečněním akce v noci a pod kamerami“.

Oba experti výslovně předpokládají, že šlo o legální akci, i když k její realizaci mají určité připomínky

Tento výrok je však v části, kdy se odvolává na názor expertů Šándora a Lásky, lživý! Pánové Šándor a Láska v pondělí telefonicky potvrdili ČESKÉ POZICI, že ani jeden z nich k této akci v minulých dnech neřekl, že se „nemohlo jednat o policisty“. Naopak, oba výslovně předpokládají, že šlo o legální akci, i když k její realizaci mají určité připomínky.

Rampula dále – mluvě zřejmě na papežský způsob ex cathedra, autoritativně, neomylně a ve věcech víry (protože důkazů nemaje) – „trvá na tom, že způsob provedení akce zachycený kamerou neodpovídá úkonům trestního řízení“. Ano, věřte, pak důkazů netřeba.

Tak takto pracuje šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula. Pane ministře Pospíšile, nabruste tužky i mysl a dejte si prosím rychle repete (s jeho odvoláním). A my se budeme snad i modlit, aby bylo úspěšné. Už toho bylo opravdu dost.

Autor: