Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Řecké a španělské opakování dějin

Zkušenost s východoevropskou formou socialismu je nepřenosná. Pro mladé Řeky a Španěly jde o bezvýznamnou historii z neznámého kouta Evropy. Bohužel. Řeky tak po vítězství Syrizy čekají těžké časy, a pokud uspěje ve Španělsku Podemos, poznají krutou realitu socialismu i tam. Píše Pavel Kohout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Tatana

Zrovna včera jistý glosátor na německé TV

uvedl scénku o tom, jak se v bývalé NDR stály hodinové fronty u zubaře, pak vše napravil s omluvou, že si spletl frontu na bezplatné ošetření chrupu v USA s frontou na banány v NDR.

Nikdo není dokonalý.

0/0
17.3.2015 0:23
Foto

K12a29r98e14l 72P33l14í94h61a37l 2239545458911

EU

je sice dobrý projekt, ale žalostně nedotažený do konce. EU zavádí spoustu společných prvků, ale zároveň spoustu klíčových nechává na národních úrovních. Typicky euro - jedna centrální banka, jedna míra, ale pětadvacet daňových systémů a hospodářských politik. Takto mohou společně fungovat pouze podobné si země, rozhodně ne celá Evropa. Je třeba říci na plná ústa, že EU bude jeden stát, jedny daně, všichni budeme přispívat na nezaměstnané ve Španělsku, nebo se rozejdeme každý po svém. Cokoliv mezitím vede k deformacím a v konečném důsledku k velkému napětí. Jak by to vypadalo v ČR, kdyby centrální vláda nepřerozdělovala mezi kraje a nechávala je napospas svému osudu? Cožpak pražáci nepřispívají třeba na nezaměstnané v ekonomických postižených regionech? Vláda nestaví infrastrukturu pro všechny a všude? kdyby to tak nebylo, pak se nám to tu pěkně vzbouří. A to se děje na jihu Evropy. Chceme být spolu? Bez jasné odpovědi to bude hnít.

0/0
16.3.2015 13:23

Dost dobře nevím,

co si pod pojmem "socializmus" mám představit. Jestli ten socializmus v rámci demokratického kapitalizmu, který nemá jasnou strukturu a hranice nebo socializmus jako přechodná etapa mezi kapitalizmem a komunizmem v Marxově pojetí. Jestli je tento socializmus je pouze předstupněm komunizmu, pak mluvme raději o komunizmu. Komunizmus je uceleným systém, na kterém je definováno i chování lidské společnosti. Pokud některý z ideologů zdůrazňuje jen část teoretického chování tohoto systému a jiný nechává, pak je to špatně, resp. musí nadefinovat systém nový. Jakkoliv mám zásadní výhrady ke komunizmu, resp. marxizmu, musím uznat, že Marxovo dílo je ucelené a vědecky zpracované. Neznám podobná díla, která by se těm Marxovým vyrovnala. Zakopaný pes je asi právě v té snaze o formální správnost celého díla, o úpornou snahu o kauzalitu, což možná odpovídá úrovni myšlení 19. století, ale dnes i teorie tzv. exaktních věd jsou stavěny  myšlenkově jinak.

0/0
15.3.2015 11:31

Re: Dost dobře nevím,

"Alenka v Říši divů" je také "ucelené dílo" ! Měl jste osobní zkušenost "budovat Marxův Svět " ??

0/0
16.3.2015 10:59

Re: Dost dobře nevím,

Tedy ne, že bych o to tak stál, ale neměl. Já mám vůbec averzi, budovat lepší zítřky podle nějaké, a to i té intelektuálně sebe brilantnější ideologie.

0/0
17.3.2015 10:49
Foto

K86a37r84e23l 59P90l44í39h80a23l 2809565708481

Re: Dost dobře nevím,

Tohle je kámen úrazu lidského jednání - určité skupiny lidí si z každé ideologie vybírají jen to, co se jim zrovna hodí. Proto je velice těžké mít bezproblémový funkční systém. Vámi zmiňovaný komunismus je klasický případ - on by možná fungoval, ale to by se museli jako opravdoví komunisté chovat především ti, co ho řídili. Na Marxovi je nejpikantnější jeho nepěkný postoj k východním Slovanům a zejména k Rusům. O tom soudruzi taktně mlčeli... Jinak souhlasím v tom, že Marx byl velice moudrý člověk, ať už s jeho dílem souhlasíme nebo ne. PS: socialismus (komunismus) a kapitalismus jsou krajní systémy - protipóly. Skutečnost je vždy něco mezi. Není důvod, aby společnost neprojevovala jistou míru sociální smířlivosti v kapitalismu a naopak. Proto by bylo lepší mluvit o kapitalistických a socialistických prvcích ve společnosti než o kapitalismu a socialismu. Ušetřili bychom si spoustu hádek.

0/0
16.3.2015 13:08

Po přečtení článku,

jsem si s hrůzou uvědomil, jak jsem rád, že mám je 72 let.

0/0
15.3.2015 9:27

Již delší dobu se obávám,že tu těžkou a trnitou

cestu od kapitalismu ke kapitalismu budeme muset projít ještě jednou se západní Evropou. Až budou všichni Evropané "rýt držkou v zemi", pak snad pochopí, že je to slepá cesta.

0/0
15.3.2015 9:25

Po přetčtení článku

, jsem si s hrůzou uvědomil, jak jsem rád, že mám 72 let.

0/0
15.3.2015 9:24

Již delší dobu se obávám, že tu těžkou a trnitou

cestu od kapitalismu ke kapitalismu, budeme muset se západní Evropou projít ještě jednou. Oni si neuvědomují, že ten socialismus opravdu nefunguje. Je to slepá kolej, ale každý si zřejmě musí tu cestu projít sám, aby uvěřil. Až bude celá Evropa "rýt držkou v zemi", pak možná pochopí. Měli bychom budovat opravdový kapitalismus a ne se přidržovat Evropy, která socialisticky přerozděluje. Ten bankrot pak budeme muset prožít s ní ještě jednou. A bude to opravdu fičák.

0/0
15.3.2015 9:24