Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Rehabilitace Romů

Jak se žije Romům v Česku čtvrt století od pádu socialistické diktatury? Jeden z jejich hlavních představitelů Karel Holomek líčí neradostný polistopadový přístup státu k romské menšině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Swozil

28. 4. 2015 14:18
Někteří Holomci to dotáhli hóódně daleko !

Asi nejúspěšnější z Holomků, příbuzných pisatele,  je zlínský advokát Milan Holomek, který okradl své důvěřivé známé o víc jak 500 milionů Kč !!!   Kam se na něj hrabou soukmenovci, čórkující v tlačenicích po tramvajích a  u vchodů do obchodů !  Sice je to jen 50 % cikán, ale i tak jasný sukces  )))

0 0
možnosti

J. Poděbradský

28. 4. 2015 7:10
je to jednoduche!

Staci aby se na cikany pouival stejny zakon jako na vsechny ostani obcany Ceska. Vite proc chodi ve vychodnim Rumunsku policajti s metrovou holi v ruce??   Okamzite resi prestupky a zlociny cikanu na miste velmi rychlou exekuci a jaky je tam klid !!!

0 0
možnosti

27. 4. 2015 11:31
Přínos jsem se nedočetl.

A "poněkud" chaotickýprojev a téměř obhajoba toho, že by celá společnost měla žít stejným způsobem a snad i lépe živit tuto "utiskovanou menšinu", to z hlediska logiky vede přímo k trilaterární komisi a jejímu cíli snížení počtu obyvatel Země jakýmikoli, i drastickými prostředky, rozvratem hospodářství a civilizace v lepším případě nevyjímaje. Existuje princip zásluhovosti. Naučím se, umím, jsem prospěšný, mám práci, oceněnou podle toho, jak ji vykonávám a jakou mám produktivitu. Nebo druhá možnost, preferovaná u jedné skupiny lidí- sociální dávky, příspěvky na bydlení, spousta volného času, minimální odpovědnost, příživnický způsob života,nulový přínos společnosti a za to, že jsem k ničemu a společnost mne živí se jí odvděčím nadávkami a stížnostmi na diskriminaci...no co, je vám přáno, ale jiní za vaše postavení ve společnosti opravdu nemohou a doba peněz za nic, ta už brzy skončí, není dost prostředků pro lidi pracující, natož pro ty druhé...

0 0
možnosti

J. Václav 261

27. 4. 2015 10:23
Diskriminace, ó nikoliv, jen opatrnost.

Prožil jsem období kdy se množili cikánské soukromé firmy hlavně v odvětví stavebnictví a získávali veřejné zakázky. Jedna taková firma prováděla v obci kanalizací a objednala si u naší firmy opravy asfaltových povrchů. Požadoval jsem zálohu 100.000 Kč v hotovosti. Peníze přivezli a ještě v noci naší firmu někdo vykradl a z poklady peníze zmizeli, včetně další hotovosti. Zakázku jsme samozřejmě provedli a policie nikdy nic nevyšetřila. Od té doby jsme nepustili cikána ani za plot. Rasizmus, diskriminace ? Nikoliv jen opatrnost.

0 0
možnosti

27. 4. 2015 10:05
Možná by pro začátek stačilo, kdybyste přiměl

alespoň některé soukmenovce, aby si uklidili kolem svých příbytků. To by, myslím, značně prospělo vztahům obou národů. Být chudý neznamená být bordelář, co vyhazuje odpadky z okna.

0 0
možnosti

27. 4. 2015 9:08
Romové zamrzli ve sběračské civilizaci

Problémem většiny Romského etnika je, že zamrzli v civilizační etapě sběračství. Nikdy a nikde nepřešli do podoby společnosti živící se systémovou prací, zemědělstvím či průmyslem. Sběrač může bezproblémově žít jen tam, kde to co sbírá nevzniklo lidskou prací. Což už není skoro nikde, tuplem ne ve střední Evropě.

A v tom je problém většiny dnešních Romů. Nejsou mentálně schopní systémově a plánovitě pracovat, natož se na to vzděláváním a respektováním společenských principů připravit. To neznamená, že nejsou schopní fyzické dřiny - to ano, ale jen náhodně a nárazově, když už není co do úst.

Evropským národům přechod ze sběračství do systémového zemědělství trval + - 10 000 let. Nemalujme si, že to bude u Romů rychlejší, když s tím začali až po I. sv. válce, tj. před 100 lety a to jen několik % z nich. Zvlášť když jim umožňujeme tu nejpohodlnější formu sběračství - sociální dávky.

A nakonec - co chtít od etnika které se stydí za své jméno a jeho užívání považuje za rasismus.

0 0
možnosti

J. Křivan

27. 4. 2015 14:59
Re: Romové zamrzli ve sběračské civilizaci

Pane Malečku, Váš příspěvek má racionální jádro. Jsem ve velice úzkém kontaktu se smíšenou cikánskou minikomunitou (cca 20 lidí, maximálně dvě děti na rodinu), která už romsky neumí, všichni její členové pracují většinou na dělnických pozicích, nebo na pozicích obdobných. Nikdo nebyl trestán. Na nepřizpůsobivé cikány nadávají. S nostalgii vzpomínají na dobu kdy na práci bylo právo a zároveň i povinnost.

Postrádají jakoukoliv schopnost hlubšího abstraktního myšlení, nejsou schopni se orientovat v současné společnosti. Jako příklad, jeden z nich si dokáže zapamatovat nepředstavitelné množství třeba telefonních čísel, ale trojčlenka je pro něj neřešitelný problém. Postavit vázu doprostřed stolu, a proč.

No a co dál?

10 000 tisíc let o kterých píšete nám moc nepomůže. Vytvořené sociální podmínky po roce 1989 umožňovali "sběratelský způsob obživy" mezi které pařily i příspěvky na děti. Jenže počet nepřizpůsobivých co musí současný sociální systém "uživit" narůstá až na hranici zhroucení.

0 0
možnosti

27. 4. 2015 8:55
Pane Holomku, naříkáte zbytečně!

Problémy, které jste vy měl s bolševikem, měla v různých variantách i řada bílých a nestěžují si na to 25 let. Zrovna tak drtivá většina bílých si nesáhla na klausovskou prichvatizaci, ještě je různí kožení prichvatizátoři a postkupónoví přerozdělovači obrali o to málo, co získali. Ale přesto žijí, pracují, posílají děti do školy... PRO CIKÁNY ( promiňte, nevím kdo je to rom, ale pamatují ze svého dětství cikány koňáky, drotáry a sklenáře, kováře, ale i kočovníky s krásnými vozy s bílou plachtou a dobře vedenými koňmi) je jediná medicína: 1. Naučit děti dobře česky a dobrým základním návykům a dobrému chování, aby se mohly plnohodnotně učit v normální škole. 2. Dbát ne školní docházku a učení dětí a vysvětlit jim, že bez vzdělání ničeho nedosáhnou. 3. Pokud jde o práci, proč cikáni sami nezakládají firmy, kopáčské, stavební, silničářské, dlaždičské, oplocovací, úklidové... Znám takové a cikáni v nich vydělávají dobré platy. Jsou to ale cikání z východního Slovenska, ne odsud. Neskuh

0 0
možnosti

J. Poděbradský

27. 4. 2015 9:32
Re: Pane Holomku, naříkáte zbytečně!

to je taká diškrymynácja!!

0 0
možnosti

27. 4. 2015 8:38
Pana Holomka zarazilo

že Rom , nemající české občanství, nemohl tady pobírat sociální dávky.

0 0
možnosti

V. Kříž 191

27. 4. 2015 7:05
pan Holomek...

... kdysi prohlašoval, že cikánská rodina má z kapesních krádeží za den 20.000 korun. a že by rozhodně nekradli, kdyby jim stát - tedy ti "bílí" - ušlý zisk refundoval.

Hm, a pokud je významným přínosem Cikánů pro celou evropskou společnost to, že prošli holocaustem a utíkali do Kanady, to se mi chce opravdu plakat

0 0
možnosti

27. 4. 2015 2:07
Romové by měli vyrábět, pěstovat, tvořit a podnikat

v článku není ani náznak představy o tom, že by měli Romové sami něco vyrábět, tvořit, pěstovat či podnikat alespoň pro vlastní potřebu. Politická meditace autora je v něm jen o bezpracném získání víc a víc prostředků a výhod od společnosti.

Snad by je mohly obrátit církve na stranu lidí, kteří se snaží uživit vlastními silami. Národ, jehož lidé v nejlepším věku utrácejí sociální dávky v hernách, za drogy a devastuje nájemní byty namísto toho, aby si je sám vytvořil a zveleboval, se sám odsuzuje být obtížným a kontroversním příživníkem společnosti. Východisko může najít jen sám ve své nouzi a nikoliv v blahobytu. Pokud skutečně má zájem o to, aby přestal být takovou nežádoucí menšinou (o tom se dá již téměř pochybovat).

Sám autor tohoto příspěvku (nikoliv článku) vyšel z prostředí mnohem nuznějšího, než v jakém žijí dnešní Romové a to nikoliv cestou rabování kovů, vybavení domů, v nichž žil, ani kriminální či politickou cestou. V té době a v těch místech žádné sociální dávky ani neexi

0 0
možnosti

27. 4. 2015 2:11
Re: Romové by měli vyrábět, pěstovat, tvořit a podnikat

stovaly. Ale ani nápravná zařízení nebyla dobře vybavenými hotely s plnou penzí a zdarma.

0 0
možnosti