Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Rehabilitace Romů

Jak se žije Romům v Česku čtvrt století od pádu socialistické diktatury? Jeden z jejich hlavních představitelů Karel Holomek líčí neradostný polistopadový přístup státu k romské menšině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Swozil

Někteří Holomci to dotáhli hóódně daleko !

Asi nejúspěšnější z Holomků, příbuzných pisatele,  je zlínský advokát Milan Holomek, který okradl své důvěřivé známé o víc jak 500 milionů Kč !!!   Kam se na něj hrabou soukmenovci, čórkující v tlačenicích po tramvajích a  u vchodů do obchodů !  Sice je to jen 50 % cikán, ale i tak jasný sukces  )))

0/0
28.4.2015 14:18

J. Poděbradský

je to jednoduche!

Staci aby se na cikany pouival stejny zakon jako na vsechny ostani obcany Ceska. Vite proc chodi ve vychodnim Rumunsku policajti s metrovou holi v ruce??   Okamzite resi prestupky a zlociny cikanu na miste velmi rychlou exekuci a jaky je tam klid !!!

0/0
28.4.2015 7:10

Přínos jsem se nedočetl.

A "poněkud" chaotickýprojev a téměř obhajoba toho, že by celá společnost měla žít stejným způsobem a snad i lépe živit tuto "utiskovanou menšinu", to z hlediska logiky vede přímo k trilaterární komisi a jejímu cíli snížení počtu obyvatel Země jakýmikoli, i drastickými prostředky, rozvratem hospodářství a civilizace v lepším případě nevyjímaje. Existuje princip zásluhovosti. Naučím se, umím, jsem prospěšný, mám práci, oceněnou podle toho, jak ji vykonávám a jakou mám produktivitu. Nebo druhá možnost, preferovaná u jedné skupiny lidí- sociální dávky, příspěvky na bydlení, spousta volného času, minimální odpovědnost, příživnický způsob života,nulový přínos společnosti a za to, že jsem k ničemu a společnost mne živí se jí odvděčím nadávkami a stížnostmi na diskriminaci...no co, je vám přáno, ale jiní za vaše postavení ve společnosti opravdu nemohou a doba peněz za nic, ta už brzy skončí, není dost prostředků pro lidi pracující, natož pro ty druhé...

0/0
27.4.2015 11:31

J. Václav 261

Diskriminace, ó nikoliv, jen opatrnost.

Prožil jsem období kdy se množili cikánské soukromé firmy hlavně v odvětví stavebnictví a získávali veřejné zakázky. Jedna taková firma prováděla v obci kanalizací a objednala si u naší firmy opravy asfaltových povrchů. Požadoval jsem zálohu 100.000 Kč v hotovosti. Peníze přivezli a ještě v noci naší firmu někdo vykradl a z poklady peníze zmizeli, včetně další hotovosti. Zakázku jsme samozřejmě provedli a policie nikdy nic nevyšetřila. Od té doby jsme nepustili cikána ani za plot. Rasizmus, diskriminace ? Nikoliv jen opatrnost.

0/0
27.4.2015 10:23

Možná by pro začátek stačilo, kdybyste přiměl

alespoň některé soukmenovce, aby si uklidili kolem svých příbytků. To by, myslím, značně prospělo vztahům obou národů. Být chudý neznamená být bordelář, co vyhazuje odpadky z okna.

0/0
27.4.2015 10:05

Romové zamrzli ve sběračské civilizaci

Problémem většiny Romského etnika je, že zamrzli v civilizační etapě sběračství. Nikdy a nikde nepřešli do podoby společnosti živící se systémovou prací, zemědělstvím či průmyslem. Sběrač může bezproblémově žít jen tam, kde to co sbírá nevzniklo lidskou prací. Což už není skoro nikde, tuplem ne ve střední Evropě.

A v tom je problém většiny dnešních Romů. Nejsou mentálně schopní systémově a plánovitě pracovat, natož se na to vzděláváním a respektováním společenských principů připravit. To neznamená, že nejsou schopní fyzické dřiny - to ano, ale jen náhodně a nárazově, když už není co do úst.

Evropským národům přechod ze sběračství do systémového zemědělství trval + - 10 000 let. Nemalujme si, že to bude u Romů rychlejší, když s tím začali až po I. sv. válce, tj. před 100 lety a to jen několik % z nich. Zvlášť když jim umožňujeme tu nejpohodlnější formu sběračství - sociální dávky.

A nakonec - co chtít od etnika které se stydí za své jméno a jeho užívání považuje za rasismus.

0/0
27.4.2015 9:08

J. Křivan

Re: Romové zamrzli ve sběračské civilizaci

Pane Malečku, Váš příspěvek má racionální jádro. Jsem ve velice úzkém kontaktu se smíšenou cikánskou minikomunitou (cca 20 lidí, maximálně dvě děti na rodinu), která už romsky neumí, všichni její členové pracují většinou na dělnických pozicích, nebo na pozicích obdobných. Nikdo nebyl trestán. Na nepřizpůsobivé cikány nadávají. S nostalgii vzpomínají na dobu kdy na práci bylo právo a zároveň i povinnost.

Postrádají jakoukoliv schopnost hlubšího abstraktního myšlení, nejsou schopni se orientovat v současné společnosti. Jako příklad, jeden z nich si dokáže zapamatovat nepředstavitelné množství třeba telefonních čísel, ale trojčlenka je pro něj neřešitelný problém. Postavit vázu doprostřed stolu, a proč.

No a co dál?

10 000 tisíc let o kterých píšete nám moc nepomůže. Vytvořené sociální podmínky po roce 1989 umožňovali "sběratelský způsob obživy" mezi které pařily i příspěvky na děti. Jenže počet nepřizpůsobivých co musí současný sociální systém "uživit" narůstá až na hranici zhroucení.

0/0
27.4.2015 14:59

Pane Holomku, naříkáte zbytečně!

Problémy, které jste vy měl s bolševikem, měla v různých variantách i řada bílých a nestěžují si na to 25 let. Zrovna tak drtivá většina bílých si nesáhla na klausovskou prichvatizaci, ještě je různí kožení prichvatizátoři a postkupónoví přerozdělovači obrali o to málo, co získali. Ale přesto žijí, pracují, posílají děti do školy... PRO CIKÁNY ( promiňte, nevím kdo je to rom, ale pamatují ze svého dětství cikány koňáky, drotáry a sklenáře, kováře, ale i kočovníky s krásnými vozy s bílou plachtou a dobře vedenými koňmi) je jediná medicína: 1. Naučit děti dobře česky a dobrým základním návykům a dobrému chování, aby se mohly plnohodnotně učit v normální škole. 2. Dbát ne školní docházku a učení dětí a vysvětlit jim, že bez vzdělání ničeho nedosáhnou. 3. Pokud jde o práci, proč cikáni sami nezakládají firmy, kopáčské, stavební, silničářské, dlaždičské, oplocovací, úklidové... Znám takové a cikáni v nich vydělávají dobré platy. Jsou to ale cikání z východního Slovenska, ne odsud. Neskuh

0/0
27.4.2015 8:55

J. Poděbradský

Re: Pane Holomku, naříkáte zbytečně!

to je taká diškrymynácja!!

0/0
27.4.2015 9:32

Pana Holomka zarazilo

že Rom , nemající české občanství, nemohl tady pobírat sociální dávky.

0/0
27.4.2015 8:38

V. Kříž 191

pan Holomek...

... kdysi prohlašoval, že cikánská rodina má z kapesních krádeží za den 20.000 korun. a že by rozhodně nekradli, kdyby jim stát - tedy ti "bílí" - ušlý zisk refundoval.

Hm, a pokud je významným přínosem Cikánů pro celou evropskou společnost to, že prošli holocaustem a utíkali do Kanady, to se mi chce opravdu plakat

0/0
27.4.2015 7:05

Romové by měli vyrábět, pěstovat, tvořit a podnikat

v článku není ani náznak představy o tom, že by měli Romové sami něco vyrábět, tvořit, pěstovat či podnikat alespoň pro vlastní potřebu. Politická meditace autora je v něm jen o bezpracném získání víc a víc prostředků a výhod od společnosti.

Snad by je mohly obrátit církve na stranu lidí, kteří se snaží uživit vlastními silami. Národ, jehož lidé v nejlepším věku utrácejí sociální dávky v hernách, za drogy a devastuje nájemní byty namísto toho, aby si je sám vytvořil a zveleboval, se sám odsuzuje být obtížným a kontroversním příživníkem společnosti. Východisko může najít jen sám ve své nouzi a nikoliv v blahobytu. Pokud skutečně má zájem o to, aby přestal být takovou nežádoucí menšinou (o tom se dá již téměř pochybovat).

Sám autor tohoto příspěvku (nikoliv článku) vyšel z prostředí mnohem nuznějšího, než v jakém žijí dnešní Romové a to nikoliv cestou rabování kovů, vybavení domů, v nichž žil, ani kriminální či politickou cestou. V té době a v těch místech žádné sociální dávky ani neexi

0/0
27.4.2015 2:07

Re: Romové by měli vyrábět, pěstovat, tvořit a podnikat

stovaly. Ale ani nápravná zařízení nebyla dobře vybavenými hotely s plnou penzí a zdarma.

0/0
27.4.2015 2:11
Foto

Křivohubý Edward

" DEMOKRÁCIA " !

Mladý cigán se ptá - Tatko a čo je to tá " DEMOKRÁCIA ", no to je, že bily roby a my bereme " DAFKY " ! Tatko a nesere to ty bile, to víš, že sere, ale to už je RASISMUS !

0/0
26.4.2015 23:44

Asi tak--

u nás v závodě bylo asi 10 cigánů, s několika jsem rád šel na pivo, jejich názor byl takový, s cigánama se musí tvrdě, velmi tvrdě, za neoposlechnutí nedat ani korunu a viníky zavřít, protože jinak cigán chápe bílého jako blbečka == slabocha, který, když na něho cigán zařve, tak se strachy podělá a všechno mu dá, to je realita a naši politici jsou prolhané bestie, kteří hrabou pod sebe miliony a proplouvají problémy jako mazaná verbeř

0/0
26.4.2015 22:48

V. Getz

mistře Holomku píšete dlouze ale nějak

mechápu o čem , možná to stavebnictví byla lepší volba, ale tohle dnes víc nese že ...

0/0
26.4.2015 18:42

J. Poděbradský

Re: mistře Holomku píšete dlouze ale nějak

přesně tak !! Z peněz daňových poplatníků se z něho stal spisovatel o ničem neříkajících myšlenkách....

0/0
26.4.2015 18:58

T. Czernin 251

Cikáni se zúčastnili listopadového sameťáku..??

A jak, proboha živého? Ukradli esenbákům koně? Nebo vytvořili na Národní barikádu z maringotek? Co to je zase za holomkovinu? A že si nenakradli jako klausovci? No, však oni si to potom po drobných docela vynahradili...

0/0
26.4.2015 17:42

Cikáni se zúčastnili listopadového sameťáku..??

Kňučeli na tribunách, jak jim komunisti ubližovali a jak za komunistů trpěli...

Dobře si na to vzpomínám.

0/0
27.4.2015 11:20

J. Swozil

Tento Holomek žvaní hňupiny, že je to k smíchu i k pláči !

Proč to dělá ?  Buď je tak blbý, nebo prolhaný.... Nejspíš kombinace obojího.

0/0
26.4.2015 12:27

J. Poděbradský

Re: Tento Holomek žvaní hňupiny, že je to k smíchu i k pláči !

není blbý ani vychcaný, ale naprosto přesně přizpůsobivý..........

0/0
26.4.2015 18:58
Foto

Tatana

Pan Holomek pracoval ve stavebnictví?

Proč tedy nevysvětlí, jak se stalo, že na místo Cikánů se najednou dostali Ukrainci. Cikáni ze staveb zmizeli.

Ale ve stejnou dobu se začaly rojit různé neziskovky a do jejich kapes se linul proud prostředků z rozpočtu.

Jediné město, které se ubránilo je Český Krumlov.

A kam zmizely Cikánské kapely?

0/0
26.4.2015 11:26

Vzpomínám si na to,

jak tento pan Rom mlel kdesi v Mladém světě,ještě v době, kdy byl poslancem že krást, podvádět a parazitovat na společnosti je projevem Romské kultury, což tehdy trpce vyčítal gádžům, že tato svébytnost jim na Romech vadí a nejsou ji ochotni akceptovat. Nějak se nyní nezmínil o diskriminaci Romů ve vztahu k práci, za to ho zajímá diskriminace v ohledu sociálních dávek. Ohledně faktické diskriminace Čechů v této oblasti nepraví nic.Taky nezmiňuje, kolik že to vlastně Romů skutečně v Česku žije, kolik z toho pracuje a kolik pobírá všelijaké druhy podpory. O exodu Romů za hranice sice píše, o tom, že byli z míst, kam se stěhovali zase vráceni, mlčí. Hlavně, že gádžové rozkradli republiku a na Romy nezbylo. Stěžuje si tedy ne na fakt, že republika byla rozkradena, ale na to, že se toho Romové nemohli účastnit. Co dodat.

0/0
26.4.2015 10:57

J. Poděbradský

nejlepší rahabilitace

je taková, že se cigáni začnou chovat slušně, pracovat a nelumpačit , tolik na té obecné úrovni. Až trochu politicky povyrostou, tak stejně budou okrádat da%nové poplatníky jako to dělá Horvát

0/0
26.4.2015 10:22