Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ruské vesmírné ambice za babku

  20:40

Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos připomněl, že vesmírné závody kdysi vedly až k rozpadu Sovětského svazu.

Co se to děje s ruským vesmírným programem? Zhruba před dvěma týdny tamní kosmická agentura Roskosmos představila návrh nové, velmi ambiciózní strategie do roku 2030, jež má upevnit otřesené postavení Ruska mezi trojicí hlavních kosmických velmocí. Ve čtvrtek pak šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin naopak varoval veřejnost, že přehnané investice do kosmického výzkumu by mohly mít nepředvídatelné důsledky.

Ve Hvězdném městečku Popovkin sdělil novinářům, že Rusko se nesmí soustředit na to, aby bylo ve vesmíru hlavní velmocí, ale spíše řešit „přízemnější“ problémy, třeba jak zlepšit život průměrných Rusů. Což zní poněkud překvapivě od někoho, kdo ještě před pár dny sám prezentoval velikášské plány ruského vesmírného programu. „Podporuji kosmický výzkum, ale musíme si uvědomit realitu. Naše země nemůže prosperovat jen v kosmickém průmyslu, musíme být i pyšní na to, že zde žijeme,“ prohlásil nyní Popovkin.

V loňském roce kromě výročí průkopnického letu Jurije Gagarina zaznamenalo Rusko ve vesmíru spíše neúspěchy, včetně nezdaru první meziplanetární mise po 15 letech, kdy se sonda Fobos-Grunt po startu nevydala na cestu k Marsu, ale posléze se zřítila do Tichého oceánu. A Anatolije Perminova vystřídal v čele agentury tehdejší první náměstek ministra obrany Popovkin.

S čím tedy počítá Roskosmos do roku 2030? S přistáním ruských kosmonautů na Měsíci, s lety k Marsu, Venuši a Jupiteru, s vyvinutím nové generace vesmírných lodí, vytvořením nové generace vesmírné orbitální stanice, s novým kosmodromem Vostočnyj atd. Popovkin již dříve odhadl, že nová strategie si může vyžádat 150-200 miliard rublů (asi 95 až 127 miliard Kč) ročně do roku 2030. Tíži financování by podle plánu měly nést kromě státního rozpočtu i soukromé investice.

Ano, můžeme být první – dejte nám bilion rublů (635 miliard Kč) ročně a budeme nejlepší, říká šéf Roskosmosu

Právě v penězích, respektive jejich nedostatku, zřejmě tkví hlavní důvod, proč Popovkin najednou zařadil zpátečku (strategii navíc musí ještě schválit vláda). „Ano, můžeme být první – dejte nám bilion rublů (635 miliard Kč) ročně a budeme nejlepší,“ poznamenal šéf Roskosmosu. Rozdíl v původním odhadu a ve čtvrtek zmiňované částce je obrovský, přičemž realitě (při akceptaci všech plánů) se blíží ta druhá.

Popovkin ale připomněl, že podobná snaha být první ve vesmírném závodě částečně zapříčinila i rozpad Sovětského svazu. „Jednou jsme to již zkusili, ale Buran a Hvězdné války nás dostaly do stavu, kdy země přestala existovat. Chceme něco podobného znovu?“ ptá se šéf Roskosmosu s odkazem na neúspěšný program kosmoplánů Buran (reakce na americké raketoplány Space Shuttle) a na Reaganovu Strategickou obrannou iniciativu, která Sovětský svaz „uzbrojila“, což bylo jedním z důvodů jeho zhroucení.     

Co bude s ruskou kosmonautikou, která – zdá se – ztrácí na prestiži? Zatím to vypadá, že jedna ruka neví, co dělá druhá, a aktéři navíc vyvolávají mediální aféry. Jejich hlavní postavou je již pár týdnů právě Vladimir Popovkin, který se údajně nejprve účastnil opilecké rvačky, což on popřel jako „blábol“, nicméně byl poté hospitalizován, údajně pro vyčerpání. Načež Ivan Golub, náměstek ředitele v podniku RKS podřízeném Roskosmosu, v otevřeném dopisu bezprecedentně vyzval vrchního šéfa, aby „potichu odešel“. Popovkin kontroval, že dělá pořádek a klepl bossy (mimo jiné i z RKS) přes prsty, a proto je terčem útoků... Mediální výstupy pak poněkud zastiňují skutečné problémy ruského strategického odvětví.