Mladý Ukrajinec Oleg si po absolvování vysoké školy a několikaleté praxi našel práci v Česku. Vycestoval do Prahy na turistické vízum na pohovor a zbývalo mu již jen podepsat kontrakt.
Jenže už týdny řeší něco zcela jiného – nedaří se mu zapsat do přetíženého elektronického systému visapoint.eu, v němž se výhradně zpracovávají žádosti cizinců o dlouhodobé pobyty v České republice.
„Teď, když mám hotové všechny dokumenty, se nemohu zapsat na schůzku ve visapointu. Vypadá to, že budu muset zaplatit 800 eur (téměř 22 tisíc korun) zprostředkovatelské mafii,“ sdělil LN Oleg, jehož celou identitu redakce zná, ale nebude ji z bezpečnostních důvodů zveřejňovat.
Na systému visapoint jsou závislí nejen uchazeči z Ukrajiny, ale i z Vietnamu či Mongolska. Celkem ho využívá dvaatřicet zastupitelských úřadů.
Potřební Ukrajinci
Podle nedávno zveřejněných údajů Českého statistického úřadu přitom zdejším zaměstnavatelům schází téměř 140 tisíc lidí a poohlížejí se po zahraniční pracovní síle. V kurzu jsou zejména právě Ukrajinci.
Skutečnost, že se do standardního systému nelze přihlásit, umožňuje rozkvět souběžného systému, který je paradoxně vcelku úspěšný. |
Skutečnost, že se do standardního systému nelze přihlásit, umožňuje rozkvět souběžného systému, který je paradoxně vcelku úspěšný. „Když zaplatíte, dostanete se do pořadníku,“ přiznává Bohdan Rajčinec z neziskové organizace Ukrajinská iniciativa. Na takové případy naráží denně.
Podobně hovoří i zástupci z řad podnikatelů. „Mafie s vízy funguje nerušeně čtyřiadvacet hodin denně. Prodávají to za veliké peníze,“ řekl LN František Teplý, ředitel společnosti Alphacon, která zajišťovala zaměstnance z Mongolska například pro firmu Johnson Controls.
Ministerstvo: Nic se neděje
Ministerstvo zahraničních věcí se však tváří, jako kdyby černý trh neexistoval. „Obejít elektronickou frontu generovanou systémem visapoint nebylo a není možné. Navzdory pokusům o prolomení systém nebyl nikdy úspěšně napaden ze strany hackerů,“ napsala LN Irena Valentová z tiskového odboru státního úřadu.
Civilní kontrarozvědka ve své výroční zprávě v roce 2015 uvedla, že se na podvodech se zápisy dokonce podílel jeden ze zaměstnanců českého zastupitelského úřadu v cizině. |
Jenže tomu neodpovídají poznatky Bezpečnostní informační služby. Civilní kontrarozvědka totiž ve své výroční zprávě v roce 2015 uvedla, že se na podvodech se zápisy dokonce podílel jeden ze zaměstnanců českého zastupitelského úřadu v cizině. A zjištění si zpravodajci nenechali pro sebe.
„Stejně jako v minulých letech informovala BIS i v roce 2015 ministerstvo zahraničních věcí o odhalených pokusech o obcházení registrační procedury v informačním systému visapoint,“ napsali špioni do zprávy. Potvrdili tak již třetí rok za sebou, že problémy s elektronickou frontou skutečně existují. A přidali ještě jednu nelichotivou doušku: „Zásadní dopad mají tyto aktivity na dobré jméno ministerstva i státu.“
Úřad ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) připouští pouze vysokou poptávku po vízech v některých destinacích, kterou není schopen rychle odbavit. „V současné době ministerstvo zvažuje možnosti zavedení úpravy registračního systému,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.
Skulina za eura
Jak černý trh se zápisy funguje? Na začátku žadatel o trvalý pobyt, ale i například o studentské vízum narazí na fakt, že najít místo v elektronickém pořadníku visapoint jednoduše není možné. Zájemců je mnoho, konzulárních pracovníků a termínů pro pohovor málo.
Jednu z alternativ probdělých nocí u počítače proto nabízí web visa-point.org. V ukrajinštině, ruštině i angličtině se na něm čtenář dozví, že za poplatek „mezinárodní tým“ garantuje vyřízení termínu pohovoru ve 30denní lhůtě.
O částce, kterou musí žadatel zaplatit, se ale na webu nedočtete. Stojí tam pouze, že se suma dohaduje individuálně. |
Stačí zadat vstupní údaje včetně jména, data narození a čísla pasu. Podle stránky jde o zcela legální metodu, která navíc přináší výsledek, aniž by bylo nutné oficiální systém „hacknout“.
O částce, kterou musí žadatel zaplatit, se ale na webu nedočtete. Stojí tam pouze, že se suma dohaduje individuálně a že platba probíhá přes internet pomocí systémů Webmoney, Yandex-Money nebo PayPal.
Pokud by vás zajímalo, kdo za stránkou stojí, v kolonce kontakty naleznete pouze e-mailovou adresu a Skype jméno, kam se případně může obrátit s dotazy. Z veřejně dostupných databází přitom vyplývá, že webovou stránku si loni v létě zaregistrovala společnost Whois Privacy Protection Service z Kirklandu v USA, která se specializuje na utajování informací o skutečných majitelích registrovaných domén.
Ekonomická brzda
Jak už LN uvedly na příkladu Ukrajince Olega, sazba za setkání s úředníkem k vyřízení trvalého pobytu vychází od zprostředkovatele na visa-point.org na 800 eur za zápis.
České ministerstvo zahraničí LN potvrdilo, že se zmíněnou stránkou nemá nic společného. „To, že tuto službu nabízí, však v žádném případě neznamená, že místo k podání dotyčnému zájemci, ať už si naúčtují jakoukoliv částku, zajistí,“ napsala LN mluvčí Černínského paláce. Praxe tomu však zcela neodpovídá.
Situace může podle Jana Schrotha z Mezinárodní organizace pro migraci gradovat. |
Situace může podle Jana Schrotha z Mezinárodní organizace pro migraci gradovat. „I my se setkáváme ze strany Ukrajinců s informacemi, že při žádosti o vízum zaplatili několik set dolarů za zajištění místa v systému visapoint,“ uvedl pro LN.
Nejde přitom pouze o případy nekvalifikovaných osob a lidí s nižším dosaženým vzděláním jen z jedné části Ukrajiny. „V posledních letech stoupá zájem odborníků a studentů. Ale ani těm se mnohdy nedaří registrovat standardně a znamená to pro Českou republiku špatnou reputaci i určitou brzdu pro ekonomiku, která takové lidi podle zaměstnavatelů kriticky potřebuje,“ dodal Schroth.
Jak funguje vízová mafieZájemce o schůzku s českým konzulárním diplomatem se neúspěšně pokouší najít volný termín v elektronické frontě na webu Visapoint.eu, který provozuje ministerstvo zahraničních věcí. Oficiální systém Visapoint.eu vygeneruje datum a čas setkání, které rozhodne o udělení víza. Na scéně se objeví záhadný zprostředkovatel, třeba jako web Visa-point.org, který za poplatek garantuje, že do měsíce bude žadatel o dlouhodobé vízum sedět na české ambasádě se svým formulářem. Následuje vyplnění vstupních dat a zaplacení 800 eur. |