Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Saúdové popravou klerika ženou region do hlubší krize

Poprava předního šíitského kritika saúdskoarabského sunnitského režimu šajcha Nimra vyvolala na Blízkém východě vášnivé protesty, ozvala se EU i OSN. Jde přitom jen o poslední z kontroverzních kroků Saúdů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mir

9. 1. 2016 23:41
Re: Informace, jež mi vyrazili dech :

teda vyrazily :-(. Ti, ti, ti, vy informace :-)

0 0
možnosti

J. Křivan

8. 1. 2016 13:01
komentátor Intercept John Schwarz.

Téměř všechna z fosilní paliva v Perském zálivu leží pod územím obývaných šíity

Jedna z hlavních obav saúdské královské rodiny souvisí se skutečností, že se jednou budou moci šíité oddělit, zabrat všechnu ropu a se spojit s šíitským Íránem,

0 0
možnosti
To neni az tak uplne pravda

On nevolal po odtrhnuti to co on prosazoval bylo separovani jizni provincie v pripade toho, ze bude pokracovat nedodrzovani prav saudskych siitu. Nevim, kde jste prisel ktomu, ze spolupracoval s IS. Podporoval svobodne volby a podle historie jeho zivota od 2006 do 2015 se vubec divim, ze se k aktivnimu ozbrojenemu odporu davno nepridal.

Precte si wikipedii a prilozene zdroje vni...

0 0
možnosti

7. 1. 2016 9:47
I klerik musí dodržovat zákony.

Tiso byl rovněž klerik, a když mu nylo u soudu prokázáno, že kolaboroval, respektive byl prodlouženou rukou německých nacistů na Slovensku, jak prezident tzv. Slovenského štátu, byl popraven, i když se to mnoha věřícím katolíkům nelíbilo a nelíbí dodnes, tak stejně tak byl tento muslimský klerik usvědčen ze spolupráce s tzv. Islámským státem a dokonce i ze snahy odtrhnout část Saudské Arábie a připojit ji k IS, což dle tamních zákonů bylo klasifikováno jako vlastizrada.

0 0
možnosti

7. 1. 2016 11:12
Re: I klerik musí dodržovat zákony.

Člověče, proč si aspoň něco nezjistíte?

IS je tvořen radikálními sunnity - vahhábity. Pro ty jsou šíité stejní nevěřící jako křesťané nebo židé. Možná i horší, protože pro všechny radikály jsou vlastní heretici horší než jinověrci.

Nikdo - dokonce ani oficiální Rijád - netvrdí, že Nimr spolupracoval s IS. I o popravených sunnitech tvrdí, že spolupracovali s Al-Káidá, ne s IS - IS se odtrhl od An-Nusrá právě proto, že jeho velitelé odmítají podřídit se kajdistům.

Naopak všichni komentátoři se shodují na tom, že Nimr prosazoval nenásilný odpor proti útlaku šíitské menšiny v SA (a většiny v Bahrajnu). Stovnávat ho s Tisem, který nese odpovědnost za deportace slovenských Židů, je mimo mísu.

0 0
možnosti