Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Šéf Pozemkového fondu Radim Zika odešel na premiérův nátlak

  4:29

Zikův odchod může souviset s církevními restitucemi, protože fond má v tomto přesunu obrovského množství majetku hrát klíčovou roli.

Zdá se, že kariéra Radima Ziky, jehož Mirek Topolánek považoval za budoucí elitu strany, v Nečasově ODS skončila. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ministr zemědělství Petr Bendl ve středu 13. června přijal rezignaci Radima Ziky na funkci ředitele Pozemkového fondu ČR, údajně z osobních důvodů. O této nečekané události informovaly zpravodajské servery s odvoláním na ČTK, které to sdělilo ministerstvo zemědělství. Bendl na středečním jednání vlády o této rezignaci informoval premiéra Petra Nečase. Fond bude zatím řídit první náměstek ministra zemědělství Petr Šťovíček. Zdá se, že kariéra Radima Ziky, jehož Mirek Topolánek považoval za budoucí elitu strany, v Nečasově ODS skončila.

Jenže podle velice důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z vedení ODS důvodem překvapivého odchodu Ziky (41) nejsou uvedené osobní důvody, nýbrž silný tlak Petra Nečase na jeho rezignaci. Premiér údajně již delší dobu nebyl s prací ředitele Pozemkového fondu, jehož vedení v posledních měsících bylo za řadu kontroverzních rozhodnutí silně kritizováno v médiích, spokojen. Podle dalších zdrojů ČESKÉ POZICE Zikův vynucený odchod může souviset i s církevními restitucemi, protože fond má v tomto vládou připravovaném přesunu obrovského množství majetku hrát klíčovou roli. Pozemkový fond hospodaří s 320 tisíci hektary státních pozemků, určených převážně k restituci.

Zikův vynucený odchod může souviset i s církevními restitucemi, protože Pozemkový fond má v tomto přesunu obrovského množství majetku hrát klíčovou roli

V politických kruzích se spekuluje i o tom, že se jedná o odstranění zranitelného místa pravděpodobného kandidáta ODS Přemysla Sobotky na prezidenta republiky. Sobotka má se Zikou velice blízké vztahy, oba jsou čelní představitelé liberecké ODS. Zika, který je členem výkonného výboru ODS, byl kritizován za to, že jeho úřad se vloni na podzim podezřele zbavil 25 lukrativních parcel v Bedřichově. Fond, jenž ročně rozprodá pozemky za miliardy, navíc zbytečně utrácí, přestože má letos zaniknout. 

Zika však čelil i dalšímu skandálu. Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik totiž nedokázal vysvětlit propojení s Pozemkovým fondem, jehož úředníci si například loni zasportovali v areálu v Kravařích, který patří právě Hadamczikovi. Pracovníkům fondu Hadamczik navíc pronajal dům v centru Ostravy. Podle Hospodářských novin Zika v roce 2011 Zika zaměstnal na pozemkovém fondu jako ekonomickou konzultantku nejen absolventku střední školy Lucii Placzkovou (22), ale i její matku. Lucie Placzková je přítelkyně Hadamczika, s nímž Zika hraje v amatérském hokejovém klubu Northern Stars.

Topolánkův favorit

Jedním z nejmocnějších státních úředníků v České republice se Zika stal hlavně díky politickým známostem. Budoucí elitu ODS v něm viděl i expremiér Mirek Topolánek. Zika v lednu 1997 začal pracovat jako asistent 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky a v květnu téhož roku vstoupil do ODS. Členem oblastní rady ODS byl zvolen v roce 1999 a v listopadu 2000 i do krajského zastupitelstva Libereckého kraje. V červnu 2002 se stal předsedou komise pro životní prostředí a zemědělství Rady Asociace krajů ČR, poradního orgánu hejtmanů. V roce 2003 byl zvolen předsedou oblastní rady ODS a místopředsedou regionální rady ODS.

Po znovuzvolení v listopadu roku 2004 působil jako náměstek hejtmana pověřený vedením resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky. V krajských volbách 2008 neúspěšně kandidoval na pozici hejtmana Libereckého kraje; ministr zemědělství Petr Gandalovič pro něho však našel místo v čele výkonného výboru Pozemkového fondu ČR. Zikovo jmenování vzbudilo pochybnosti o jeho odborné způsobilosti. Server Náš Liberec v této souvislosti poukazuje také na zkušenosti ze Zikových snah o změnu územního plánu ve prospěch stavebních firem, na něž je navázán.

Ministerstvo zemědělství na zasedání vlády loni v prosinci předložilo zprávu o transformaci fondu a pozemkových úřadů, v níž kritizovalo pomalé tempo přípravy fondu na přeměnu a plýtvání veřejnými prostředky. Resortu se také nelíbilo, že fond vypisuje tendry na výrazně delší dobu, než zbývá do ukončení jeho transformace. Ministr Bendl proto sestavil šestičlenný tým, jenž dohlíží na transformaci a ukončení činnosti fondu. Státní pozemkový úřad má od příštího roku nejen spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což dnes dělá fond, ale také vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. Tu dnes vykonává soustava pozemkových úřadů.

Pozemkový fond České republiky spravuje státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství, prodává a pronajímá půdu, převádí majetek státu na obce. Vznikl k 1. lednu 1992. V současné podobě, kdy je právnickou osobou zapsanou v obchodním rejstříku, má fungovat do konce roku 2012. K 1. lednu 2013 by se měl stát organizační složkou státu podřízenou ministerstvu zemědělství.

Autor: