Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Snaha ministerstva zahraničí prorazit s názvem Czechia neuspěla

Pojem Czechia, jenž byl v létě 2016 registrován při OSN jako oficiální zkrácený název Česka, zůstal jen na papíře. Ministerstvo zahraničí na něm netrvá a jen jej doporučuje. Z úst politiků nezaznívá. Žádná ze čtyř státních agentur, jež mají za cíl propagaci Česka v zahraničí, jej neprosazuje. Drží se zavedeného názvu Czech Republic.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

13. 8. 2018 15:11
Vedlejší efekt :o)

Prosaďte Czechii a budeme Czechians. Kdo neskáče, není čekyján! Hop, hop, hop...

0 0
možnosti

12. 8. 2018 15:45
No surprise (Žádné překvapení)

Jsem rodilý mluvčí angličtiny, a říkat "Czechia" klade důraz na "ech" ... což je zvuk znechucení v angličtině. (Viz https://www.urbandictionary.com/define.php?term=ech) V angličtině "Czech Republic" vlastně zní důstojněji.

0 0
možnosti

Goeg

13. 8. 2018 13:35
Re: No surprise (Žádné překvapení)

Nezlobte se, ale to jsou fakt hloupé kecy vy rodilý mluvčí angličtiny. Úpně stejné s důrazem to je u slova Czech, které v Czech Republic. Tam vám to ale zní důstojně. Vždycky mě překvapí jaké pitomosti si lidi vymýšlí.

0 0
možnosti

12. 8. 2018 0:23
Češi z Čech

bráníte se, že Czechia nejsou Čechy, nýbrž Česko. Česku ovšem říkáte Čechy (viz níže). Koušete se do ocasu.

0 0
možnosti

V. Filip

11. 8. 2018 15:35
Politici se na propagaci vykašlali!

Nadpis článku je lživý. Ministerstvo zahraničí žádnou systematickou snahu ohledně propagace jména Czechia nevyvíjí, čímž našemu státu velmi škodí. Dobří novináři by si to měli zjistit a místo obecného konstatování problému by měli viníky v médiích pravidelně pranýřovat a nutit k tomu, aby jméno Czechia propagovat a používat konečně začali. Jméno Czechia je totiž mnoha lidmi kritizováno zejména proto, že nejsou informováni o výhodách, která jsou se jménem Czechia spojená. A hlavně - bez jména Czechia se nikdo, kdo chce přeložit jméno Česko do angličtiny prostě neobejde. Už to tu zaznělo - patříme mezi státy, které mají dlouhé i krátké jméno. Je nesmyslné překládat krátké jméno do angličtiny jménem dlouhým, když krátké jméno Česko lze přeložit do všech jazyků - viz např. anglicky - Czechia [čekia], německy - Tschechien, francouzsky - Tchéquie, italsky

- Cechia, nizozemsky - Tsjechië, španělsky - Chequia... atd.

0 0
možnosti

9. 8. 2018 23:47
Po našem ĆESKO, anglicky CZECHIA....

...nejen její "úřední" politické jméno Česká republika, ale pro každodenní život současně neformální zeměpisné jméno Česko-anglicky Czechia.

0 0
možnosti
Re: Po našem ĆESKO, anglicky CZECHIA....

Děkuji za vynikající koment pí. Horové a plně se připojuji k tomuto názoru. Česko tedy Czechia.

0 0
možnosti

9. 8. 2018 23:41
Po našem ČESKO, anglicky CZECHIA - správné a potřebné.

To je omyl, ministerstvo zahraničí bohužel žádnou účinnou snahu neprojevilo. Pouze "doporučilo" používat jméno Czechia jako anglickou verzi jména Česko. (Pochopitelně v angličtině, takže výpady některých nedostatečně informovaných.odpůrc ů proti jakési "Čechii" jsou nesmyslné..) Komu je jasné, že krátký, zeměpisný název potřebujeme, a vždyc ky jsme ho měli (bylo to Československo-Czechoslovakia), tomu takové doporučení stačí. Komu to ještě jasné není, ten by si měl uvědomit, že nástupcem Československa jsou Česko a Slovensko, anglicky Czechioslovakia = Czechia & Slovakia. Je to půřirozené a jednoduché. FIlozofovat o nedůležitých detailech a vyhlašovat "líbí-nelíbí" jako v soutěži o nějakou Miss, je nedůstojné pro tak důležitou věc jakou je správné pojmenování naší země. Že správné je, za to ručí iod samého začátku nezávislý a kompetentní tým odborníků ze všech potřebných oborů. Takže prosím vás, vážení, nechejte hašteření a pomáhejte naší milé vlasti, aby dobře fungovalo nejen její "úřed

0 0
možnosti

10. 8. 2018 8:12
Re: Po našem ČESKO, anglicky CZECHIA - správné a potřebné.

presne shrnuti!

0 0
možnosti

Goeg

9. 8. 2018 15:10
Nestastny titulek a slabe napsane

Nevim, jestli je nadpis clanku dilem autora, ale v clanku se jasne pise, ze MZV jmeno Czechia nepouziva s jedinou vyjimkou reklamniho spotu. Jinymi slovy o zadne snaze prorazit s nazvem Czechia se neda hovorit. Dale bych autorovi doporucil nechvalit den pred vecerem a nad kratkym (ne zkracenym jak chybne autor uvadi) jmenem Czechia vynaset konecny ortel. Take me mrzi, ze autor neni schopen jasne pojmenovat vinika tohoto stavu, kterym je stat a jeho neschopni urednici. Vzdyt je to na prvnim miste stat, ktery muze za to, ze se Czechia vice v anglictine nepouziva, protoze jak sam autor spravne pise, jmeno Czechia v anglictine vubec nepouziva. Takze na jedne strane se dozvime, ze CzechTourism jmeno Czechia vubec nepouziva a jednim dechem nam jeho mluvci tvrdi, ze se Czechia nepouziva. To je opravdu dobry Kocourkov, na ktery mel autor jasne poukazat. K blabolum zdejsich diskutujicich se nema cenu vyjadrovat. Je to jako u temer kazde diskuse: lide, kteri o danem tematu vubec nic nevedi a ne

0 0
možnosti

Goeg

9. 8. 2018 15:13
Re: Nestastny titulek a slabe napsane

a neznaji zakladni fakta se nejvice vyjadruji a placaji totalni nesmysly. Ze vam to stoji za to se takto verejne ztrapnovat panove Cechu a Doubravsky. Hlavne ze v Ceske republice/Czech Republic je ta vase Morava slyset. Ja ji tam tedy urcite neslysim, stejne jako neslysim Bavorsko ve jmene statu Nemecko nebo Styrsko co Korutany ve jmene statu Rakousko. A presto se vam pouzivani jmen techto statu zcela jiste neprici.

0 0
možnosti

J. Křivan

9. 8. 2018 10:41
Tomu Bohemia

bych se vyhýbal, v mnoha zemích to lze chápat jako země cikánů.

0 0
možnosti

7. 8. 2018 23:06
Czechia jsou Čechy

Czechia jsou primárně Čechy, nikoli nějaké, beztak sporné Česko. Obvyklá námitka, že Čechy jsou anglicky Bohemia, je jen cynickým zneužíváním faktu, že se svět nestačil dozvědět, jak Češi své zemi říkají. Latinizovaný keltský název má původ v době, kdy tu žádní Češi nebyli. Když dorazili, nazvali prostor Bohemie Čechami. Že to svět nezaznamenal, za to můžou němečtí přistěhovalci a Habsburkové, jinak by název Czechia dávno Bohemii vytlačil - stejně jako Russia vytlačila Scythii, Romania Dacii nebo Bulgaria Thrakii.To takovou Moravu svět zaznamenal (Moravia, Mähren), ale Moravanům je to platné jak mrtvému zimník, protože většinoví Čecháčci dnes bohorovně užívají označení Čechy pro celou republiku, a to i mezinárodně (Czechia). Nezanedbatelné části Moravanů to vadí a pokud jich bude časem víc, možná se ještě budeme divit.

0 0
možnosti

8. 8. 2018 7:49
Re: Czechia jsou Čechy

Už aby to bylo. Moravu uznávali i takoví velikáni, jakými byli Přemysl I Otakar, Václav I, Přemysl II Otakar, Václav II, Václav III. další z velikánů byli Jan Lucemburský a jeho syn KarelIV. Ti všichni uznávali Moravu jeko víceméně samostatnou zemi, sice pod svou vládou, ale přece. Přivedli České království k nebývalému rozmachu a prosperitě. Po roce 1918 se o totéž snažil Masaryk, ale zdá se, že příliš neuspěl. V současné době je Morava zadupávána do země m.j. také tím, že se uměle tvoří nějaký název státu "Czechia"- Česko, který zmiňovanou Moravu zcela opomíjí. tento uměle protlačovaný název státu jeho občané nepřijali a nikdy nepřijmou. nelíbí se nejen Moravanům, ale i velké části Čechů.

0 0
možnosti

7. 8. 2018 21:34
Jak to vidím já.

Název Czechia - Česko byl od počátku odsouzen k nezdaru. Byl to jen hloupý nápad českých politiků. Název Česká republika nevylučuje skutečnost, že tento stát obsahuje Čechy a Moravu. Česko to vylučuje. Název Česko nepřijali ani občané ČR, natož cizí státy. Velmi mnoho lidí v zámoří vůbec netuší, že vůbec nějaká ČR existuje. Někteří ještě vědí něco o Československu a mnoho ví odkud byl Havel.. To jen naši přitroublí politici si myslí, že ČR je ve světě známa a že má nějakou váhu. Rozbití československa Klausem a Mečiarem zasadilo našemu státu tu největší ránu.

0 0
možnosti

9. 8. 2018 13:34
Re: Jak to vidím já.

Je videt, ze o tematu nic nevite a pouze papouskujete bludy, doporucuji Vam si precist fakta. https://www.pressreader.com/czech-republic/lidove-noviny/20170701/281973197671948

0 0
možnosti