Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Sociologové: Češi nezávidí, druhým přejí

Sociologové v nové knize 47krát odpovídají, jací jsme. A svými odpověďmi boří mýty. Z jejich populárně laděných esejů totiž plyne, že jsme ve srovnání s jinými spíš ti spokojenější. A poukazují ještě k jedné věci: rádi si přivlastňujeme běžné lidské rysy a postoje a prezentujeme je za typicky „české“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Patta 677

9. 1. 2016 22:47
Cituji:

Čechům se též nelíbí stav důchodového systému ... a já dodávám: mají pravdu.

Jedná se totiž o důchodový systém, který by se dal z lékařského hlediska diagnostikovat jako schizofrenní. Na jedné straně se jedná o průběžně (mezigeneračně), financovaný systém. To znamená, že jediným zdrojem peněz pro dnešní důchodce jsou finance odváděné střední, ekonomicky aktivní generací. Finance okamžitě přerozdělované starobním důchodcům.

Bohužel ve chvíli, kdy je vypočítávána výše důchodu, se I. důchodový pilíř švihnutím čarovného proutku mění z průběžně financovaného na fondový. Následně je všem vypočítávána výše důchodu z peněz kdysi dávno vybraných, přerozdělených důchodcům a důchodci utracených. Je tomu tak přesto, že na našich individuálních kontech vedených Českou správou sociálního zabezpečení není ani koruna vkladu (jak by mohla také být, když jsou peníze odevzdávané na sociální pojištění, přímo přerozdělovány důchodcům). V důsledku tohoto vykutáleného postupu jsou bezdětní důchodci házeni na

0 0
možnosti

I. Patta 677

9. 1. 2016 22:56
Re: Cituji:

V důsledku tohoto vykutáleného postupu jsou bezdětní důchodci házeni na krk úplně cizím dětem. Proč? Protože do I. důchodového pilíře nelze přispívat jinak, než řádně vychovanými, pracovitými dětmi. Dětmi, které budou v průběžném systému odvádět sociální "pojišťění" , ze kterého jsou přímo financovány důchody rodičů (a bohužel také ne-rodičů, což přímo způsobuje aktuální schodek důchodového účtu ve výši 27 miliard korun ročně).

Více v přednášce: Sociálně ekonomický audit vyspělého sociálního státu. Dostupné na adrese: http://slideplayer.cz/slide/2825793/

0 0
možnosti

3. 1. 2016 10:44
Tak

došel jsem pouze ke vztahu občana k EU. Autor zde dal dobře najevo, že s netranností to není zcela OK." Mělo by se více vysvětlovat jak moc nám je EU k dobru". Trochu více informací, hlavně těch co moc na veřejnost nesmí by neškodilo. O prospěšnosti EU velmi pochybuji a doufám, že tak smýšlí většina Čechů.........takže dál jsem už nepokračoval.

0 0
možnosti