Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Sto let vytěsňování Arabů v Palestině

Balfourova deklarace z 2. listopadu 1917 vyjadřuje postoj britské vlády k vytvoření židovské domoviny na území, jež po první světové válce ztratila Osmanská říše. Oxfordský profesor historie Avi Shlaim v rozhovoru připomíná kořeny dnešní nestability Blízkého východu a kritizuje dokument, jímž Britové slíbili arabskou Palestinu Židům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zpravidla vytěsňují Arabové ostatní národy

Mezi 8 až 20 stoletím "vytěsnili" Arabové většinu národů obrovského území mezi Persií a Marokem.

Neměli by mít problém usídlit na těchto ukradených územích pár milionu bratrů z Paletsiny.

Stačí chtít.

0/0
4.2.2018 18:33

Asi jsem ovlivněn čtením knihy amerického autora

Marka Twaina, který oblast navštívil v druhé polovině 19. století: Všude je nadbytek cárů, bídy a špíny, těchto znaků, jež svědčí o tom, že je město pod muslimskou nadvládou průkazněji, než kdyby nad tím vlál prapor s půlměsícem.

Myslím, dej Židovi poušť a za pár let bude mít zahrádku, dej Arabovi zahrádku a za pár měsíců bude mít poušť. Např. Gaza.

0/0
31.12.2017 9:31

Za prvé prosím, aby počty Arabů nebyly uváděny

v procentech, ale skutečných počtech. A za druhé prosím, neznalý historie, kdy byl na tom území skutečný Palestinský stát? Myslím, že Filištíni - tj. český překlad Palestinci - nikdy svůj stát neměli. Zatímco Židé ano. Tak nevím, na čí straně je pravda. Myslím, že jako vždy na straně vítězů, proto Izraelci udržují svojí armádu.

0/0
31.12.2017 9:24

P. Seník

Ten pán ví, o čem mluví.

Pohled z této druhé strany se ale zjevně diskutérům níž nelíbí, i když člověk tuší, že o faktických reálijích situace od r.1920 nevědí nic z první ruky "od místních".

0/0
31.12.2017 1:39

P. Maleček

Re: Ten pán ví, o čem mluví.

Můj ty Tondo aby se líbil, když jsou v něm uvedeny vědomé protiizraelské lži.

0/0
31.12.2017 5:26

P. Seník

Re: Ten pán ví, o čem mluví.

Žádné lži tam nejsou, jen je to vyprávěné pohledem "z druhé strany", což je optika, kterou běžný (věci hlouběji neznalý člověk) chápe poněkud obtížněji. Rozumím tomu, ale na faktech to nic nemění. Ona je ta oblast historicky velmi složitá a málokdo zná opravdu do detailů, jaké prasárny tam západ v mnoha případech napáchal.

Pán to posuzuje optikou "britského impéria" a jeho zájmů, a jeho výklad je celkem běžnou a známou variantou - což u nás samozřejmě málokdo ví.

0/0
31.12.2017 9:53

P. Maleček

Re: Ten pán ví, o čem mluví.

No shodnem se aspoň na tom, že ten pohled druhé, palestinské strany jsou lži a manipulace.

0/0
2.1.2018 16:10

Demagogie má mnoho podob

Tento článek je jednou z nich.

0/0
30.12.2017 12:58

protiizraelský článek

Tahat historii s jejími křivdami do řešení současných problémů je kontraproduktivní. Ti co to přesto dělají, jako dotyčný pan profesor, tím jenom chtějí přilít oleje do ohně a škodit Izraeli. Vrcholem demagogie je porovnávat sílu Izralele s Palestinci, kteří za sebou mají stovky milionů muslimů a mnozí na Blízkém Východě stále hlásají heslo o zahnání Židů do moře, ostatně ani Palestinci nejsou ochotni uznat židovský stát ač by vlastní také chtěli.

0/0
30.12.2017 6:52

P. Maleček

Lže jako když islám.

Jednostranou, až bučící zaujatost tohoto prý profesora, spíš islámského verbálního teroristy netřeba zdůrazňovat. Neštítí se ani těch nejbrutálnějších lží. Hlavně když zamlčuje, že příčinou tamního konfliktu není židovství, ale agresivita tamních Palestinských Arabů (avšak mezi Araby s pověstí jako u nás cikáni - z většiny líné, drzé a agresivní etnikum). Opakovaně odmítli nabídku Židů na řádné dvojstátí, to v domění, že okolní islámský svět už už Izrael zničí.

Opakované války vyvolané islámem ovládanými zeměmi (třeba Egypt, který jako kulturní civilizaci zlikvidoval právě arabský islám) však dopadly opačně. Izrael se však obrovských územních zisků na islámem ovládaných zemích vzdal. Právě jako projev vůle dohodnout se.

Což však islám vyhodnotil jako slabost a tak dodnes za tuhle svou naivitu Izrael platí. O tomhle tenhle lži profesorůkek ani nepípne. Jak takového lháře vůbec může jakákoliv neislámská univerzita zaměstnat?

0/0
30.12.2017 5:57

J. Zaoralek

Tak tohle je tezkej humus. Nicméně jsem zatnul zuby a dočetl do konce. Ten pán je tak těžce jednostranný, že by mohl z fleku vystřídat Abbase v jeho milé funkci. A tohle je profesor na vysoké škole. Se nedivím, že tolik vzdělaných lidí na západě mají protiizraelské názory. Když přijdou na Univerzitu, o problematice treba nic neví a začne jim přednášet takovej objektivista. Na střední jsme měli na občanku úču, která ať začala s jakýmkoli tématem na začátku hodiny, vzdycky po chvíli skončila u dvou věcí, u kterých pak vydržela do konce. Tím byl zaprvé její ateismus a zadruhé její nenávist ke komunismu (ta je zajisté v pořádku). Nicméně netusim, zda si někdy položila otázku, jaký vliv měla komunistická diktatura, ve které vyrůstala, na její formující se ateismus.

0/0
29.12.2017 21:31

J. Farda

Dvojctihodnému profesorovi s úctou ...

O historicky doloženém vztahu paleoarabů k Židům svědčí v knize "S cizineckou legií proti Rommelovi" ve svém válečném deníku český důstojník štkpt. Otto Wagner, vyšlo 1995 v nakladatelství X-Egems.r.o. Praha, popisem přesunu Palestinou ze Syrie do Egypta.

Zápis 28.12.1941: "Konečně jedeme dál. Vezu se na nákladním autě. Antouz-El Kuneitra-Rosh Pina-Tiberias--Beit Lid. Nedaleko Rosh Pinny překračujeme palestinskou hranici. Okolí je skalnaté, silnice klesá, je zde mnohem více stromů než v Damašku. ... Dále se prostírají samé pomerančové plantáže. Pomeranče nejdou na odbyt. Nad evropskými přístavy je blokáda, anglické lodě teď mají v podpalubí jiný náklad a pomeranče vozit nemohou. ... Za hrst drobných mincí se tu dá koupit plný stanový dílec nejkrásnějších pomerančů. Nákup není nijak příjemný. Židovské dvorce se podobají spíše pevnůstkám. ... U plantáží jsou strážní věže a v nich sedí strážný s puškou. Zaboucháte-li na vrata dvorce, chvíli to trvá, než vám otevřou. Otevírá je muž s revolverem v

0/0
29.12.2017 18:57

J. Farda

Re: Dvojctihodnému profesorovi s úctou ...

v ruce a za ním stojí jeho žena s namířenou brokovnicí. ... Bezpečnostní opatření židovských usedlíků je zcela na místě, myslím, že ani nacisté nedokáží nenávidět židy jako Arabové. ... Plantáže bývají často přepadány a mají-li útočníci úspěch, podříznou celou rodinu a nezapomenou podřezat všechny stromy na plantáži. ... Slyšel jsem, že ani mladá děvčata nenechají na živu pro své potěšení."

Závěr? Paleoarabové mohli mít svůj stát podle rozhodnutí OSN od roku 1948 stejným dnem jako Židé. Místo toho se na Židy vrhli s cílem je vyvraždit. Židé po šoa přijali zásadu "již nikdo nikdy beztrestně nezavraždí Žida" a dobře dělají. Paleoarabové jsou dodnes stejná vražedná a vše židovské ničící (viz "vrahem" Šaronem vyklizená Ghaza). Kdo seje vítr, sklízí bouři - nelituji Japonce za Hirošimu, nelituji Němce za zkoventryzírované Drážďany či Hamburk, nelituji paleoaraby - začali si. Paleoarabové, kteří přijali izraelské občanství, mají stejná občanská práva jako Židé, mají své poslance v Knesetu, mohou

0/0
29.12.2017 19:16

J. Farda

Re: Dvojctihodnému profesorovi s úctou ...

sloužit v

armádě. Většina ale nechce, vraždí a pak žalují v OSN. A dokud neuznají právo Izraele na existenci, svůj stát mít nebudou.Tečka.

P.S. Správci webu LN - máte v tom bordel, zkracujete (trháte) texty, ač dle aviza (Zbývá x znaků a x odstavců) je ještě na text dost místa!

0/0
29.12.2017 19:20