Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Trh si s disrupcí dodávek po pandemii poradí

  17:35
Na svět dopadají postpandemické ekonomické šoky, například výrobci a opraváři jízdních kol mají nedostatek součástek. Nedostává se i hutních výrobků či komponentů pro stavebnictví. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Vyvolají disrupce dodávek po pandemii tlaky na přesun výrob z Asie?

Soumrak světového obchodu. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

DEBATA JANA MACHÁČKA

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Na svět dopadají postpandemické ekonomické šoky, například výrobci, opraváři a montéři jízdních kol mají dramatický nedostatek dílů a součástek. Údajně proto, že v USA 1,5 roku nefungoval kolektivní sport, Američané začali jezdit na kole a vykoupili na dva roky dodávky z Asie. Dodavatelé z Číny a Tchaj-wanu hlásí do Evropy: nemáme.

Nedostává se i hutních výrobků, komponentů pro stavebnictví, zdražují stavební práce. Vyřeší tento prblém neviditelná ruka trhu? Zřejmě bude muset. Vyvolají disrupce dodávek po pandemii tlaky na přesun výrob zpět z Asie? Vystřídají dopady pandemie rostoucí geopolitické tenze?



Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Nová rovnováha

Disrupce dodávek nejen kvůli pandemii, ale i jiným nepředvídaným narušením, jako bylo nedávné přechodné uzavření Suezského průplavu, ukazují, že globalizační tlak na efektivnost dospěl v některých směrech dále, než je pro zdraví světové ekonomiky dobré. V podstatě jde o podobnou situaci, jaká se projevuje v biologii v evoluci druhů nebo při růstu a pádu říší.

Svět je dost racionální, aby našel novou optimální rovnováhu mezi efektivností globálních řetězců a jejich bezpečností. Trh se dokáže přizpůsobit změněné situaci a zahrne nejen přírodní bezpečnostní rizika, ale i změnu pohledu na spolehlivost našich obchodních partnerů.

Sofistikované systémy minimalizují rezervy pro řešení neočekávaných problémů, protože zvyšují náklady a jsou neefetivní. Jak postupně roste přesnost a sofistikovanost systému, stále více závisí na tom, že nenastane nepředpokládaná změna. Pak náhle přijde a systém není schopný efektivně reagovat a má potíže s přizpoůsobením.

Svět je dost racionální, aby našel novou optimální rovnováhu mezi efektivností globálních řetězců a jejich bezpečností. Trh se dokáže přizpůsobit změněné situaci a zahrne nejen přírodní bezpečnostní rizika, jako je pandemie či nehoda lodi v Suezském průplavu, ale i změnu pohledu na spolehlivost našich obchodních partnerů.

Asi se zvýší důraz na robustnost systému oproti jeho předpokládané efektivnosti. Pro nás to bude zřejmě znamenat ještě větší důraz na integraci Evropy, v níž jsou nebezpečí neočekávaných narušení menší než ve světě. Budujme robustnější Evropu.



Lubomír Lízal, CEO Expobank

Nákladový šok

Historicky podobnou situací byl ropný šok, který vedl k nákladovému růstu cen v celé ekonomice, a zároveň poklesla hospodářská aktivita. Jde o jedinou situaci, kdy nastává stagflace. Současný vývoj proto obsahuje toto riziko. Jeho materializace však není nutná, máme dostatečné historické zkušenosti a znalosti, jak se mu vyhnout.

Na úrovni podniků je již dnes přehodnocovaná cenová výhoda outsourcingu. Stejně jako při investování přichází do kalkulací větší důraz na bezpečnost a spolehlivost. To je však běh na dllouho trať, máme za sebou několik desetiletí přesunu výroby do levných destinací, a zároveň není zadarmo. Vyšší bezpečnost se proto projeví dlouhodobými dodatečnými cenovými tlaky ve výrobní sféře.



Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Klíčové vztahy

Trh si poradí s převisem poptávky nad nabídkou velice dobře. K tomu byl „vynalezen“ – podnikatelé hledají, jak odstranit neefektivity, a tím poskytnout zákazníkovi nové, efektivnější a lepší služby. Pokud je něčeho nedostatek, zvyšuje se cena tohoto zboží nebo statku. V delším období to vede k tomu, že podnikatelé objevují způsoby, jak zvýšit nabídku zboží nebo statku, což při jinak nezměněných okolnostech snižuje cenu. Krátkodobý nárůst cen, který však v dlouhém období nevydrží, je běžný.

Vztahy s Ruskem a Čínou budou v příštích letech klíčové, nikoli však příliš pozitivní. O to větší motivace pro naše politiky, aby nebránili našemu hospodářskému růstu neefektivními regulacemi.

Obtížnější je to na globálním trhu, kdy se podnikatelé musejí potýkat s cizími jazyky, neznámými (pro ně) právními normami a neznalostí domácí kultury. I tady je však příležitost pro podnikatele, kteří tuto neefektivitu zacelují. O historkách zprostředkovatele mezi čínskými výrobnami a americkými prodejci píše Paul Midler v knize Made in Čína.

Dalším problémem je, že současná ruská, a zejména čínská vládní garnitura má pocit, že si může poroučet dle svých zájmů po celém světě, proto firmy zřejmě budou obezřetnější při investicích do zemí spravovaných těmito režimy. Vztahy s Ruskem a Čínou budou v příštích letech klíčové, nikoli však příliš pozitivní. O to větší motivace pro naše politiky, aby nebránili našemu hospodářskému růstu neefektivními regulacemi.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom společnosti Roger

Dočasný problém

Dejme na problémy ve výrobě cenovky – nejpoužívanější komoditní index hlásí za rok 2020 růst o 59 procent, meziročně v květnu vyrostly výrobní ceny v USA o 6,6 procenta, a i u nás je 4,6 procenta za duben nejvíce od roku 2011. To jsou ještě nedávno nemyslitelná čísla. Klíčovou otázkou je, je-li to jen dočasný jev, nebo se něco zásadního změnilo ve struktuře světové ekonomiky a bude jí trvat, než se přizpůsobí. A jako obvykle, i tady je to tak i tak. Převažuje však dočasnost.

Doufejme, že pandemii odzvonilo s masovým očkováním, vládám už docházejí peníze a centrální banky zatáhnou za brzdu. Pokud nás nepřekvapí nová mutace koronaviru nebo si nepřiděláme problémy politickými konflikty, už za rok by ve výrobě mohlo být vše téměř při starém.

Většina nedostatku ve výrobě je spojená s krátkodobými problémy spojenými se všemožnými protipandemickými opatřeními. Světové ekonomiky stále nejsou plně otevřené, stále mají aktivované stimulační balíčky, které uměle snižují reálnou zaměstnanost a měnová politika nechává přestřelovat inflaci a s ní i mzdy. To vše se brzy srovná. Doufejme, že pandemii odzvonilo s masovým očkováním, vládám už docházejí peníze a centrální banky zatáhnou za brzdu.

Určité strukturální změny nastaly. Největší světový výrobce čipů začal budovat výrobu v americké Arizoně, aby do budoucna nenastaly potíže, když se na Tchaj-wanu sejde více problémů současně, stejně jako nyní udeřila pandemie a extrémní sucho. To jsou ale jen výjimky. Pokud nás nepřekvapí nová mutace koronaviru nebo si nepřiděláme problémy politickými konflikty, už za rok by ve výrobě mohlo být vše téměř při starém.



Monitor Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!