Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ukrajinská krize: Slovo má ničivější účinek než jaderná hlavice

Informační válka o Ukrajinu zamlžuje realitu. Veřejné mínění často dostává jen zjednodušující propagandu. Prvním krokem k likvidaci druhého je očernit ho, a tím zbavit lidské podstaty, protože s takovými bytostmi lze dělat cokoliv. Píše Gábor Stier.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jan Novak 5805536940410

Kdo je na Ukrajině fašista?

Jako fašisti a náccy  se chovají vzývatele Bandery (Pravý sektor a Svoboda). Používají na to i příslušné symboly.

0/0
28.5.2014 17:23

P. Mach

Tady je zas rusořiťolezců

jako nasráno. Tak banditi, které vyzbrojil putin a kteří útočí na volební místnosti a vraždí nevinné jsou nevinní občané bránící se fašistům. Takhle primitivní lež jste si vycucali odkud? Jestli se někdo chová jako fašista a nácek (což jsou ostatně rodní bratři komunistů), tak je to putin a banditští nohsledi na východě ukrajiny.

0/0
25.5.2014 15:37
Foto

M16a77r51t92i18n 93R31u30b24á79š 2911935229628

pokrytectví

Před třemi měsíci byli demonstrující na Majdanu považováni za hrdiny,teď jsou stejní demonstranti na východě Ukrajiny považováni za teroristy.

http://www.epshark.cz/clanky/201405/c201405c04.php

0/0
18.5.2014 22:18
Foto

František Novotný

Nevědomost

Nevědomost hříchů nečiní. Když si přečtu některé příspěvky na jiných stránkách, připadají mi velice hloupé a nevkusné. Např. v Oděse 2.5.2014 bylo ubyto, upáleno, zavražděno i znásilněno 46 ukrajinských občanů. Reakce je, za to může Putin. Nikdo nenapíše, najděte ty vrahy a potrestejte je. Tolerujeme vraždění, násilnou genocídu proti stovkám ukrajinských občanů, kteří se nechtějí podřídit fašistické zvůli, protože oni přece mluví rusky. Jestliže se bráním se zbraní před fašistickým vrahem, který byl odsouzen na 10 let za vraždu, protože on podepsal vstup do Pravého sektoru, byl propuštěn z vězení, dostal zbraň a byl zařazen do ukrajinské armády, protože nebá žádné zábrany, tak já jsem bandita? To už je zvrhlost českého občana, protože za to může Putin. Muhu předložit spoustu dokumentů, kde je stříleno bezdůvodně do civilistů. Proč německý, italský novinář může zcela otevřeně napsat o ukrajinském fašismu a český novinář buď lže, nebo mlčí.Názornou ukázku zvůle je možné uvidět, ntv.ru/no

0/0
18.5.2014 14:13
Foto

Mir

Těch mrtvých bohužel bylo asi více než 46

Také jsem teď prohlížel weby. Současná ukrajinská vláda, ať už vznikla jakkoli, musí být tlačena k tomu, aby

zabránila všem provokacím a násilí. Jak mohou po ulicích měst chodit za bílého dne chodit ozbrojení zaku-

klenci? Doufám, že už aspoň zrušili fotbalovou ligu a podobné kratochvíle a snaží se usvědčit pachatele z

domu odborů.

0/0
18.5.2014 18:58
Foto

Bob Senior

Pár poznámek

Zajímavý článek,bohužel hodně zjednodušující velmi složité věci.Zcela přehlíží historické skutečnosti,které jsou základem.Nikoliv jaderná hlavice,ba ani to slovo není příčinou krize.Skutečností je obava zemí před staletou ruskou rozpínavostí.Každému kdo tvrdí opak,doporučuji pročíst Dějiny světa v 10 svazcích,které vypracovala Akademie věd SSSR.Vycházely v českém překladu v letech 1958 až 1968 v nakladatelství Svoboda v Praze.

Nejméně 8 z oněch 10 svazků uvádí tolik informací,které potvrzují moje konstatování.Od 15.století rozšiřovalo ruské imperium své území na všechny světové strany.Pomiňme sever a východ,které se současné "evropské"krize prakticky netýkají,i když jsou v knihách uvedeny četné případy a věnujme se jihu a západu.Na jih se Rusové snažili dostat už dávno,ale cesta tím směrem musela být vybojována s Tatary,jak Rusové nazývali muslimské národy,takže vedli války ve jménu ochrany křesťanských věřících,aby zdůvodnili snahu dostat se především k Černému a Kaspickému moři.Přes to Kaspik pak měli i otevřen

0/0
18.5.2014 11:57

J. Křivan

Re: Pár poznámek

Bobe, Bobe, kde by jste byl, kdyby Rusové výrazně neoslabili tatarské hordy. Nejspíš potomek otroka, kterého tatarské hordy prodaly někam do Asie. Během krátké doby, co se pohybovaly na území Čech a Moravy stačily takto do otroctví prodat desítky tisíc žen. V některých muslimských oblastech Kavkazu je otroctví dnes sice zakázáno, přesto stále realita Stejně jako uznávaný rituál krevní msty.

0/0
18.5.2014 15:15
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek

Pane Křivane jakou má souvislost působení Tatarů na území Moravy ve 13.století se mnou komentovanou ruskou expanzí,počínající o 200 let později?Snad jen to,že Zlatá horda,muslimský stát založený mongolskými dobyvatel ivelké části Ruska v letech 1241/42 od ruských knížat vyžadovalo odvádění peněžních dávek a vojenských kontingentů,ale příliš nezasahoval do jejich vnitřních záležitostí.Ruská knížata s vládci Zlaté hordy vesměs spolupracovala a tak se vyhýbala potížím.Zničení Kyjeva v roce 1240 způsobilo,že se základ budoucího ruského státu vytvořil na severu-v Moskvě,kde se začal také formovat odpor vůči Zlaté hordě.V bojích s Tatary upevnilo Moskevské velkoknížectví své postavenímezi ruskými knížectvími a stalo se základem Ruské říše.Sjednocení ruského státu dovršil Ivan III.Vasiljevič ,veliký kníže veškeré Rusi koncem 15.století.Oženil se s neteříposledního byzantského vládce a prohlásil se za pokračovatele Byzance.Svého syna Ivana IV. (Hrozného) dal korunovat "carem veškeré Rusi".Takt

0/0
18.5.2014 16:10

J. Křivan

Re: Pár poznámek

Vážený Bobe, nebudeme se tu přetahovat o marginálie. Vámi deklarovaná rozpínavost Ruska má nyní hodně přistřižená křidélka. Ani v době své slávy Rusko administrativně nepřekročilo na západě Karpaty Další přistřižení může znamenat exitus. A co dál?

Nejspíš ale najdete v současném světě státy, jejichž rozpínavost je podstatně větší než ta ruská, možná i podstatně nebezpečnější. Opojení monopolem moci zatemňuje mozek.

PS I z historického pohledu, ta ruská rozpínavost se jen těžko srovnává s britskou. Všiml jste si na mapě Afganistánu podivného několik km širokého a několik set km dlouhého výběžku na severovýchodě. Odděluje historicky britskou a ruskou sféru vlivu. Pohleďte kde je Londýn a kde Moskva.

Pozor.Tento formát na ČP povolí 800 znaků, ostatní bez upozornění nemilosrdně smaže

0/0
18.5.2014 17:50
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek

Milý pane Křivane,rozhodně se o ničem přetahovat nehodlám.A jestli považujete za marginálii bezpečnost země proti agresi z venčí,podotýkám,že mám na to odlišný názor.Samozřejmě,že to platí pro jakýkoliv případ.Nečiním rozdílu mezi právem kohokoliv rozhodovat o tom, co je oblast jeho zájmů,míněno mimo hranice své země.A také nesouhlasím s názorem,že si může ten "mocnější" určovat ,jak dovolí svému "slabšímu" sousedovi zabezpečit svoji bezpečnost! Musím ještě dodat,že Vámi uvedená britská rozpínavost je podle mne naprosto srovnatelná s ruskou.Jen rozdíl je v tom,že Britanie hranice své oblasti zájmů ochraňuje,což v případě Ruska neplatí!Zřejmě naše polemizování nemá smysl,zejména je-li možné pouze v rozmezí 800 znaků.Zřejmě je opravdu to slovo silnější než jaderná zbraň,ovšem za podmínky,že bude pravdivé a vyjadřovat reálné skutečnosti

0/0
19.5.2014 10:22

J. Křivan

Re: Pár poznámek

Nejmilejší Bobe, budete se muset smířit s tím, že nám na první nástřel ČP dala jen těch cca 800 znaků. Je to moudré, protože to od diskutujících vyžaduje určitou disciplínu a schopnost logické zkratky. Chyba je, že na to včas neupozorní.

Jen jsem moc nepochopil jaké nebezpečí hrozí ČR zvenčí. Také mně není jasné jak Británie ochránila oblast svých zájmů, jedině tak, že své zájmy přenechala nějaké silnější mocnost, stejně tak jako Francie. Rusko to určitě nebylo. Slovo je skutečně silnější něž atomovka, ale jen do prvního použití. Oba víme, že první použití bylo v Hirošimě a Nagasaki a závody kdo udělá větší hřib ukončila "kuzkina mať".

PS Moc to s těmi roztomilostmi nepřehánějte, nebo na sebe budu až příliš pyšný.

0/0
19.5.2014 11:06
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek

Ach jo pane Křivane,aspoň nekličkujte.Ale hezky po pořádku.ČR žádné nebezpečí zvenčí nehrozí,protože je členem NATO.Spíše hrozí rozeštvávání vnitřní ,od různých, mně naprosto nepochopitelných stoupenců,kteří svými žvásty o našich spojencích, staví naši zemi do podivného světla stran její věrohodnosti.A to mi dost vadí.Proč mám stále svým zahraničním přátelům vysvětlovat co jsme to za národ!

Co se týče té Britanie přece jsem nepsal jak si ochránila oblast svých zájmů,ale to,že je jen ochraňuje,ale nerozšiřuje,na rozdíl od Ruska,které neváhá vyhlašovat,že bude ochraňovat svojí silou své "občany",ať žijí kdekoliv.A většinou ty "své" hranice chrání až při napadení,a to sama,nepřenechává to nikomu jinému!To Vám nestačila třeba WW ii,nebo Falklandy?

A k těm závodům kdo udělá větší hřib,zase zkreslujete a asi víte moc dobře v čem.Podotknu jen,že v Kremlu je vystaveno největší dělo,které ale nikdy nevystřelilo a největší zvon,který nikdy nezvonil,protože sám praskl.Tak si to chtěli asi nahradi

0/0
20.5.2014 0:09
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-doplněk

Musím ještě dodat,že si to chtěli nahradit účinkem vodíkové.Asi víte,že ta reakce je mnohem výkonnější.Už končím,ať se ČP nezblázní.

0/0
20.5.2014 0:14

J. Křivan

Re: Pár poznámek

Vážený Bobe, mne obviňujete ze zkreslování. Tak alespoň jeden příklad. Na Rusko jste vytáhl posledních 500 let a na historii britského impéria posledních jen 75 let. Přitom bez pomoci amerických letadel a letců z celého světa, včetně skutečnosti, že Němce zaměstnávala především východní fronta by se z Británie stal Titanic. Nehledě na ztrátu území a prestiže impéria nejen v Asii. Takže Vám zůstaly jen Falklandy alias Malvíny. To není zrovna nejlepší příklad, když vezmu v potaz zrovna aktuální status Krymu.

PS. ČR, jako Rakousku snad nehrozí aktuální nebezpečí. Rakousko to však zvládá bez NATO. Píši aktuálně, protože příklad krvavého rozpadu Jugoslávie mne nenechává lhostejným. A jak ukazuje případ Ukrajiny, pro státní převrat a špinavou práci stačí fotbaloví ultras a ty u nás máme taky.

0/0
20.5.2014 12:46
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek

Milý pane Jane stále kličkujete.Nejprve mi vnutíte argumenty "co by kdyby" mezi 15.stoletím a nynějškem a když se zmíním o případu z toho dávného století,tak mi vyčtete,že u britského imperia uvádím jen posledních 75 let.A přitom těch nejznámějších let uppravíte zase svérázně.Už třeba v tom,že bez pomoci amerických letadel a letců z celého světa,včetně skutečnosti,že Němce zaměstnávalapředevším východní fronta by se z Britanie stal Titanic.A vůbec Vám nevadí,že ty letadla,se kterými piloti bojovali s Němci byly britské typy jak stihaček tak bombardérů.A také,že v tu dobu Stalin koketoval s Hitlerem a rozdělovali si sféry zájmů.Prostě máváte s fakty jak se Vám zlíbí.Falklandy mi nezůstaly,ale další příklady jsem neuváděl k vůli omezení počtu znaků.Kdyby mi ČP umožnila publikovat takový článek jaký je subjektem našich polemik,proberu celé období ruských expanzí od Kyjevské Rusi po současnou kremelskou kliku,neměl bych nejmenší potíž vyhledat to na těch několika tisících stran,které mám k

0/0
20.5.2014 17:57
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Samozřejmě že ten kraťounký zbytek byl podle očekávání "ustřižen.Zřejmě jste to předpokládal a proto jste výhodně toho využil.Ale dovolím si ještě přidat to Rakousko ve vztahu k NATO.To nevíte,že je to neutrální země,s neutralitou zaručovanou mezinárodními smlouvami,takže je v tom směru na rozdíl od nás ve výhodě a nenemusí do NATO vstupovatA co se týče té Jugoslávie,je mi těch zemí hluboce líto.Trpí tam neviní lidé,kteří žijí v oblasti,kde se postaletí střetávaly zájmy šesti mocných,kteří mezi sebou o oblasti "svých  " zájmů tvrdě bojovali,přičemž vůbec nebraly ani náhodou jakýkékoliv hledisko domorodců.Moc dobře to znám i prakticky ,protože jsem měl služebně co do činění s podniky téměr všech zemí té oblasti.Ale to je zase opravdu rozsáhlá oblast,která ale vůbec nesouvisí se subjektem článku ke kterému jsne začali polemizovat!

0/0
20.5.2014 18:18

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Bobe, Jugoslávie a Karabach jsou první poválečné příznaky rozpadu poválečného uspořádání v Evropě.Jistě uznáte, že krvavý rozpad Jugoslávie nebyl plánován v Moskvě. Bohužel to byl špatný příklad, něco jako šídlo z pytle ven. Celá Evropa buď tiše přihlížela, nebo ještě hůř, popichovala. Karabach byl první příklad upadající schopnosti SSSR. odolávat odstředivým silám. Špatné příklady táhnou. Osobně si myslím, že sice skoro klidný rozpad SSSR proběhl příliš rychle. Ovoce budeme sklízet ještě dlouho.

PS Podsouváte mi zbytečně nekalé úmysly. Já Vás naopak na ČP vítám. Je tu mezi diskutujícími příliš souznějících názorů.

0/0
20.5.2014 21:05
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Milý pane Jane v žádném případě Vám nepodsouvám špatné myšlenky.Je mi jasné,že myslící člověk vychází z informací,které má k dispozici.Já v nechci tvrdit,že něco bylo plánováno v Moskvě.To je naivní,stejně jako to až osočování USA či EU z rozpínání na východ.To je mnohdy až histerické a vůbec nepřihlíží k realitě.Zrovna teď ve Vašem komentáři uváděné příklady.Jakýmsi řízením osudu jak tu Jugoslavii,tak Karabach velmi dobře znám,protože jsem do obou končin služebně cestoval v 70.letech a měl tam dost přátel z "obou stran" konfliktu.A musel být naprosto neutrální,protože reprezentanti každé z nich měli nejen kus pravdy,ale i byli to slušní lidé.V obou případech se dostali historickým vývojem na "rozdílné strany barikády",kterou ale nestavěli oni,ale někdo mnohdy značně mocnější než oni.Víte jsem už dosti věkovitý člověk,a vždy jsem naslouchal každému bez předzaujetí.A protože mne osud nejen vysílal do různých končin  a za různých historických podmínek,naučil jsem se naslouchat  a nezauja

0/0
21.5.2014 12:22
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Krátce doplňuji-nezaujatě uvažovat,bez jakéhokoliv předesílání..Pokud máte zájem jsem ochoten Vám k oběma Vámi uvedeným případům lecos uvést.Ovšem upozorňuji předem,že tam nebude vynechán žádný imperialismus.A hned ale také uvádím,že jsem měl i ve Velké zemi ruské dost výborných přátel,se kterými jsem rád spolupracoval.Jen mi jaksi vadí ten kremelský pocit nadřazenosti,je to děs!

0/0
21.5.2014 12:32

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Bobe, diskuze na ČP, bude vždy jen mozaika střípků jednotlivých přispěvatelů. Mně to tak vyhovuje. Většinou, když narazím na něco neznámého snažím si doplnit informace z více zdrojů. Protože okopávání Ruska je nyní sportem v zemích EU a NATO považuji za vhodné uvádět argumenty i z druhé strany. Například dlouhodobou ruskou imperiální strategii, která ve zkratce říká: "Rusové válku nezačínají, Rusové válku vyhrávají". Pokud je to naopak, dopadnou jako v Afghánistánu. Rovněž není pravda, stále opakované, že Putin si v Rusku v ukrajinském konfliktu získává popularitu válečnými ambicemi, právě naopak, váží si toho, že se zatím Rusko do konfliktu nenechal zatáhnout, přesto že je pro Rusy velmi bolestné.

PS. Když prohlížím historické mapy dnešního území Polska a Ukrajiny jsem velmi opatrný v jakémkoliv hodnocení budoucích událostí. I u Ukrajiny mně vadí, jak lehce vyměňuje staré přátele za nové.

0/0
22.5.2014 14:06
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Milý Jane,když se snažíte doplňovat si informace z několika zdrojů,nesmíte ty zdroje volit selektivně.Rusové v minulosti vícekrát začínali válku,která skončila jejich porážkou,takže ta definice ruské imperiální strategie velmi silně pokulhává za realitou.Mám uvést konkretní údaje?Jen v minulém století ,kromě toho Afghanistánu jich byla slušná řádka,třeba Finsko,dvakrát Polsko,nebo ultimátum Rumunsku,které je muselo přijmout podobně jako ČSR mnichovský diktát.Dále tři války s Japonskem.A to už neuvádím Baltské země,nebo i tu Ukrajinu někdy kolem 1920, vše v rámci "občanské války s bílými ".Nebo co Gruzie?A buhví jak by se chovalo v nynější krizi,kdyby nehrozil střet s NATO.A také bych příliš netvrdil,že Ukrajina lehce vyměňuje staré přátele za nové.ona teprve přátele hledá a ten o kom tvrdíte,že je její starý přítel,se jako přítel vůbec nechová.Ale naše polemika opravdu nikam nevede,a to proto,že si ty zdroje informací vybíráte opravdu moc selektivně!

0/0
22.5.2014 15:19

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Bobe, vždyť jste jenom potvrdil základní postulát, Tam kde Moskva válku začala dostala do nosu. Myslíte si, že je nepoučitelná? Přiznám se, že Polsku nerozumím, jejich touha po uznání, mně občas připadá infantilní. V té polsko-ruské válce bojovali na obou stranách ovšem i poláci. Taková Bílá hora.

Vám skutečně připadá Ukrajina jako jeden stát, když v její západní části v květnu oslavují SS divizi Galicia a na východě vítězství nad fašistickým Německem? Za 70 let se nezbavili vzájemné nenávisti. Teď si někteří myslí, že je příležitost ke konečnému řešení a NATO se jim hodí jak docela dobrý deštník.

PS Nenapadám Vaše informační zdroje, tak mne nepodezřívejte ze selektivního výběru. Když budeme probírat každý Vámi uvedený případ do hloubky zjistíme, že každá mince má dvě strany. Třeba Finsko se jako státní útvar vzniklo díky Rusku a právě ruský car AlexandremII uznal finštinu jak státní jazyk.

0/0
22.5.2014 18:34
Foto

K84a67r16e21l 84P95l66í23h22a91l 2429745758751

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Proč chodit kolem horké kaše - západní Ukrajina má blíže Polsku, východ je prostě Rusko. I jazykem je to znát. Západní Ukrajinci podobně jako Poláci nemají rádi Rusko, pohlíží na něj jako na utlačovatele. Vzývání fašistů nebude znakem fašismu mezi Ukrajinci, ale znakem vzdoru proti Rusku. Oběma stranám se to hodí do karet.

0/0
22.5.2014 20:05

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Divize SS Galicia není vzdor, syn jejího velitele je poslance ukrajinské nejvyšší Rady..Federalizaci se západní Ukrajina brání, chce všechno. Výsledek se dostavuje.

0/0
22.5.2014 21:20
Foto

K10a65r74e90l 34P90l76í48h61a88l 2629775908521

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Ukrajina byla zhanobena Ruskou anexí Krymu. Tak to Ukrajinci určitě cítí. Z jejich pohledu by federalizace znamenala prohru opět s Ruskem. Dokud se Ukrajina nerozdělí, bude v Kyjevě fašismus stále rezonovat. Federalizace se měla dít pod záštitou OSN nebo společným dohledem Evropy a Ruska, aby se Ukrajinský pocit křivdy zmírnil. Teď se bude jen čekat na to, kdy některá ze stran ustoupí (UA či R.). Mezitím se bude na Ukrajině umírat, jak píšete.

0/0
23.5.2014 9:15

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

O federalizaci jako možném řešení jsem na ČP psal již počátkem roku. Jenže jinak to vypadá od PC v ČR. Jinak z Ukrajiny. Píšete Ukrajinci, kdo to jsou Ukrajinci? S tím mám problém, na který stále upozorňuji.

0/0
23.5.2014 10:21
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Jane,pořád na skoro stejnou notu.Ale zřejmě to s Vámi jinak nejde, tak budiž.Sice to začalo mojí poznámkou ,že v polemizovaném článku chybí historické skutečnosti,což umožňuje autorovi značně "upravovat "jeho obsah podle svého záměru.Ale vše se zvrhlo a ne mojí vinou,k Vaším komentářům,které jsou vyhraněny proti NATO,jejímž členem je naše země a které není žádná útpčná organizace,ale vzniklajako spolek států,které se zavázaly ke společné obraně ,bude-li kterýkoliv z nich napaden vnějším útočníkem.A Vy zase to vidíte jako útočný komplex proti Vašemu oblíbenému Rusku,které na rozdíl od Vás vidí převážná většina evropských států jako potenciálně nebezpečného agresora,který neopomene využít každé vhodné příležitosti pro rozšíření svého imperia.A protože jsem přesvědčen,že naše členství v NATO je mnohem větší zárukou bezpečnosti mojí země,proti jakémukoliv agresorovi,nemohu souhlasit s tím, jak řada jiných jejích obyvatel napadá spojenecké země ,vymýšlením nejrůznějších lživých,nebo

0/0
23.5.2014 7:31
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Protože zase došlo k "ustřihnutí"myšlenky dovolím si ještě doplnění.Je následující:vymýšlením lživých,nebo značně zkreslených argumentů,značně odlišných od opravdové skutečnosti,které jsou známé nejen mně,ale i občanům spojeneckých zemí.To potom vrhá podivné světlo na celou naši zemi a není mi to vůbec lhostejné.A protože nechápu důvod takového počínání,musím stále přemýšlet, co tyto "milovníky" současné kremelské kamarily k tomu vede.

Tím bych skončil,bez jakékoliv reakce na několik Vašich poznámek,přestože by mi to nečinilo nejmenší potíže.

0/0
23.5.2014 7:49
Foto

K40a20r63e47l 98P33l81í66h34a68l 2689975748921

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Dovolím si zareagovat na Váš příspěvek o milovnících Kremlu. Pokud jste četl podobné názorové výměny, jistě Vám neuniklo, že zde vznikly dva výrazné tábory - příznivci NATO (přeneseně USA) nenávidící Rusko a příznivci Ruska nenávidící NATO (přeneseně USA). Toto lze vysledovat i v naší politice či médiích. Obě skupiny vytahují stejný argument - imperialismus té druhé strany a neochotu uznat pozitivní přínos protistrany v dějinách. Protože Rusko Evropu opustilo, kdežto USA setrvávají, daná situace na mnohé působí "nevyváženě" a nazývají ji přelézáním z jedné zadnice do druhé. Ty hlasy logicky zesílily poté, co se Rusové blýskli na Krymu. Dle mého názoru to nesvědčí o ničem jiném, než o podrážděnosti Evropanů na jakýkoliv náznak velmocenských zájmů. Důvod je zřejmý - po tisících letech válčení, kolonizování, anektování a rozpadávání konečně zažíváme období míru a nechceme o něj přijít. Máme totiž ty nejkrtutější zkušenosti.

0/0
23.5.2014 9:52

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

S Vašim posledním odstavcem 100% souhlas. Svět rozkymácený v období Regan-Gorbačov je velmi nestabilní systém se všemi náhodně generovanými prvky. O vztahu k NATO bude následovat odpověď Bobovi S. S ostatním podmíněný nesouhlas. Moje tečka za diskuzí k tomuto článku.

0/0
23.5.2014 11:37