Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Země bez eura budou v Evropské unii marginalizovány

Podle Oldřicha Dědka z ČNB se česká koruna chová apoliticky, a chovala se tak i v minulosti. Je jako boxer Rocky. Nenechá se jen tak něčím vyvést z rovnováhy. A to, že jen lehce reaguje, ať nahoru, nebo dolů, a nevyvolává to žádné otřesy, je projevem stability.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

S. Cesky

6. 6. 2017 12:18
Kéž bychom byli v EU marginalizováni!

Každé patlání se se Skopčáky je velice nebezpečné. Velice mne zarazilo,jak Merklice nabízela Topolánkovi Ojro,aniž jsme tenkrát měli splněná kritéria!! Určitě by prosadila i okamžité přijetí Ojra,bez nějaké setrvací doby,hrozně o to stála,abychom byli 17.spolkovou zemí.

Mezitím vymyslila "vítání",takže máme (Gott sei Dank!) klid.

0 0
možnosti

J57i42b 24J45i85b

5. 6. 2017 19:00
Řecko, Itálie atd. budiž nám varováním

Zkušenosti Řecka, ale také Španělska nebo třebas Itálie budiž nám velkým varováním před přijetím EURA!!!

Propagátoři Eura "taktně" zamlčují, že měnové kurzy složí zejména k vyrovnávání ekonomické výkonnosti jednotlivých zemí a že mají-li země s různou ekonomickou výkonností fungovat pod společnou střechou jedné měny, pak tato funkce měnových kurzů musí být nahrazena přerozdělováním!

Tzn. oblasti s vyšší výkonností musí dotovat oblasti s nižší výkonností tak, jak tomu je například od sjednocení SRN a NDR. Kdy západní země SRN po čtvrt století stále ještě dotují země bývalé NDR. Vzhledem k tomu, že v rámci eurozóny žádný takovýto mechanismus neexistuje, pak je Euro jako dlouhodobý projekt neudržitelný a pro země s nižší ekonomickou výkonností než má Německo nevýhodný!

Ve vlastním zájmu bychom proto měli Euro odmítnout.

Nemluvě o tom, že si s naší ekonomickou výkonností opravdu nemůžeme dovolit ještě splácet německým bankám řecké, španělské a italské dluhy...

0 0
možnosti

5. 6. 2017 13:30
Začarovaný kruh/2

Řešením je tedy zavedení nových průmyslových odvětví s výrobky s vysokou přidanou hodnotou. To je ovšem velice těžká a především dlouhodobá záležitost! Začít by se muselo především masivními investicemi do vzdělání. Vize by tu tedy byla, bude ovšem záležet jen na politické vůli!

Nakonec tu ale zbyde ještě jeden velký problém a to je naprosto neracionální a emotivní přístup velké části české společnosti k zavedení eura!

0 0
možnosti

8. 6. 2017 14:47
Re: Začarovaný kruh/2

Kecy. Není technologičtější odvětví než elektronová mikroskopie, jsme v něm světoví leadři ale přesto se v Brně platí inženýři na úrovni západoněmecké minimální mzdy.

Vysokou mzdovou hladinu je možno dosáhnout pouze pokud v zemi působí dostatek nadnárodních firem s domácími vlastníky. Protože jen tak lze práci poslat jinam a inkasovat jen za prodeje.

0 0
možnosti

5. 6. 2017 13:19
Začarovaný kruh

Tak tady ovšem nepadlo ani slovo k důležitému aspektu přistoupení Česka do eurozóny, totiž s jakým kurzem koruny! Zajímavý je k tomuto tématu aktuání článek na novinkách.cz! (Mimochodem pozoruhodná v příspěvkové části tohoto článku je naprosto převažující ekonomická negramotnost čtenářů!). Všeobecná představa v odborných kruzích pro vstup do eurozóny je kurz v rozmezí 20-23 Kč za euro. I když se neříká, jak toho dosáhnout! V tom je, podle mého názoru, totiž ten velký problém! Takový kurz se nedá nadekretovat nějakým vládním usnesením! Když by se tento kurz ale skutečně dostal do tohoto rozmezí, tak by existovalo velké nebezpečí, že by se mnoho českých firem rychle mohlo stát nekonkurenceschopných, protože mnohé jejich výrobky jsou, jak známo, bez valné přidané hodnoty ( příslovečné montovny s dodávkami pro mateřskéc firmy v zahraničí!). A i čeští podnikatelé by pak výrobu asi velmi rychle přesunuli dále na východ. Důsledek: pokles průmyslové výroby v Česku a rostoucí nezaměstnanost!

0 0
možnosti

5. 6. 2017 11:16
Mě je vždy podezřelé,

když je nějaká kvalitativní změna spojena jen se samými výhodami. To přeci odporuje všem přírodním zákonům a zejména zákonům termodynamiky. A tady, pan Dědek mnoho let tvrdí, že přechod na Euro bude jen pozitivní. A při tom třeba nevíme, kam bude EU směřovat, nevíme, jakým způsobem se odstraní obrovské deficity zadlužených zemí, jak budou postiženy země, které poruší maastrichtská kritéria, atd. atd. Já jsem taky, obecně vzato, pro společnou měnu, ale ta musí mít nejen celoevropský konsenzus (o kterém lze nyní jen pochybovat), ale také to vyžaduje dodržení přísných pravidel a definování určitých mezistátních mechanizmů. A také si myslím, že přechodem na EUR, by současný ohromný "eurový" přebytek ČNB byl dobře zamaskován a posléze nabídnut ECB, např. ve formě dluhopisů s pochybným výdělkem.

0 0
možnosti

M. Konečný

4. 6. 2017 15:55
Nějaký protimluv

Na jedné straně je se koruna nenechá jen tak něčím vychýlit, na druhé straně bychom měli přijmout Euro. Argumenty žádné, jen doufá, že tlačit na nás přes Euro nikdo nebude a pak ještě, že Estonsko náš vzor. Příliš málo na to, abychom se vzdali své svobody.

0 0
možnosti