Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Chaos v podpoře zelených zdrojů: Co chce Brusel? A co Praha?

Zpochybněna je řada plánů na pokračování podpory, včetně úlev pro velké firmy, jimž se měl účet za obnovitelnou energii snížit.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IM

Igor Mandík

30. 4. 2013 8:29
Neobnovitelný konec iluze
Dobrý den,předně musím vyjádřit radost nad článkem resp. jeho vyzněním, neboť jsem očekával - po zkušenosti s předchozími články pana Žižky, že bude silně zaměřen proti fotovoltaice a podnikatelům v tomto oboru. Přitom mi to k němu nesedí, proto mne v minulosti překvapil nepříjemně, ale teď zase naopak.Ale k tématu.. obávám se, že problém zůstane dlouhodobě nevyřešen, resp. že žádné řešení nebude vzato jako všeobecně akceptovatelné. Předně způsob podpory a zejména její rozsah, totálně nezvládnutý ze strany českých politiků. Z bohulibého záměru (s nímž jsem do oboru sám vstupoval) byl postupně politicky a mediálně přeměněn na tunelování státu a investoři výsměšně označeni za barony. Nestačil jsem se divit. Na opačné straně stojí spotřebitel, oklamán právě politiky a (částečně médii) a přesvědčen o tom, že skutečně majitelé elektráren okradli stát a zejména je samotné. Rozhořčení obyvatelstva rozumím, necítím se však za něj odpovědný. Solární srážkovou daň, její povahu a ospravedlnitelnost rozebírat nemá smysl, protože se s ní investoři nikdy nesmíří a vždy si budou státem připadat okradeni. Jinak řečeno, na všech stranách pocit křivdy a v čele řešení problému lidé, kteří se na jeho vzniku podíleli anebo mu minimálně nezabránili, i když mohli a měli. Tím spíše, že současná vládní a obecně politická elita používá obnovitelné zdroje jako silnou kartu v boji o prosazení dostavby Temelína (skvěle funguje vytváření pozitivního obrazu prostřednictvím vytvoření obrazu nepřítele, který stojí na druhé straně a všemu škodí). A do toho firmy, které platí více, než by musely.Osobně jsem proto skeptický. Řešení, která se dají očekávat budou spíše populistická, než správná a vždy někoho poškodí. S ohledem na dlouhodobou PR kampaň, která je vůči "solárním baronům" vedena ze strany vlády pak nejspíše dojde k nějaké formě dalšího omezení podpory - jak její výše, tak délky. A jelikož si politici v poslední době úspěšně vyzkoušeli, že okrást se dá s davem v zádech za bílého dne kdokoliv, nemůžeme vyloučit ani vlnu nějaké formy zestátnění či spíše znevýhodnění. Správné řešení je přitom to nejjednodušší - byť jak autor článku uvádí, možná v rozporu s názorem Bruselu. Podpora OZE by přímo na spotřebitele a do ceny přenášena být vůbec neměla, stejně jako nejsou jiné podpory a dotace. To bychom totiž museli připočíst k ceně vajíček korunu, k ceně mléka pět korun a k masu dvacku na podporu zemědělců. Museli bychom "přihodit" pár set korun na okna, aby se pokryl náklad na Zelenou úsporám, atd. Ale správná řešení nejsou bohužel tím, co od současných politiků v Praze a Bruselu můžeme očekávat.
0 0
možnosti
LN
Jestli jste se pustil do stavby "sluneční elektrárny", tak
jste samozřejmě nemohl nevědět, že to není žádné skutečné podnikání, ale Bursíkem a levicovými politiky prosazený tunel na kapsu občanů. A z hlediska investice prakticky bezriziková finanční spekulace se (státem) zaručeným ziskem.A kdo se do takového "podnikání" pustil s vědomím, že je "blbej kdo dává, ale blbější kdo nebere", tak si teď nemůže stěžovat, že se občané a vláda po odhalení rozměru této finanční katastrofy dalšímu provozování brání. Omezenými prostředky, protože závazky státu ze zákona platného od r. 2005 nejde jednoduše zrušit. A to je taky ta jistota, s níž si investoři vychutnali blbost státu a jeho představitelů vládnoucích v letech 2002 - 2005.Občané plaťte, a nekoukejte, kdo to celé spustil!
0 0
možnosti
LN
Abychom nezapomněli, v jaké výši je vykupována elektřina z OZE
V článku, kde se píše o dotacích, by tento poměr rozhodně chybět neměl.Tak tedy stručně:Velkoobchodní cena elektřiny z klasických zdrojů a JE se pohybuje už léta v řádu 1 Kč/kWh (1000 Kč/MWh), zatímco cena povinného výkupu je X krát vyšší, kde X je číslo zhruba 10 - 15. Ekonomický smysl bude mít provozování OZE (s výkupem do veřejné rozvodné sítě) až v okamžiku, kdy X bude rovno nebo menší než 1, nebo vyšší v případě, kdy OZE budou schopny dodávat elektřinu v odběrových špičkách podle požadavků provozovatele systému.Jednoduše řečeno, dokud bude elektřina z OZE dražší než z klasických zdrojů a JE, nemá smysl jejich výstavbu a výkup elektřiny jakýmkoliv způsobem dotovat. Náklady jsou mnohonásobně vyšší, než užitek, nebo naopak, financujeme si růst problémů se stabilitou dodávek elektřiny i v důsledku pak vyšší ceny elektřiny v celém státě, což je poněkud na hlavu padlé.A Bursíka je potřeba zavřít za jeho zákon (2005) do šatlavy! A nezapomínat, že celý megatunel zavedl s masívní podporou levice v Parlamentu.
0 0
možnosti
R

Redkarkulka

30. 4. 2013 10:34
Naopak, nemáte pravdu vůbec
1) energie vzniklá spalováním uhlí je rovněž dotovaná, avšak ne tak jasně a viditělně, jako tomu bylo a dosud je u OZE. Špatně je obojí - jak pevná výkupní cena, tak státní garance (dostavba Temelína), dotace na rekultivace (hnědé uhlí) a další kouzla, která jen nejsou tolik vidět. A po pravdě, možná je menší zlo výkupní cena, protože je to jasná a konečná podpora, než skryté a neviditelné, ale o to dražší a nikým nekontrolovatelné dotace a podpory v jiných technologiích. Píšete-li o 1,- za kWh, tak je to úsměvné - vždycky záleží na tom, co do ceny všechno započítáte - náklady, investice, financování, kdo to vlastně platil?? Co se týká pojmu velkoobchodní cena, tak se směju ještě víc. Máme tady výrobce, distributora i prodejce v jedné osobě, za spojení prvních dvou můžeme všichni poděkovat panu Grégrovi v době, kdy byl premiérem současný prezident pan Zeman. A ještě neco -já tedy bohužel za silovku platím poněkud více. A po pravdě, to je to, co mne zajímá nejvíc.2) máte-li potřebu psát o výkupních cenách, prosím, ale ta čísla jsou jiná, tak tady neblbněte lidem hlavu - koukněte na ww.eru.cz a uvidíte, že 1kWh z MVE stojí 3,23, z VTE 2,12 a fotovoltaika do 5kW stojí 2,99 a od 5 do 30kW stojí 2,43. Když se tedy podívám do faktury, nezdá se mi výkupní cena tolik odlišná od toho, co je mi za silovku účtováno. Přemrštěná výkupní cena je pouze u fotovoltaik uvedených do provozu do konce roku 2010. To ale není problém fotovoltaiky, ale krádež za bílého dne, s technologií jako takovou to nemá vůbec žádnou souvislost.3) jakkoliv nemám pana Bursíka v oblibě, myslím, že byste se měl zaměřit na jiné odborníky, když chcete najít viníka toho, co se stalo s fotovoltaikou - mně se v této souvislosti vybaví jména jiných pánů - namátkou pan Urban, pan Vojíř, pan Roman, pan Paroubek, pan Topolánek, pan Johanes, pan Jindra, pan Fiřt a spousta dalších opravdových odborníků, s politickým mandátem i bez něj. Jako vždy v naší malebné zemi to bude spíše v oblasti qui bono než soutěž o pitomce roku.A konečně - ať se debata trochu rozproudí - nemohu nezmínit, že já mám OZE v EU velmi rád. Protože velmi pravděpodobně jejich rozmach stojí za tím, že cena elektřiny paradoxně nestoupá tak, jak si to malovali ekonomičtí projektanti v klasických energetikách. Proto pokaždé, když si chci spravit náladu, kouknu na http://www.eex.de. Koukněte taky, bude vám veseleji. 
0 0
možnosti

J31a19n 85Ž40i13ž65k62a

30. 4. 2013 6:10
Ano,
myslim, ze argument, podle nehoz penize ze statniho rozpoctu solarnikum a jinym provozovatelum obnovitelnych zdroju primo nesly, je logicky. Presto cast pravniku bude argumentovat, ze i tak jde o nepovolenou podporu obnovitelnych zdroju - jednou veci je zpusob prerozdelovani penez, druhou veci to, ze dotace ze statniho rozpoctu fakticky je jednim ze zdroju financovani celeho systemu podpory obnovitelnych zdroju. (Vime, co se rika o poctu pravniku a pravnich nazoru...) Z hlediska zdraveho rozumu jsem se v clanku priklonil k formulaci, ze by vraceni penez bylo absurdni - coz se tyka podpory, ktera byla pridelena do konce minuleho roku. A opravdu by mne prekvapilo, kdyby to nekdo prosadil.JZ
0 0
možnosti
I

Igorjansen

30. 4. 2013 5:19
Mirne pochybuji,
ze by se "neodsouhlasena dotace" brala solarnikum - ti totiz zadne penize z dotace nedostavali, dostavali jenom garantovanou cenu od distribucek. Jinymi slovy, prijemcem teto dotace byly distribucni spolecnosti (treba CEZ Distribuce), takze kdyz nekomu sebrat, tak jim...
0 0
možnosti
LN
Re: "...dostavali jenom garantovanou cenu od distribucek..."
JENOM? 8-OSebrat "distribučním společnostem" je možno pouze v případě, že stát zruší garantovanou výkupní cenu elektřiny z OZE a povinnost vykoupit elektřinu kdykoliv je nabízena. Rozdíl mezi výkupní cenou a cenou velkoobchodní musí v důsledcích doplatit stát a především občan (vysokými maloobchodními cenami elektřiny - samotný příplatek za OZE na 1kWh se blíží ceně velkoobchodní!).To jsou ale obyčejné kupecké počty. Žádnou vyšší matematiku znát netřeba. :)
0 0
možnosti