Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čína: Model státního kapitalismu válcuje neoliberální utopii

Říše středu uhání v duchu konfuciánských nauk vpřed po drahách Maglev, aby se v roce 2016 stala největší ekonomikou světa.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
S

Sphere

2. 1. 2013 18:59
Pěkný článek, kde ukazujete,
Pěkný článek, kde ukazujete, že o věci přemýšlíte a nepodléháte fanfárám mainstreamové novinové ekonomické žurnalistiky. Coby (mj.) filmový historik pouze upozorňuji, že "karate-filmy" s B. Leem tu byly hlavně v 70. letech a že šlo o filmový průmysl Hong Kongu, nikoli-Číny (která má, podobně jako Tajwan vlastní pojetí kinematografie). To platí i pro kulturní export takových režisérských jmen jako jsou John Woo, Tsui Hark či herců Tonyho Leunga či Donnieho Yena. Hong-kongský filmový průmysl byl až do předání třetí největší na světě (po Indii a USA).
0 0
možnosti
S

Sphere

2. 1. 2013 15:35
Zkreslující článek
Dobrý den,předpokládám, že autor v New Yorku někdy byl, takže nevím co to uvádí za bludy ohledně dostupnosti Manhattanu z JFK. 7 minut letištním vláčkem (AirTrain) a přestup na Jamaica nebo Howard Beach a v centru města jste za cca 35 - 45 minut (co ten interval 60 - 70 min. - to je vlak?). Pokud není zácpa, tak taxíkem za srovnatelnou dobu.Další věc: proč pořád ekonomové a politologové zdůrazňují ekonomický růst jako jediné kritérium rozvoje a svatý grál. Selský rozum říká, že ekonomika a společnost, která se vyvíjela stovky let (např. v rámci nej světových měst Paříž, Londýn a i ten New York) je už dostatečně rozvinutá a v tomto srovnání takový Shenzhen nebo Shanghai, kde bylo před 30 lety doslova nic, opravdu vynikají.Co kvalita života, čistota ovzduší (příšerné zácpy a špička v metru horší než v Tokiu), kulturní nabídka? V tomto ohledu Shanghai nemá co nabídnout. Přečetěte si pár "Letters from China" od stálého zpravodaje časopisu The New Yorker (Evan Osnos). Autor zná reálie a je plynný v mandarínštině. New York osobně nemám zase tak moc rád (byl jsem tam 4x), ale kdybych si měl vybrat, vždy ho upřednostním před Šanghají, už kvůli kultuře, kulinařině i mrakodrapům (které jsou zde zajímavější, spolu s Chicagem celá škála stylů a historický vývoj).K čemu je článek, který nekriticky vychvaluje jedno z čínských velkoměst?Zajímavé srovnání US vs čínská města např. zde: http://www.zerohedge.com/contributed/top-8-cities-gdp-china-vs-us
0 0
možnosti
P

P.D.

2. 1. 2013 12:13
papousek
Jestli je tenhle clanek objektivni, tak uz nevidim jediny duvod, proc by krestane meli upirat svou nadeji k posmrtnemu zivotu v Raji. Edenska zahrada je, jak vidno, jen skladka odpadu v porovnani s Cinskou lidovou republikou! Od okamziteho prestehovani me odrazuje jen to, ze bych se z toho raje nemohl pripojit poradne ani na youtube (asi neproniknou zadne negativni vlny nebo co...) a musel bych zit s hruzostrasnou obavou, ze se mi jednoho dne nepodari pripojit ani na ceskou pozici (taky obcas vysila negativni vlny)!   
0 0
možnosti
P

Pep

2. 1. 2013 10:58
První článek. který jsem v
První článek. který jsem v české publicistice četl, který Čínu objektivně popisuje.Všecky komentáře v diskusi ovšem dál papouškují, co jim tisk k věření předkládá. Samozřejmě, že ani jeden z nich v Číně nikdy nebyl.
0 0
možnosti
B

Bluuus09

2. 1. 2013 15:03
Dobrý den.
Mohl byste, prosím, nám, nevědomým a zmateným, vysvětlit, kterak se dojde k objektivnímu náhledu na Čínu (nebo kohokoli/cokoli, to je vlastně jedno)? Samozřejmě na Vašem osobním příkladu a taktéž příkladu pana Lovase a jeho článku?Děkuji předem i za případné ostatní zvědavé dychtivce.
0 0
možnosti
A

Andy

2. 1. 2013 9:33
nesmysl je už těch "šest tisíc let trvající čínské kultury" --
jestli se nemýlím, tak by se čínská kultura mohla rovnat té evropské, jen pokud bychom zapomněli na všechno před starým Římem. Autor evidentně odložil vlastní úsudek a reprodukuje nám výcuc z čínských propagandistických brožurek. 
0 0
možnosti

1. 1. 2013 18:51
Článek je typickým
sebeklamem všech věřících levičáků.  O jakém státním kapitalismu autor mluví? Samozřejmě, že v Číně existují státní podniky zrovna tak jak v Evropě  ale tahounem čínské ekonomiky je samozřejmě soukromý sektor (tedy především export a zahraniční investice). To proč čínská ekonomika šlape a evropská nikoli je dáno mnohem větší mírou regulace ekonomik  západu ve srovnání s tou čínskou. Pokud někde panuje nějaká neoliberální utopie tak je to právě v Číně. Nebo se snad autor domnívá, že v Evropě je liberalizovanější ekonomika než v Číně proto, že má školství i zdravotnictví zhusta zdarma, kdežto v Číně je vše placené? Nebo se autor domnívá,  že  Evropa je liberalizovanější protože zde platí tisíce různých regulací v podnikání a funguje sociální síť zatímco v Číně nic takového není? Nebo to je proto, že Evropa díky levičákům, kteří zde vládli a vládnou platí biliony euro na různé nesmyslné dotace (viz tzv.  oze, společná zemědělská politika,  uhlíkové odpustky, atd.) zatímco Čína nic takového neplatí?
0 0
možnosti
B

Babaq

1. 1. 2013 17:26
Článek je dost podivnou
Článek je dost podivnou adorací něčeho, co aktivně propaguje sama Čína. Nikde se tu nepíše o mnohem horších stránkách života v Číně, takže to není ani tak objektivní pohled, jako spíš PR nebo možná přání autora.Nechce se mi tu teď znovu opakovat, v čem vidím problémy současné Číny - pokud někdo chce, uvidí je sám. Autor ovšem zjevně nechce a tak by to bylo z mé strany házení hrachu na zeď.
0 0
možnosti
B

Bluuus09

1. 1. 2013 15:41
Že by to bylo datem?
Prvního je, to ano, ale dubna? Vždyť je teprve leden. Aha! Že voni to Lovas včera přehnali samou radostí nad koncem roku?
0 0
možnosti
P

P.D.

1. 1. 2013 14:44
Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet
Jaký je rozdíl mezi článkem absolutní adorace a článkem absolutní kritiky? Žádný, ani jeden nikdy nemůže skutečně vystihnout reálný stav věci. Tak jako západ vykresluje Čínu výlučně v černých barvách, autor článku dělá to samé, leč obléká ji do běloskvoucích šatečků, velkoryse ignorujíc jejich zablácenost.Existují zákonitosti, které zkrátka platí a nelze je ignorovat. Abyste mohl někde přidat, musíte nejprve jinde ubrat. A takový enormní ekonomický růst zákonitě musí být nečím vykoupen. To mi připomína jeden vtip, na který jsem nedávno narazil. "Před Vánocemi Apple v Číně prodal 2 miliony iPhonu. Opět se tak potvrdilo, že nejkrásnější dárek je ten, který vyrobí vaše dítě samo."
0 0
možnosti
PL

Pravicový Liberál

1. 1. 2013 13:49
Korupce,
v Číně zjevně neexistuje, tenhle článek je objektivní asi stejně jako vydání novin za protektorátu bohmen und mohren. Tibet podle vás neexistuje nebo nikdy neexistoval???
0 0
možnosti