Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

ČSSD se chystá na vleklou sebevraždu

Socialisté si musejí vybrat ze dvou špatných možností. Podpora Zemanovy vlády vypadá jako ta horší.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pallre

12. 7. 2013 16:43
Strategie ČSSD
ČSSD nemá usilovalt o založení vlády, která nebude mít podporu. To by bylo od ČSSD nezodpovědné.  Až bude ČSSD si jistá, že vláda s její účasti získa podporu, tak může jí zkusit sestavovat. Začít jednat se může teď a případně může se i jednat o odvolání předsedkyní poslanecké sněmovny pokud 2. pokus o získání důvěry vlády bude neúspěšný (aby tam byl předseda, který při 3. pokusu jmenuje Sobotku).  ČSSD tedy musí již začít jednat teď o koalici, která bude mít stabilní většinu. Až takovou většinu získá může ČSSD požádat Zemana o 2. pokus sestavovat vládu. Pokud to ČSSD nestihne může pokoušet se o odvolání předsedkyni sněmovny poté, co získá stabilní většinu. Pokud ČSSD nesežene stabilní většinu, tak může uvest, že zkusili to, ale nepodařilo se, nicméně je ČSSD rád, že 1) nepřispěli k "velké koalici" při podpory poměrně pravicové vlády Rusnoka za jejichž kroky nemůže odpovídat,2) nepodpořují vlády, jejichž kroky nemůže ovlivnit a ve které nemá personální obsazení,3) prosazují princip, aby vlády vyšly z dohod politických stran, a ne z milosti prezidenta, jelikož vláda musí potom každopádně získat důvěru. Bylo by vhodné, kdyby ČSSD, podle finského vzoru, usilovala o zmeně ústavy a odebrala pravomoce prezidenta např. právo jmenovat premiera.
0 0
možnosti
MAREK STONIŠ: Idiotské zvyklosti Miloše Zemana
MAREK STONIŠ: Idiotské zvyklosti Miloše Zemana"...Problém naší ústavy spočívá v paradoxu: Protože v ní nejsou zakotveny „idiotské“ ústavní zvyklosti, nedokáže zabránit prezidentovi v idiotském jednání."  
0 0
možnosti
idiotské zvyklosti
Pane Marku prosím kdy tady byly parlamentní zvyklost.Tady si každý hraje na vlastním písečku.A já si myslým Čssd jde do kopru protože předseda Sobotka už nebude ani po řádnych volbách premier a strana jako taková nesloží vládu národního porozumění.Zde jsou tihle lidé Němcová,Kalousek ,Sobotka zahleděni pouze do sebe a co nejvíce aby měly zisk pro sebe a na společnost kašlou.Pokud volby vždy dopadnou jak dopadnou tak to bude horší a horší.Nás spasí jen diktatura moci
0 0
možnosti
Paroubek po několika neúspěšných pokusech odstavil vládu
koalice M. Topolánka, ale sám po něm moc převzít nechtěl. Proto musela být sestavena Fischerova "úřednická vláda", která nakonec díky rozhodnutí Ústavního soudu o neústavním rozpuštění Sněmovny dovládla až do řádných voleb. Jak Paroubek s ČSSD "uspěli" ve volbách, bude ještě dlouhá léta odstrašujícím příkladem pro ostatní.
0 0
možnosti

Zk

12. 7. 2013 8:07
Koncepční programy postrádá i
Koncepční programy postrádá i levice na západ od nás, pokud tedy nepočítáme boj za práva homosexuálů a multikulturalismus. Pravice na tom není o nic líp, zbyl jí jen škrtací nihilimus, případně rasismus. Nikdo moc pořádně neví, jak dál, vytýkat v tomto směru něco české socdem je pokrytecké. Ale pokud jde o spolupráci s občanským sektorem potažmo akademickou sférou, je na tom ČSSD (tedy křídlo kolem Sobotky a Zaorálka) z našich parlamentních stran zdaleka nejlépe.
0 0
možnosti

12. 7. 2013 7:05
Dovolte mi
všichni, abych jako zarytý pravičák, hodně nasraný politikou posledních let podotknul, že ČSSD si sama řeže větev, na které sedí už dlouho. Postupně se dostává do podobné pozice jako komunisté. Postrádá už dlouho koncepční programy, těží stále více jen z chyb pravice, ostatně takových, že je nejvíce kritizují sami příslušníci pravice. Že z toho nejvíce vytěžil Zeman je přirozené. Je chytrý a hlavně z ČSSD on udělal stranu jakou je dnes. Silnou vyhrávat volby. Jestliže bude chtít, aby tomu tak nebylo, tak to dokáže. Chytří socani se včas obrátí na obrtlíku, aby se Zemanovi zalíbili a patřili tam kam zemanovský vítr povane. Mě to vůbec vadit nebude, ani jako pravičákovi. Rozhodně v příštích volbách přijdou nové politické subjekty, s revolučními tezemi a bude zase kam hodit volební lístek. Na mojí životní úroveň stejně politika vliv nemá. To co dostanu jako důchodce do kapsy ve formě důchodu, je stejně jen to co nám nechají ti, kteří si z naší republiky udělali dojnou krávu a cpou miliardy do neznámých kont, aniž by z nich odvedli korunu daní. Nejsem skeptik, jak to vypadá, jen už nemám žádné iluze o lidech vůbec. Ale to je na jiné téma.Pa, a jdu zalít okurky. Alespoň něco co mi dělá radost. 
0 0
možnosti

Walrus

12. 7. 2013 6:53
Je to tak
Jiří Paroubek byl přeci ten, komu snad nejvíc vadil odklad voleb po zásahu Ústavního soudu. Docela zajímavě to narušuje stavbu argumentu autora článku.
0 0
možnosti

Martinxax

12. 7. 2013 5:13
"Bohuslav Sobotka udělal
"Bohuslav Sobotka udělal chybu, když Zemanovi v Lánech řekl, že nestojí o jmenování premiérem. (...) Druhou chybu Sobotka udělal, když se s žádostí o sestavování vlády zničehonic ex post přihlásil."Inu, ať Sobotka udělá nebo neudělá totéž, udělá chybu:-) Nechcete si to ještě promyslet, pane autore?Co asi vedlo BS v první fázi k odmítnutí premiérského pokusu? No, to není těžké uhodnout. Nemá v současné sněmovně dost hlasů pro svou vládu a jen by se zbytečně předem musel - před volbami -  spojovat s komunisty a tím se vystavit útokům protistrany a jí nakloněné části médií.  Proč později takovou možnost připustil? Inu, protože Zeman projevil zřetelnou vůli odstavit Kalouska a spol. od moci za jakoukoliv cenu. I za cenu vzniku a setrvání Rusnokovy vlády, o jejíž legitimitě a reálné síle si, myslím, Zeman žádné iluze nedělá. To všechno Sobotka předtím nemohl vědět. Pokud jste to, pane Kalenský věděl, škoda, že jste nám to neprozradil. Ex post je chytrý kdekdo.  Podstatné je, že v současnosti drží Zeman díky své funkci a díky pádu bývalé vlády silnější karty. Nejde o žádnou Sobotkovu chybu, ale o tuhle prostou skutečnost. 
0 0
možnosti
Re: Zeman projevil zřetelnou vůli odstavit Kalouska a spol. ....
"...Zeman projevil zřetelnou vůli odstavit Kalouska a spol. od moci za jakoukoliv cenu. ..."Ano, to byl Zemanův už před nástupem na Hrad vyhlášený cíl, a Ištvan se Šlachtou, novodobí "Boží bojovníci" Zemanovi pod vykonstruovanou záminkou a s pomocí vypuštěné dezinformace vyhověli a Nečasovu vládu shodili. Na stanovisko soudu teď budeme čekat nejspíš rok i více, z koluzní vazby se "sprostí podezřelí" hned tak nedostanou.Zeman tedy může konat, co se mu zlíbí, hlásat své opilecké bludy o "idiotských ústavních zvyklostech" a sestavovat vládu "odborníků" jako Cienciala, plácajících neuvěřitelné nesmysly do médií...Že se v tom těžko orientuje i Sobotka, už se lze jen těžko divit. :-D
0 0
možnosti

Leoš Jaroš

11. 7. 2013 23:18
Pane Kalenský
budete tak dlouho psát tyto provokace, jako že ČSSD příjde o výhodu postavení opozice, až se lidé naštvou a poženou, obávám se nejen k odpovědnosti, nás všechny. Jako legrace dobrý, ale chybí už jen ta prodaná nevěsta.    
0 0
možnosti

Zdenal

11. 7. 2013 20:21
Dobrý den...zajímavý článek,
Dobrý den...zajímavý článek, ale...pokud se nemýlím tak Jiří Paroubek nevycouval z dohody o předčasných volbách, ale předčasné volby, na popud poslance Melčáka,zrušil Ústavní soud...jste již druhý novinář, který tento názor prezentuje, přičemž si myslím, že je mylný....budu rád, když mi můj pohled na tehdejší události vyvrátite....Vytváříte mýtus, který je úplně zavádějící ( a to používám mírná slova). Zdeněk Kořistka
0 0
možnosti
Nevím z jakého důvodu
autor neustále opakuje jak kolovrátek hlouposti typu seznamu zrádců, pomstychtivosti  pana Zemana a jeho snaha rozložit ČSSD,  imaginární snahu podpořit na úkor socialistů SPOZ, prostě vzbuzuje bez relevantních důkazů pochybnosti o jednotě ČSSD. Má pohled na realitu jako kůň zapřažený do pohřebního vozu, klapky na očích a pohled jen jedním směrem. Viditelně ho stresuje velmi propracovaný  postup prezidenta k vyřešení nastalé politické situace. Pan Zeman má cíl a všechny úkony které vyvolává jsou celkem pro slušného analytika srozumitelné, staví politické strany před nutností se rozhodnout, buď zachovat postavení sněmovny jako svéprávného hybatele událostí, to znamená dobrovolně se rozpustit a nechat na voličích rozdat nové karty v předčasných volbách, nebo vládu odborníků která impotenci sněmovny nahradí do pořádání normálních voleb. Socialisté postupují celkem srozumitelně, nabízí ostatním stranám rozpuštění sněmovny a tím i testují pevnost jejich postojů. Když neuspějí, klidně přehodnotí svá bývalá rozhodnutí a pod tlakem okolností změní postup a odsouhlasí pro všechny své poslance podporu vlády premiére Rusnoka. Prostě budou postupovat přesně jako Kalousek, který mění svá kategorická prohlášení podle situace. Některá vyjádření vrcholných představitelů ČSSD o možnosti podpořit vládu překlenovací není pane Kalenský žádná známka rozkladu strany, ale velmi pragmatické připravování na reakci po odmítnutí rozpuštění sněmovny. Sen o tom, že to znechutí jejich voliče je podcenění inteligence volebního elektorátu socialistů. Nepustit pravicovou vládu Nečase v sukních k moci je velmi výmluvný argument, kterému všichni rozumí. Výhrůžky Kalouska, že jejich převaha ve směnovně nedopustí schválení některých zákonů jen proto, že je bude prosazovat jiná vláda se pravici vymstí , už vidím jak podnikatelská sféra zuří v případě neschválení rozpočtu, každá překážka k čerpání fondů z EU nebude na vrub vlády ale padne na uraženou pravici. Když budou jednat pravičáci jak jednají, dopadnou jak na Slovensku.
0 0
možnosti