Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

ČSSD se chystá na vleklou sebevraždu

Socialisté si musejí vybrat ze dvou špatných možností. Podpora Zemanovy vlády vypadá jako ta horší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Pallre

Strategie ČSSD
ČSSD nemá usilovalt o založení vlády, která nebude mít podporu. To by bylo od ČSSD nezodpovědné.  Až bude ČSSD si jistá, že vláda s její účasti získa podporu, tak může jí zkusit sestavovat. Začít jednat se může teď a případně může se i jednat o odvolání předsedkyní poslanecké sněmovny pokud 2. pokus o získání důvěry vlády bude neúspěšný (aby tam byl předseda, který při 3. pokusu jmenuje Sobotku).  ČSSD tedy musí již začít jednat teď o koalici, která bude mít stabilní většinu. Až takovou většinu získá může ČSSD požádat Zemana o 2. pokus sestavovat vládu. Pokud to ČSSD nestihne může pokoušet se o odvolání předsedkyni sněmovny poté, co získá stabilní většinu. Pokud ČSSD nesežene stabilní většinu, tak může uvest, že zkusili to, ale nepodařilo se, nicméně je ČSSD rád, že 1) nepřispěli k "velké koalici" při podpory poměrně pravicové vlády Rusnoka za jejichž kroky nemůže odpovídat,2) nepodpořují vlády, jejichž kroky nemůže ovlivnit a ve které nemá personální obsazení,3) prosazují princip, aby vlády vyšly z dohod politických stran, a ne z milosti prezidenta, jelikož vláda musí potom každopádně získat důvěru. Bylo by vhodné, kdyby ČSSD, podle finského vzoru, usilovala o zmeně ústavy a odebrala pravomoce prezidenta např. právo jmenovat premiera.
0/0
12.7.2013 16:43
Foto

L13a21d74i69s14l89a28v 46N19o49v82á68k 2517393444463

MAREK STONIŠ: Idiotské zvyklosti Miloše Zemana
MAREK STONIŠ: Idiotské zvyklosti Miloše Zemana"...Problém naší ústavy spočívá v paradoxu: Protože v ní nejsou zakotveny „idiotské“ ústavní zvyklosti, nedokáže zabránit prezidentovi v idiotském jednání."  
0/0
12.7.2013 10:18
Foto

V23l69a86d52i23m89í50r 28V41o74j82á34č29e78k

idiotské zvyklosti
Pane Marku prosím kdy tady byly parlamentní zvyklost.Tady si každý hraje na vlastním písečku.A já si myslým Čssd jde do kopru protože předseda Sobotka už nebude ani po řádnych volbách premier a strana jako taková nesloží vládu národního porozumění.Zde jsou tihle lidé Němcová,Kalousek ,Sobotka zahleděni pouze do sebe a co nejvíce aby měly zisk pro sebe a na společnost kašlou.Pokud volby vždy dopadnou jak dopadnou tak to bude horší a horší.Nás spasí jen diktatura moci
0/0
15.7.2013 6:08
Foto

V.Hricák

Pokud zvyklosti současného
Pokud zvyklosti současného prezidenta opatřujete přívlastkem "idiotské",jak by jste počastoval zvyklosti toho minulého prezidenta?Nepověřit sestavením vlády vítěze voleb,krást protokolární pera,masivní propouštění a odpouštění největším lotrům hospodářské kriminality,...Máme prezidenta,kterého si vybrala nadpoloviční část voličů.Nemusíte s ním souhlasit,ale pokud chcete mluvit o demokracii,měl by jste se ho naučit respektovat.Ani mě se nelíbila minulá vláda.I když mne svými kroky připravila o značnou část mé dosavadní životní úrovně,dlužno dodat,že zbytečně,protože státní dluh stejně dál utěšeně rostl a ekonomika se dál propadala,musel jsem jí respektovat,neb si její členy vybrala většina voličů.Můžete jenom doufat,že při příštích prezidentských volbách voliči vyberou toho vašeho favorita,který bude ctít ústavní zvyklosti,i když nás můžou dovézt do prdele.
0/0
15.7.2013 16:59
Foto

L55a12d31i43s44l52a98v 20N63o95v77á29k 2577533264953

Paroubek po několika neúspěšných pokusech odstavil vládu
koalice M. Topolánka, ale sám po něm moc převzít nechtěl. Proto musela být sestavena Fischerova "úřednická vláda", která nakonec díky rozhodnutí Ústavního soudu o neústavním rozpuštění Sněmovny dovládla až do řádných voleb. Jak Paroubek s ČSSD "uspěli" ve volbách, bude ještě dlouhá léta odstrašujícím příkladem pro ostatní.
0/0
12.7.2013 8:48
Foto

Zk

Koncepční programy postrádá i
Koncepční programy postrádá i levice na západ od nás, pokud tedy nepočítáme boj za práva homosexuálů a multikulturalismus. Pravice na tom není o nic líp, zbyl jí jen škrtací nihilimus, případně rasismus. Nikdo moc pořádně neví, jak dál, vytýkat v tomto směru něco české socdem je pokrytecké. Ale pokud jde o spolupráci s občanským sektorem potažmo akademickou sférou, je na tom ČSSD (tedy křídlo kolem Sobotky a Zaorálka) z našich parlamentních stran zdaleka nejlépe.
0/0
12.7.2013 8:07
Foto

Dovolte mi
všichni, abych jako zarytý pravičák, hodně nasraný politikou posledních let podotknul, že ČSSD si sama řeže větev, na které sedí už dlouho. Postupně se dostává do podobné pozice jako komunisté. Postrádá už dlouho koncepční programy, těží stále více jen z chyb pravice, ostatně takových, že je nejvíce kritizují sami příslušníci pravice. Že z toho nejvíce vytěžil Zeman je přirozené. Je chytrý a hlavně z ČSSD on udělal stranu jakou je dnes. Silnou vyhrávat volby. Jestliže bude chtít, aby tomu tak nebylo, tak to dokáže. Chytří socani se včas obrátí na obrtlíku, aby se Zemanovi zalíbili a patřili tam kam zemanovský vítr povane. Mě to vůbec vadit nebude, ani jako pravičákovi. Rozhodně v příštích volbách přijdou nové politické subjekty, s revolučními tezemi a bude zase kam hodit volební lístek. Na mojí životní úroveň stejně politika vliv nemá. To co dostanu jako důchodce do kapsy ve formě důchodu, je stejně jen to co nám nechají ti, kteří si z naší republiky udělali dojnou krávu a cpou miliardy do neznámých kont, aniž by z nich odvedli korunu daní. Nejsem skeptik, jak to vypadá, jen už nemám žádné iluze o lidech vůbec. Ale to je na jiné téma.Pa, a jdu zalít okurky. Alespoň něco co mi dělá radost. 
0/0
12.7.2013 7:05
Foto

Walrus

Je to tak
Jiří Paroubek byl přeci ten, komu snad nejvíc vadil odklad voleb po zásahu Ústavního soudu. Docela zajímavě to narušuje stavbu argumentu autora článku.
0/0
12.7.2013 6:53
Foto

Martinxax

"Bohuslav Sobotka udělal
"Bohuslav Sobotka udělal chybu, když Zemanovi v Lánech řekl, že nestojí o jmenování premiérem. (...) Druhou chybu Sobotka udělal, když se s žádostí o sestavování vlády zničehonic ex post přihlásil."Inu, ať Sobotka udělá nebo neudělá totéž, udělá chybu:-) Nechcete si to ještě promyslet, pane autore?Co asi vedlo BS v první fázi k odmítnutí premiérského pokusu? No, to není těžké uhodnout. Nemá v současné sněmovně dost hlasů pro svou vládu a jen by se zbytečně předem musel - před volbami -  spojovat s komunisty a tím se vystavit útokům protistrany a jí nakloněné části médií.  Proč později takovou možnost připustil? Inu, protože Zeman projevil zřetelnou vůli odstavit Kalouska a spol. od moci za jakoukoliv cenu. I za cenu vzniku a setrvání Rusnokovy vlády, o jejíž legitimitě a reálné síle si, myslím, Zeman žádné iluze nedělá. To všechno Sobotka předtím nemohl vědět. Pokud jste to, pane Kalenský věděl, škoda, že jste nám to neprozradil. Ex post je chytrý kdekdo.  Podstatné je, že v současnosti drží Zeman díky své funkci a díky pádu bývalé vlády silnější karty. Nejde o žádnou Sobotkovu chybu, ale o tuhle prostou skutečnost. 
0/0
12.7.2013 5:13
Foto

L32a10d42i69s62l35a33v 44N23o69v55á37k 2387173924263

Re: Zeman projevil zřetelnou vůli odstavit Kalouska a spol. ....
"...Zeman projevil zřetelnou vůli odstavit Kalouska a spol. od moci za jakoukoliv cenu. ..."Ano, to byl Zemanův už před nástupem na Hrad vyhlášený cíl, a Ištvan se Šlachtou, novodobí "Boží bojovníci" Zemanovi pod vykonstruovanou záminkou a s pomocí vypuštěné dezinformace vyhověli a Nečasovu vládu shodili. Na stanovisko soudu teď budeme čekat nejspíš rok i více, z koluzní vazby se "sprostí podezřelí" hned tak nedostanou.Zeman tedy může konat, co se mu zlíbí, hlásat své opilecké bludy o "idiotských ústavních zvyklostech" a sestavovat vládu "odborníků" jako Cienciala, plácajících neuvěřitelné nesmysly do médií...Že se v tom těžko orientuje i Sobotka, už se lze jen těžko divit. :-D
0/0
12.7.2013 8:33
Foto

K39a18r37e66l 29V94y10š92a23t59a

Jenom pro upřesnění,
vládu shodil pinďourek, který neudržel premiér v kalhotách. Nic proti jeho poblouznění, téměř každý to zažil, ale když už nezvládl své mužství, měl si zachovat alespoň zbytky rozumu a nenechat sebe a stát řídit vyčůranou ženskou. Ať máte na pana Zemana názor jaký chcete, nesvádějte na něj kdejakou pominutost jiných.
0/0
12.7.2013 11:56
Foto

Leoš Jaroš

Pane Kalenský
budete tak dlouho psát tyto provokace, jako že ČSSD příjde o výhodu postavení opozice, až se lidé naštvou a poženou, obávám se nejen k odpovědnosti, nás všechny. Jako legrace dobrý, ale chybí už jen ta prodaná nevěsta.    
0/0
11.7.2013 23:18
Foto

Zdenal

Dobrý den...zajímavý článek,
Dobrý den...zajímavý článek, ale...pokud se nemýlím tak Jiří Paroubek nevycouval z dohody o předčasných volbách, ale předčasné volby, na popud poslance Melčáka,zrušil Ústavní soud...jste již druhý novinář, který tento názor prezentuje, přičemž si myslím, že je mylný....budu rád, když mi můj pohled na tehdejší události vyvrátite....Vytváříte mýtus, který je úplně zavádějící ( a to používám mírná slova). Zdeněk Kořistka
0/0
11.7.2013 20:21
Foto

K44a70r91e73l 25V78y60š33a86t18a

Nevím z jakého důvodu
autor neustále opakuje jak kolovrátek hlouposti typu seznamu zrádců, pomstychtivosti  pana Zemana a jeho snaha rozložit ČSSD,  imaginární snahu podpořit na úkor socialistů SPOZ, prostě vzbuzuje bez relevantních důkazů pochybnosti o jednotě ČSSD. Má pohled na realitu jako kůň zapřažený do pohřebního vozu, klapky na očích a pohled jen jedním směrem. Viditelně ho stresuje velmi propracovaný  postup prezidenta k vyřešení nastalé politické situace. Pan Zeman má cíl a všechny úkony které vyvolává jsou celkem pro slušného analytika srozumitelné, staví politické strany před nutností se rozhodnout, buď zachovat postavení sněmovny jako svéprávného hybatele událostí, to znamená dobrovolně se rozpustit a nechat na voličích rozdat nové karty v předčasných volbách, nebo vládu odborníků která impotenci sněmovny nahradí do pořádání normálních voleb. Socialisté postupují celkem srozumitelně, nabízí ostatním stranám rozpuštění sněmovny a tím i testují pevnost jejich postojů. Když neuspějí, klidně přehodnotí svá bývalá rozhodnutí a pod tlakem okolností změní postup a odsouhlasí pro všechny své poslance podporu vlády premiére Rusnoka. Prostě budou postupovat přesně jako Kalousek, který mění svá kategorická prohlášení podle situace. Některá vyjádření vrcholných představitelů ČSSD o možnosti podpořit vládu překlenovací není pane Kalenský žádná známka rozkladu strany, ale velmi pragmatické připravování na reakci po odmítnutí rozpuštění sněmovny. Sen o tom, že to znechutí jejich voliče je podcenění inteligence volebního elektorátu socialistů. Nepustit pravicovou vládu Nečase v sukních k moci je velmi výmluvný argument, kterému všichni rozumí. Výhrůžky Kalouska, že jejich převaha ve směnovně nedopustí schválení některých zákonů jen proto, že je bude prosazovat jiná vláda se pravici vymstí , už vidím jak podnikatelská sféra zuří v případě neschválení rozpočtu, každá překážka k čerpání fondů z EU nebude na vrub vlády ale padne na uraženou pravici. Když budou jednat pravičáci jak jednají, dopadnou jak na Slovensku.
0/0
11.7.2013 19:49
Foto

P76a29v77e85l 30M74i96c70h81a56l 9123615883

Naopak, v ruském objetí jim bylo vždy hřejivo
Roky připravovali naučenou bezmoc závislého občanstva, jež bez státu ani se nevrátí z dovolené. Seznam politikaření by se sem ani nevešel, když nejde o nic víc, než jen o maximum voličů. Klon zemanovci paroubkovci  je rezerva, kdyby marketingová značka vyhořela. Prosociální politika je tvrdý chleba, asi jako výchova syna, co má sklon ležet u televize. Je to bolestivé, ale nelze jinak. Později syn (všechen lid) líbají ruce vděkem, ale postavit se na vlastní nohy, aktivizovat svůj celý potenciál, využít lokální zdroje nejen na těžbu uhlí... to bolí. Podobně přicmrdování "osobnostem" co umí PR a mediální marketing, kterým by ale jeden nesvěřil ani venčit psa. Jsou i jiné soc dem, co jen nehazardují s nekopírují průzkumy, co kromě reklamy mají i co nabídnout. Pan XXXL ve vířivce to ani není.
0/0
11.7.2013 19:39
Foto

Zk

Příliš nechápu úvahu pana
Příliš nechápu úvahu pana Kalenského, podle níž Sobotka udělal první chybu, když nežádal o jmenování premiérem, a pak chybu druhou, když o ni naopak požádal. V prvním případě se Sobotka zachoval věcně. Narozdíl od Kalouska, ODS i Zemana. Prosazoval jediné inteligentní a občanem nepohrdající řešení, tj. předčasné volby.  Že mu to Zeman později připomene? Fajn, jsem moc zvědavý, jak bude něco takového vysvětlovat svým voličům. Tvářit se, že pokud Sobotka nechtěl "vládnout" v situaci, kdy měl ve sněmovně spolu s komunisty 82 hlasů, tak také určitě nechce vládnout ani po případných vyhraných volbách, kdy má s komunisty (a možná ještě s nějakou další levicí nebo "levicí") výrazně přes 100, a jmenování premiérem se hlasitě dožaduje... vím, že Zeman psal v mládí sci-fi povídky a že je to demagog první kategorie, ale tohle by bylo moc i na něj. A jestliže je v ČSSD silné Haškovo/Zemanovo křídlo, pak také platí, že je tam silné křídlo Sobotkovo, které by se v případě takovéto Zemanovy ingerence jen sotva postavilo poslušně za Haška. A totálně rozklíženou ČSSD, navíc těsně po vyhraných volbách, tu si nemůže přát ani Zeman, protože strana v tomto stavu by nesestavila vládu. Že Sobotka požaduje případný druhý pokus, to mi přijde také vcelku racionální, protože jestli mu ho Zeman nedá, zradí tím vlastní voliče. Sobotka pak bude moci říkat - vidíte, nejdřiv to zkusil se svou loutkou Rusnokem, když mu to nevyšlo, raději pustí zpět k moci pravici.  Naopak pokud by Sobotka o druhý pokus nestál, přenechal by tuto kartu Zemanovi. Příliš se mi nezdá ani to, že proti Rusnokově vládě se ČSSD nebude moci vymezovat.  Naopak, Sobotkovo křídlo má jedinečnou možnost profilovat se v kontrastu k zemanovskému konzervatismu a buranství jako progresivní, kultivovaná levice a získat na svou stranu i středové voliče, které Zeman a Paroubek systematicky odháněli. Zeman s Rusnokem navíc nejsou žádní levičáci, ale i kdyby nakrásně chtěli "populární" levicovou politiku provádět, nebudou k tomu mít ve sněmovně hlasy. Ano, v Rusnokově vládě se mohou představit budoucí lídři kandidátek SPOZ. Ale pomůže jim u veřejnosti angažmá ve vládě, která nedokáže prosadit nic zásadního a bude vystavena palbě ze všech, nebo skoro ze všech stran? Neměli bychom si ale nechat vnutit představu, že tyto machiavelistické hrátky jsou tím hlavním. Zajímají vůbec v posledních týdnech ještě někoho ideje, programy? Konkrétní témata jako je chřadnoucí ekonomika, například každý třetí absolvent VŠ je dnes bez práce...  Svůj velký dil viny na tom ale mají novináři, kteří se na věc nedívají z pohledu řadového občana, ale z pohledu politických elit (těch pravicových) a namísto toho, aby tlačili na jediné rozumné řešení, jež by občanovi dalo možnost rozloučit se se zprofanovanou vládnoucí garniturou a zvolit si co nejdříve novou reprezentaci, tak raději spekulují o vnitrostranických intrikách, plánech na ovládnutí prostoru tu na levici, tu na pravici, osobních animozitách jednotlivých aktérů... co je nám vlastně do toho? Tohle všechno je jen kouřová clona, mlžení, které má zakrýt ten fakt, že pravicová koalice ztratila legitimitu k vládnutí, ze současné sněmovny už dobrá vláda vzejít nemůže,  a proto je nejvyšší čas dát slovo voličům. Bohužel, tohle by prý pomohlo jen ČSSD, proto je třeba za každou cenu spekulovat a spekulovat, mlžit a mlžit...
0/0
11.7.2013 19:39
Foto

L48a56d12i12s76l10a51v 76N81o22v58á55k 2687393304403

Re: Prosazoval jediné inteligentní a občanem nepohrdající řešení
Inteligenci do toho nepleťte. Sobotkou požadované řešení je to, které je pro něj v dané situaci nejvýhodnější. Vládnout nemůže, nemá většinu ve sněmovně. Vládnout by chtěl, ale k předčasným volbám není faktický důvod. A tak vypomohli Zeman s Ištvánem...Jediné skutečně inteligentní řešení je nechat vládnout 101 koalici do řádného termínu voleb.O inteligenci kořaly, který vykřikuje do médií bludy o "idiotských ústavních zvyklostech", lze diskutovat. V daném okamžiku má ale v rukou moc, proti níž zatím není rychlá účinná obrana Parlamentu. A Sobotka, kterému jde především o uchopení moci, obranu proti obsazení Hradu šílencem utrženým ze řetězu neřeší. MAREK STONIŠ: Idiotské zvyklosti Miloše Zemana"... Problém naší ústavy spočívá v paradoxu: Protože v ní nejsou zakotveny „idiotské“ ústavní zvyklosti, nedokáže zabránit prezidentovi v idiotském jednání." 
0/0
12.7.2013 10:22