Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Při půlnoční mši v Betlémě zněla výzva k míru

Jeruzalémský patriarcha Fuád Tval při půlnoční mši v noci na dnešek v Betlémě vyzval k nastolení míru, neboť mír je podle něj právem každého člověka. Stejně jako ve Vatikánu papež Benedikt XVI. se i patriarcha Tval nepřímo vyslovil pro mírové řešení konfliktu na Blízkém východě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kopretina

26. 12. 2008 18:26
Tíživá situace křesťanů na palestinském území

Západní média si příliš nevšímají systematického pronásledování palestinských křesťanů v pásmu Gazy, které ovládá hnutí Hamas. V menší míře však k němu dochází i na Západním břehu Jordánu pod vládou palestinské samosprávy, píše izraelský http://www.jpost.com/" target="_blank" rel="nofollow"> Jerusalem Post . Persekuce se dopouštějí islamistické skupiny. Křesťanská komunita v pásmu Gazy dnes čítá nanejvýš 3.000 lidí. Tamější politika měla vždycky fundamentalistický nádech, a proto tamější křesťané zvolili taktiku politické neviditelnosti. Od ozbrojeného puče Hamasu v červenci 2007 je však i tato pozice stále neudržitelnější. Islamistické organizace povzbuzené lhostejností úřadů podnikají útoky na křesťanské instituce i jednotlivé křesťany s rostoucí drzostí. Každodenní součástí života křesťanů v pásmu Gazy je tak zastrašování, útoky a výhrůžky únosem.Tento trend začal vloni řadou útoků na knihkupectví Palestinské biblické společnosti v pásmu Gazy. V dubnu 2007 se stal terčem pumového atentátu i jeho majitel Ramí Chádir Ajjád, který byl v říjnu téhož roku za bílého dne unesen a zabit. Následovaly další pumové útoky na křesťanské instituce v Gaze. Útočníci se zvlášť zaměřují na vzdělávací střediska, jako je například Americká mezinárodní škola v Bejt Lahíji nebo škola Rahabat al-Wardia, kterou vedou jeptišky v městě Gaza. Letos v létě byly napadeny další dvě křesťanské školy v Gaze a bomba vybuchla i v knihovně YMCy a na válečném hřbitově Commonwealthu. K většině útoků došlo v noci, takže nedošlo ke ztrátám na životech. V dalších případech byli oběťmi hlídači.Všeobecně se soudí, že pachateli jsou menší salafistické skupiny. I větší organizace jako Výbory lidového odporu však prohlašují, že s křesťanskou přítomností v pásmu Gazy je třeba skoncovat, protože křesťané vystavují Gazany prozápadním a protiislámským vlivům. Hamas proti útočníkům nezasahuje, třebaže slíbil, že bude křesťanskou komunitu tolerovat a oficiální mluvčí atentáty kritizují. V praxi ale vždycky proběhne pouze

0 0
možnosti

kopretina

26. 12. 2008 18:30
Re: Tíživá situace křesťanů na palestinském území

povrchní vyšetřování a jen málokdy je někdo zatčen. A pokud ano, zadržený je zase propuštěn, aniž je proti němu vzneseno obvinění, jak tomu bylo v případě útoku na YMCu.Útoky na křesťany však nejsou jen okrajovým projevem. Jsou součástí širšího procesu islamizace palestinské společnosti, za kterou může vzestup Hamasu. Bez viny ale není ani hnutí Fatah - například Výbory lidového odporu, které jsou známy svým protikřesťanským postojem, založili bývalí vysocí představitelé Fatahu s cílem vytvořit organizaci, která by odrážela jejich náboženský zápal.Situace na Západním břehu Jordánu, který ovládá palestinská samospráva Mahmúda Abbáse, je jiná, protože zde žije mnohem více křesťanů i světsky zaměřených lidí. Přesto ani zde nemají křesťané lehký život. Dochází zde například k nucenému skupování křesťanské půdy, zejména v oblasti Betléma, Ramalláhu a al-Bírá. Novými majiteli se stávají lidé s těsnou vazbou na bezpečnostní síly palestinské samosprávy nebo na mocné klany. Tito lidé si nacházejí nejrůznější způsoby, jak se křesťanských pozemků zmocnit, počínaje falšováním dokumentů přes využití bezpečnostních složek až po squatting.Úřady, politické strany ani nevládní organizace nedělají vůbec nic, aby křesťany ochránily, přestože oficiální orgány tvrdí, že Palestinci jsou jeden národ, ve kterém panuje harmonie mezi muslimy a křesťany. Stejné tvrzení opakují i arabské křesťanské orgány. Samotní křesťané však mají čím dál větší strach a jejich počet rapidně klesá. Například v Betlémě tvořili ještě v roce 1990 šedesátiprocentní většinu obyvatel, zatímco dnes je jich méně než 20%. A malá pronásledovaná křesťanská komunita v pásmu Gazy možná v nejbližší budoucnosti přestane existovat úplně, varuje http://www.jpost.com/" target="_blank" rel="nofollow"> Jerusalem Post .

0 0
možnosti

Posel z Hůry

26. 12. 2008 7:40
Ahmadinedzad gratuloval krestanum k vyroci Krista

Iransky Prezident Mahmoud Ahmadinejad pogratuloval na britske televizi krestanum  k oslavam vyroci narozeni Krista, syna Panny Marie, Slova Boziho a Posla milosrdenstvi. Prohlasil, ze kdyby Kristus zil dnes, tak by pozvedl prapor spravedlnosti a lasky k lidstvu, a odsoudil by valecne stvace, okupanty, teroristy a nasilniky.

Muslimove cti Jezise Krista jako proroka a povazuji Ho za spolupracovnika jejich Mohameda.

0 0
možnosti

JV

25. 12. 2008 11:20
výzva k míru je krásná věc

Jen realita na Blízkém východě je poněkud jiná..

Takových výzev už bylo nepočítaně..

0 0
možnosti

Neco jineho a jak by mel byt sve

26. 12. 2008 12:15
Bal se ze jeho pes bude znicen, ale

http://www.global-report.com/mb/?l=en&a=287900" target="_blank" rel="nofollow">See what happened...

0 0
možnosti

Romann

25. 12. 2008 10:39
Zjednotenie cirkví v Rusku

Po smrti patriarchu moskovského a celého Ruska Alexija druhého sa pre Ruskú pravoslávnu cirkev zavŕšila celá epocha - ťažká a zložitá. Dnes už ju nazývajú ako epochu zjednotenia cirkví, alebo ako epochu dvoch patriarchov - predstaveného Ruskej pravoslávnej cirkvi Alexija druhého a jeho najbližšieho prívrženca ruského zahraničia - metropolitu východoamerického a New Yorkského Lavra. Bez týchto dvoch osobností by nebolo zjednotenie Ruského pravoslávia a zdolanie rozkolu v cirkvi možné. Obaja doslovne splnili svoju misiu - zjednotili ruské pravoslávie a veľmi skoro na to odišli so života. Jeden za druhým a do roka… Prvého takého ťažkého roka po zjednotení. Budúci metropolita Lavr sa narodil v roku 1928 - rok po tom, ako sa v Ruskej pravoslávnej cirkvi udial rozkol. Príčinou cirkevného rozdelenia boli revolučné udalosti na začiatku XX. storočia a odmietnutie časti ruského duchovenstva prijať nových predstaviteľov moci. Mnohí kňazi boli nútení opustiť Rusko a vytvoriť v emigrácii svoju pravoslávnu cirkev. Rozkol trval skoro 90 rokov. Metropolita Lavr začal viesť Ruskú pravoslávnu zahraničnú cirkev v roku 2001, rok po jubilejnom koncile, na ktorom sa hierarchovia pravoslávnej cirkvi nakoniec dohovorili o zjednotení. Ďalej na: http://voltaire.netkosice.sk/" target="_blank" rel="nofollow">http://voltaire.netkosice.sk, ikona Trezor, téma: Zjednotenie cirkví v Rusku

0 0
možnosti

NEROMANN

25. 12. 2008 11:41
Re: Zjednotenie cirkví v Rusku

si radšej urob vianočnú  frizúru jako ten tvoj slavný VOLTAIRE - otec demagógie a lži na Západe.Rv

0 0
možnosti