Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Román Skleněný pokoj by mohl v Británii vyvolat zájem o českou kulturu

Hrdiny jeho románu jsou funkcionalistická vila, její obyvatelé a předválečné Československo jako oáza liberální demokracie ve střední Evropě. Podle britských recenzentů by jeho kniha The Glass Room (Skleněný pokoj), nominovaná na prestižní Man Bookerovu cenu, mohla v Británii vyvolat zájem o českou kulturu. Ale Simon Mawer by si přál, kdyby pomohla vyřešit spory kolem opravy brněnské vily Tugendhat, která ho k napsání románu inspirovala.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ferda

16. 9. 2009 8:00
Tak to jo!

Tak to jo!Vopravdiva kultura.Domejslivej malej Cech se zase chce zviditelnit svou politickou "nadrazenosti" a zit z neceho co je pryc uz snad sedmdesat let.

Dete do haje!

0 0
možnosti

slon75

16. 9. 2009 10:52
Re: Tak to jo!

Jestli jste si nevšiml, tak Simon Mawer je Brit.

Mně se zase zdá, že chcete získat pocit "světovosti" tím, že budete na Čechy plivat.

0 0
možnosti

Ivan

14. 10. 2009 18:43
Re: Tak to jo!

Ferdo, asi bys měl dřív přemejšlet než psát. Nevěřím žes tak hloupý jak by se podle Tvého příspěvku mohlo zdát, proto jen pár slov pro Tvou informaci.

Vilu navrhl pro německy mluvící Židy z Brna - Fritze a Gretu Tugendhat - velmi významný architekt narozený v Německu (Aachen) a působící v Německu a v celé Evropě, později pak v Americe: Tugendhatovi emigrovali v roce 1939 - ještě před Mnichovem - do Švýcarska a pak do Venezuely, byli to tedy chytří a předvídaví lidé. Jejich syn Ernst se narodil v Brně 1930 a stal se významným filosofem, známým v celém světě. 

Vila je tedy právem součástí světového kulturmího dědictví a že náhodou stojí u nás v Brně bychom měli považovat za štěstí a využít toho náležitým způsobem. Snad se konečně rekonstrukce podaří, pokud skutečně napřesrok začne.  Ubyla by tím jedna ze světových ostud České republiky.

0 0
možnosti