Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Policisté a hasiči hrozí výpověďmi. V odchodu jim ale brání přísaha

Téma odcházení zřejmě z programu vládních schůzí v nejbližší době nezmizí. Po vzoru lékařů by policisté či hasiči mohli začít dávat hromadné výpovědi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KL

K. Lhoták

14. 2. 2011 10:23
Kam by jako chtěli odejít?

Dobře, je pravda, že asi na tom státní zaměstnanci nejsou nejlépe, ale ani zaměstnanci soukromého sektoru na tom nejsou dobře. Ale nikdo nikoho nevydírá a nebere si lidi jako rukojmí, což v tuto chvíli odboráři spolu s těma lidma dělají. Požadovat zvýšení platu v době, kdy prostě ve státní pokladně nejsou peníze na zvýšení, je nesmysl. Ještě ke všemu je schválený rozpočet a už chci vidět současnou vládu, která se tak dlouho rvala za jeho schálení, jak dnes kvůli těmto výhružkám ustupují.

A to se vůbec nezabývám otázkou, kam by jako chtěli odejít za lepším.

0 0
možnosti
JK

J. Kliment

14. 2. 2011 10:42
Re: Kam by jako chtěli odejít?

Ono je to, alespoň v případě hasičů, tak, že drtivá většina jich prostě tu "hasičinu" dělat chce. A výcvik hasiče hodného toho názvu netrvá nějaký ten měsíc - je to záležitost hodně dlouhodobá, školení a výcvik probíhá permanentně a jsou velice náročné - jak na čas tak na fyzickou kondici. Mění se postupy, vybavení, výstroj. Pokud sekretářka nezvládne počítač nic moc se neděje - ale když hasič nedokáže zvládnout třeba dýchací přístroj anebo dekontaminaci jde o život. No a jejich výplaty , to není žádná sláva. A bohužel není to jen tím že by do přihrádky HZS v rozpočtu šlo málo prostředků - jde o to že tyto prostředky se namnoze vynakládají neúčelně - je to podobné jako ve všech státních institucích. O nákupech rozhodují úředníci, od stolu. Viz nákup Mercedesů, montáže plošin a žebříků na nevhodné podvozky... Ono je toho víc. A to řadové hasiče štve. Druhá věc je že odbory tuhle nespokojenost zneužívají k politickému nátlaku. To je ohavné a nezodpovědné. Svinstvo je třeba likvidovat tam kde je - ne o patro výš. A petice za odvolání ministra - to už je naprostý výsměch. Jediné s čím by měly odbory vůči ministrovi vystoupit by byl podle mého názoru požadavek na změny v systému, v řízení. Na změny ve vládě tu máme volby.

0 0
možnosti
PB

P. Boublíková

14. 2. 2011 11:08
Re: Kam by jako chtěli odejít?

Zajímalo by mě, jak dlouho trvá, než nováčka u hasičů poprvé pustí k požáru. Roční výcvik jako u policie nebo déle?

"Školení a výcvik permanentně" totiž probíhá  ve možných všech profesích....

Pro jistotu ještě jednou upozorňuji, že mi nejde o podceňování něčí práce - ale o srovnání co se týká (zejména časové) náročnosti přípravy a tím pádem nahraditelnosti osob...

0 0
možnosti
JK

J. Kliment

14. 2. 2011 12:19
Re: Kam by jako chtěli odejít?

To je poměrně složité - pro přijetí ke sboru existují podmínky dané zákonem, a pro vlastní zásahy také. Tady se dočtete všechno podstatné: http://www.hzscr.cz/hasicky-zachranny-sbor-ceske-republiky.aspx V  kostce - pokud nováček není absolventem učiliště či školy musí absolvovat jeho ekvivalent, včetně zkoušek. Dokud toto školení nemá - k ohni nesmí. Pak se stane řadovým hasičem - a dále se zůčastňuje dalších kurzů a školení - všeobecných i specializovaných - a podle toho se odvíjí i jeho zařazení do jednotky. A hodnost. Strojník musí mít strojnické zkoušky - a řidičské samozřejmě - jinak nesmí za volant nebo k ovládacím panelům, velitel družstva musí mít příslušné zkoušky - a to z mnoha oborů. Totéž platí pro lezce, chemiky a t. d. Zkrátím to - jednotka složená z řadových hasičů - nováčků nevyjede ze základny. Minimálně strojník a velitel musí být absolventi kursů. Takže nejméně rok - dva, pokud jsou schopní. Mimochodem - velice podobně to platí i pro dobrovolné jednotky - JSDH.

0 0
možnosti