Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ankara stáhla velvyslance z Paříže. Kvůli genocidě

Zákon o genocidě rozpoutal diplomatickou válku mezi Paříží a Ankarou. Francouzští poslanci i přes ostrou kritiku Turecka schválili zákon proti popírání genocidy, včetně té proti Arménům. Ankara na krok reagovala odvoláním svého velvylsance z Paříže.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

P. Min

23. 12. 2011 17:02
No kdybych nevedel o co asi jde

tak bych z nadpisu pochopil, ze ve Francii prave bezi nejaky dil genocidy.

0 0
možnosti
VV

V. Vlach

23. 12. 2011 13:12
Historie se překroutit nedá a skutečně dobové zprávy

vypovídají o povaze této události poměrně jasně.Po rozpadu Osmanské říše se rodící Turecko chopilo úkolu vytvořit silný stát(a co největší-v mezích tehdejších možností) a je nasnadě,že v nemírovém prostředí tehdejší anarchie,čímž se vyznačoval tehdejší celý východní region,docházelo k různým excesům - bohužel zmiňovaný případ genocidy na základě příslušnosti národa skutečně proběhl.Dnešní postoj Turecka se může označit vlastně za slovíčkaření,nicméně hrdost a ctižádostivost vládnoucího establišmentu, přející si Turecko stát se lokální velmocí v regionu, je nahony vzdáleno modernímu evropskému chápání jistých demokratických zásad.Co se týče Vyrovnání se s minulostí se mi nabízí konsekvenčně paralela s Českou republikou,kdy nynější establišment se s komunistickou minulostí vyrovnávat ani zdaleka také nehodlá.Bohužel ze zcela jiných důvodů a to upjatě vnitřních....Postoj Arménie,vzhledem k jejich dějinám samostatného státu se ani nedivím,jaký postoj zaujímají.Je to asi jako by čechům někdo chtěl vymluvit Bílou Horu.

0 0
možnosti
PS

P. Sulc

23. 12. 2011 0:58
Je ovsem absurdni kdyz misto vykladu dejin

 se budeme ridit zakonem. Ale nic noveho posluncem , ze?  V pricipu stejne absurdni zakony bud jiz jsou, nebo je muzeme v brzku cekat : Benes se zaslouzil o stat, a ted novinka: Havel se zaslouzil o svobodu. A proc treba neni ze :Gottwald se zaslouzil o totalitu. A jiste i Husakovy by se nasla nejaka ta zasluha, byt negativni. To by bylo zakonu, panecku, to by mel parlament co delat. A zase by se schovala nejaka ta korupcicka.

0 0
možnosti
LM

L. Mosler

22. 12. 2011 18:42
S potěšením jsem si po dlouhé

přečetl fundovaný příspěvek, tentokrát od P.Polanského. Já osobně bych rád znal znění onoho francouzského zákona o genocidě. Mám dojem, že by umožnil trestněprávní aplikaci na likvidaci českých Němců usedlých po staletí( na Chebsku po tisíciletí) v českých zemích! Neměl bych nic proti tomu, kdyby jistý prezident, jménem Beneš, byl posmrtně odsouzen k věčnému prokletí...

0 0
možnosti
PP

P. Polanský

22. 12. 2011 15:50
O událostech 1915 si můžeme myslet leccos

na tomto francouzském zákoně mi ale vadí, že ho Šarkozy protlačil v rámci své volební kampaně (za pár měsíců ho čekají téměř jistě prohrané prezidentské volby) a že opět staví na šovinismu, kterým chce polechtat ony poněkud méně vábné povahové stránky svého elektorátu. Politik se má při kampani soustředit na domácí problematiku, ne využívat jako obětního beránka cizí státy (ať už si o Turecku - v té době vlastně ještě Osmanské říši! - myslíme, co chceme), a tím odvádět pozornost od domácích potíží. Tato Šarkozyho iniciativa je tedy pro mě principálně zbabělá a vypočítavá.

Samozřejmě mi na tom vadí i omezování svobody slova a bazírování na "jednom jediném správném a přípustném" výrazu. Představme si, že by náš parlament schválil zákon následujícího znění: "Účastníci Mnichovské konference 1938 zradili český(-oslovenský) národ." A kdo užije jiného výrazu než "zradili", "zrada" či "zrádci", půjde na rok do basy (což je sankce, kterou teď zavádí onen Šarkozyho zákon). Jak by se na to tvářili naši francouzští přátelé? Jak bychom s nimi mohli debatovat a svobodně mluvit o Mnichovu 38? Vždyť by nám i jim hrozil rok vězení! My bychom museli dokola papouškovat "zrada, zrada, zrada", oni by asi museli mlčet, jinak pro oba Bory či Valtice. A ještě pikantnější - Francie nabídla před měsícem zázemí pro turecké a arménské historiky, aby na neutrální půdě diskutovali o událostech 1915. Turecko nabídku přijalo, Arménie se ještě rozmýšlí. Může teď taková diskuse proběhnout? Jak bude vypadat takové "svobodné" vědecké bádání, když bude jeho výsledek předem politicky stanoven a vynucen sankcí 1 roku vězení? Představme si, že se ti historici shodnou na pojmu "masakr" (turecky "katliam" - což je výraz, který Turecko uznává), nikoli na "genocidě" ("soykirim" - Turecko neuznává). Podle zákona by měli jít všichni ti historici včetně arménských do basy! Já si opravdu neumím vysvětlit, jak od tohohle může někdo čekat něco přínosného.

0 0
možnosti
MT

M. Tomášek

23. 12. 2011 8:23
Re: O událostech 1915 si můžeme myslet leccos

Vzhledem k tomu, že je Turecko významným odbytištěm francouzkého zboží (zejména aut), tak se dá předpokládat, že zákon v této podobě nakonec platit nebude...

0 0
možnosti