Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Charta slaví výročí, před 35 lety začala nahlodávat komunismus

Vznik disidentské iniciativy s názvem Charta 77 byl významným milníkem nejen v moderních dějinách České republiky. Charta byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku a inspirovala tak podobné aktivity v jiných zemích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

v. čajka

2. 1. 2012 19:36
Chátra sice /možná/ nahlodávala,

pak ale také čile připravovala stezičku pro Klause,Kožené,Čermáky,Řebíčky,Vondry a další a další hnidy.

0 0
možnosti

V. Vlach

2. 1. 2012 14:16
Potřebovali by jste asi zase totalitu,

když takhle pindáte a víte,že si nemusíte dávat pozor na kušnu.Jako komunisti - je demokracie(kterou celou dobu všemi prostředky šikanovali)a rudým ks.ndlům narostla křídla!Ono by se zase oddělilo zrno od plev,kdyby hrozil za pár slov kriminál.

0 0
možnosti

G. Zahradníček

2. 1. 2012 11:52
Jak mohla Chátra nahlodávat něco, co zde nebylo?

:)))

0 0
možnosti

V. Prokeš

2. 1. 2012 15:13
Re: Jak mohla Chátra nahlodávat něco, co zde nebylo?

Soudruhu Zahradníčku, oni ten socialismus u nás asi řídili marťani.

0 0
možnosti

M. Chmelíček

2. 1. 2012 10:28
Uvědomte si, že byl rok 1977

a těžko si někdo z těch, co to podepsali, mohl říct, že už těch pár let šikanování vydrží, protože to vypadalo na věčné časy.Úsměvné by bylo zveřejnit signatáře z prosince 89 a ledna 90. To byla odvaha.

0 0
možnosti

G. Zahradníček

1. 1. 2012 18:32
Jo Chátra, tu nám byl čert dlužen.

Proto jsme dneska ve sračk-ch. :((((((((((((((((

0 0
možnosti

V. Prokeš

1. 1. 2012 20:28
Re: Jo Chátra, tu nám byl čert dlužen.

Zahradníčku, Zahradníčku, až dostanete rozum, to si určitě pohovíte, ale Vy budete asi ten případ, kdy k normálnímu rozumu slušných lidí se nikdy nedopracujete. Je to zajímavé, já znám také ze svého okolí jednoho Zahradníčka a rovněž je to zarytý komunista a Havla a ostaní disidenty by utopil na lžičce vody. Asi bude to vaše příjmení  příjmením té opravdové chátry.

0 0
možnosti

A. Podšer

1. 1. 2012 18:25
hodnotit

akt charty je stejné jako hodnotit význam předrevoluční postavy havla či skutky bratří mašínů; vhodný je vždy minimálně zdvořilý neosobní odstup, pokud už s vlastním skutkem nesouhlasíme či něčí význam nepřeceňujeme; soudit má právo pouze ten, kdo prošel podobnými událostmi nebo někdy dokonce očistcem lidsky se ctí a morálně ani na okamžik nezaváhal; takových moc není a kupodivu málokterý z nich se odhodlá k odsudku natož ke znevážení; házení špíny, opovržení či snižování zásluh tak paradoxně zbývá na ty přízemní, zbabělé, kteří si celý život nepovšimnuti spokojeně vyhnívali a čekali, až to nějak samo rupne

0 0
možnosti

R. Hofman

1. 1. 2012 16:47
Stále čekám sebereflexi chartistů

jak to bylo s jejich spolupraci pro stb. Zatím stále dělají, že jsou svatí ale tomu už snad nikdo nevěří. To by museli stbáci vrátit výplaty.

0 0
možnosti

J. Šejnoha

1. 1. 2012 15:46
nic se nemá přehánět

Nic se  nemá přehánět. Ani uctívání Havla. I přesto, že jeho občanská statečnost byla příkladná.

Nejsem příznivce  komunismu ani socialismu, ale kdyby našim sodruhům klapala  ekonomika jako Číňským  "komunistům" klape jejich ryzí kapitalismus, tak  by se  Chartisté pádu režimu nikdy nedožili.

Východní blok se  rozsypal proto, že  neufinancoval  závody ve zbrojení.

Pokud za to někomu patří díky, tak neoblíbenému Ronaldu Reaganovi a  Margaret  Teatcher !

 

0 0
možnosti

V. Prokeš

1. 1. 2012 16:06
Re: nic se nemá přehánět

Pane Šejnoho, jistě máte s tím Reganem a Teatcherovou v jejich zásluhách v celosvětovém měřítku pravdu, neboť nebýt hlavně Regana, nikdo jiný než USA by SSSR na kolena nedostal. Ale ve všech státech sovětského bloku se museli moc snažit i ti ostatní, aby komunistické režimy padly. V Polsku to byla Solidarita a Walensa, kteří šli příkladem pro východní Evropu svoji nebojácností, a u nás Charta 77 na čele s V. Havlem. S tím tzv. klapáním komunistického kapitalismu v Číně, který zřejmě obdivujete, ale musíte přidat, co ta prosperita stojí samotné občany. Naprostá absence všeho, co je ve světě při výrobách čehokoliv naprosto běžné a nejlacinější pracovní síla na světě, snad kromě Indie. To se potom konkuruje ve světě, když se nedodržují žádné bezpečnostní předpisy, které všemožná komunistická strana Číny naprosto ignoruje. Mít obdiv k tokovému vedení státu je velmi krátkozraké.

0 0
možnosti

J. Vargulič

1. 1. 2012 14:10
Už nehlodají,..

už se cpou (většinou)..

0 0
možnosti

V. Prokeš

2. 1. 2012 15:40
Re: Už nehlodají,..

A pan Vargulič závidí.

0 0
možnosti

O. Dvořák

1. 1. 2012 11:51
V zásadě jde o to

Že jsou filosofové prodejní, nebo vůbec nemají jasno v tom, co jejich filosofie znamená. Jejich program je otočit loď, ovšem když se to stane, a mají ji kormidlovat, vytrhne jim vítr kormidlo z ruky, ráhno je praští přes hlavu, provazy proříznou kůži na rukou, takže to fňukajích přenechají těm, kterým loď na chvíli vzali. Ti zjistí, že ten směr není až tak špatný, že je vlastně skutečně lepší, protože jim otevřel mnohem širší prostor k tomu být za pány, to co bylo naooko společné a prakticky jejich, už není společné vůbec a je oficiálně jejich, to co museli dělat skrytě a tajit, je náhle proklamováno za prospěšné a činěno veřejně. Teoretik tohoto je Václav Klaus, který ve své mysli zavrhl možnost, že by stát mohl fungovat efektivně za existence společného vlastnictví průmyslu, proto se jej za každou cenu rozhodl co nejrychleji rozdělit mezi soukromníky s vizí, že se to potom celé bude samo kočírovat volnou soutěží, tržními mechanismy. Je to naivní teoretická koncepce, která nebere ohled na člověka jako lidskou bytost, sleduje pouze omezeně analyzované ukazatele efektivity. Chyby v uspořádání státu bere za neměnnou konstantu, která vždy znemožní efektivní hospodaření s majetkem. To má dle této teorie zajistit pouze osobní vlastnictví, osobní odpovědnost. Zní to takřka bezchybně a mělo by to fungovat, ovšem - jádro pudla je jinde. Celá potíž nestojí v této vrstvě ekonomiky, stojí u její základny, u samotného podstavce, kterým je axiom o nutnosti konkurence. Axiom o tržních mechanismech, o trvalém vespolném boji a soupeření obchodních subjektů. To je to, co nakonec ruinuje a ničí vše, co je nad tím, co je na základě tohoto postaveno. Jakmile máte konkurování, boj, soupeření v preambuli společnosti, nemůže to dopadnout jinak, než válkou - míněno ekonomickou válkou - a k té je třeba být silný a shromažďovat, kumulovat majetek, jinak ve válce zahynete. Změna nastane, až se začne ekonomika sjednocovat, až v preambuli bude namísto konkurence - všeobecná vespolná kooperace.

0 0
možnosti

V. Venc

1. 1. 2012 13:35
Re: V zásadě jde o to

Součástí života na zemi je soutěž a konkurence. Je to přirozená součást. Pokud píšete o řešení tržních vztahů "vespolnou kooprecí", tak právě tato koopreace se promítá v soutěživosti trhových subjektů. Představa o odstranění soutěže a její nahražení Vaší "sjednocovací ekonomikou" parří do oblasti snů a přání. Je to zcelq mimo realitu. V podstatě zastáváte chybný názor, že spravedlivá společnosti je společností rovnostářskou (Marxovou).

0 0
možnosti