Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

DOLEŽAL: Spor o referendum

Vládní koalicí zmítá další konflikt. Pro spravedlnost je třeba říci, že má tentokrát jinou povahu, než spor o církevní restituce. Tam se zapříčily Věci veřejné se zjevným úmyslem vyprofilovat se na politicky atraktivním tématu. Bylo zcela zjevné, že veřejnost církevním restitucím mírně řečeno nepřeje, že tedy snaha pozdržet či přímo zablokovat jednání o nich by mohla straně získat zpátky něco z těch preferencí, které od voleb do PS stačila poztrácet, a případně dostat se v preferencích zpátky nad hranici 5%. Šlo tedy o pragmatismus v tom nejhorším slova smyslu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Cedivoda

24. 1. 2012 14:36
Problém pana Doležala je v tom,

že na postupu EU vůdči Maďarsku "dokumentuje" snahu EU zasahovat do samostatnosti zemí EU. Je nutno si uvědomit, že pan Orbán a strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty uskutečnili změny v ústavě Maďarska, které ve svém důsledku omezují nezávislost Maďarské centrální banky a státního systému spravedlnosti a soudů. Vymykají se tak demokratickému pojetí těchto institucí. Tyto změny jsou ze strany pravicové vlády neobvyklé, nesystémové, nedemokratické a přímo proti smyslu pravicové politiky. Pan Doležal tak chce dokumentovat co by se mohlo stát našemu státu - jeho pravici, jak by EU škrtila náš politický systém a bránila mu v samostatném rozhodování i když toto byla reakce na nedemokratická opatření vedoucí k oslabení demokracie na jejím nejcitlivějším místě. Tady nejde vůbec o spory o referendum, ale o to, že pravicová vláda má vždy pravdu - podle pana Doležala.

0 0
možnosti

V. Prokeš

24. 1. 2012 15:30
Re: Problém pana Doležala je v tom,

Pane Cedivodo, pan Bohumil Doležal nikde ve svých názorech netvrdí, že jen pravicová vláda má pravdu. Jak si můžete zjistit, v Maďarsku vládla předtím socialistická Durczanova vláda, která dovedla státní kasu téměř ke krachu a Maďarská centrální banka nijak nezasáhla, spíše při tom asistovala, takže omezení některých jejich pravomocí je asi zřejmě reakcí současné vlády. Ony proběhly demonstrace proti vládě Orbána, ale také více než 100 000 lidí demonstrovalo na podporu vlády. Je to jako všude v postkomunistických zemích, že když je u vlády pravice, protestuje levice a odbory, když levice, jdou do ulic pravicoví voliči a příznivci. Úlohu EU vidím v garanci toho, aby ani levice, ale ani pravice u moci nepřekročila únosnou mez a nezačala dělat nedemokratické kroky, které svádí každou stranu, která dostane více než 2/3 hlasů u voleb, jak se to podařilo straně FIDES v Maďarsku.

0 0
možnosti

P. Čech

24. 1. 2012 11:15
O co jde?

O existenci či neexistenci demokracie v ČR. Nezávisle na tom, o čem ono referendum je či má být, jde o zatím jen využití (nikoliv zavedení) nejzákladnějšího demokratického institutu do společenského systému v České republice.Zajímavé by bylo, kdyby se jednalo o uzákonění  obecného referenda ve státě, který si zatím drze říká demokratický. ODS by asi rychle obrátila.  Toto konkrétní referendum se jí hodí, avšak předání moci občanům by již neunesla. Ony totiž všechny politické strany se občanů bojí, protože jsou si vědomy nedemokratičnosti své moci, vyplývající pouze z komunistické ústavy.

0 0
možnosti

Z. Sekerák

21. 1. 2012 12:07
Zase klamstva

Pane Dolezal EU ma nejaka pravidla.

Kdyz je nejaka zeme porusi tak pak ma EU pravo tuto zemi vyloucit. Co je natom nepochopitelne nevim. Bud se pravidla cti nebo si to delejte samy. To ze se tak deje demokraticky cez soudni dvur je dalsi plus.

A naokraj pane Dolezal co je podivne natom neposilat penize do zeme ktera necti pravidla. Vam to neprijde spatne? Anebo chcete nejakou sbirku od cechu.

0 0
možnosti

J. Krásenský

25. 1. 2012 18:41
Kdyz je nejaka zeme porusi tak pak ma EU pravo tuto zemi

vyloucit.

Podle jaké smlouvy, vyhlášky či předpisu? Uveďte prosím..

V každém případě nemá EU co strkat frňák do demokratických procesů členské země.

0 0
možnosti

J. Kottas

21. 1. 2012 10:48
Na to jsem zvědav, kdy se Češi poprvé v historii

postaví na stranu slabšího. Kdo se chce vsadit?

0 0
možnosti

P. Fiala

19. 1. 2012 18:18
Dnes bylo Euro již za 25,-Kč

Od roku 2007 do prosince 2011 bylo 1 Euro asi za 20,- Kč.

Jsou ti naši současní politikové těmi, které potřebujeme ve vedení státu ČR? Mají nám nadále "hospodařit", zadlužovat, státní ekonomickou sféru?

Nechápou, že se Eurozóna začala"léčit" na těch, kteří v Eurozóně nejsou a dělají problémy? Každý rozumný hospodář by to tak udělal. Občané sklízí setbu ČSSD, dávno bychom byli v Eurozoně, nebýt zadlužování státu nad povelenou hranici. A pan Kalousek v zadlužování pokračuje. A vláda spolu se stranickými poslanci v parlamentě se chystá přes státní podnik ČEZ dostavbovat Temelín za snad 500 miliard vč. úroků, při dluhu 1 500 miliard Kč.

0 0
možnosti

P. Fiala

19. 1. 2012 18:21
Doplnění k "Referendu"

Nejdříve se musí splnit ekonomická kriteria pro přijetí státu EU do Eurozony.

0 0
možnosti

A. Ruščák

19. 1. 2012 17:53
Já mám z postoje EU vůči HU radost

Byl to jeden z hlavních motivů, proč jsem byl pro vstup do EU - nevěřím totiž svým spoluobčanům natolik, abych doufal, že udrží v zemi světu otevřený systém, který bude ctít především práva a suverenitu jednotlivce - občana. Doufal jsem, že EU nebude bezzubá a zasáhne, pokud u nás vyhraje volby KSČM, Dělnická strana, Národní strana nebo nějaké podobně ohavné uskupení a upřímně, zaujmout EK k Maďarsku jakýkoliv jiný postoj, tak mě to silně znervózní, protože bych věděl, že stát se něco podobného v Česku, je to pouze na emigraci (což jsem udělal už preventivně, z důvodů popsaných výše). Takhle aspoň ve jménu mé rodiny a mých kamarádů v ČR doufám, že Brusel zasáhne, pokud budou chtít zapšklí primitivové republiku zadrátovat a začít se stavět "proti všem" a táhnout třeba s Ruskem za jeden provaz. Jen houšť a více takového zasahování do suverenity státu, protože je totiž v bytostném zájmu suverenity jednotlivce, vůči němuž se jeho stát má tendenci chovat jako otrokář.

0 0
možnosti

V. Kováčová

19. 1. 2012 18:41
Re: Já mám z postoje EU vůči HU radost

Pane, v Maďarsku vyhrávali volby Gyurczánovi socialisté /přejmenovaní bývalí komunisté/ tak, že falšovali hospodářské výsledky země a prozradilo se to až po volbách. Zadlužovali zemi až téměř k bankrotu, Brusel nezakročil, naopak s nimi udržoval vřelé vztahy a poskytoval jednu půjčku za druhou. Cizí banky nestoudně  bohatli na zbídačováni  obyvatel. Orbán vyhrál na celé čáře v demokratických volbách a snaží se svou zem opět přivést k prosperitě. S tím se Brusel nechce smířit , protože lépe se ovládají země zadlužené a na kolenou. A ještě něco. Pro někoho je svoboda to nejdůležitější a je ochoten za ni položit i život.  Někdo nad sebou naopak potřebuje poručníka, který bude rozhodovat za něj a bude řídit život jeho, jeho rodiny i státu. 

0 0
možnosti

V. Kováčová

19. 1. 2012 15:46
Souhlasím.

Už včera jsem ve svých příspěvcích napsala, že je ostuda, že ČR nepodpořila Maďarsko. Jsme členem uskupení Visegradské čtyřky a jestliže je jeden její člen nehorázně vydírán EU  bylo by slušností vyjádřit podporu, tak jak to už dělají Poláci. Pokud se Bruselu podaří Maďarsko vydíráním pokořit,  příště jsme na řadě my a další jiné malé země. Naše vláda by se neměla chovat zbaběle a měla by minimálně vyjádřit podporu sousedovi.  Proč to už nyní dělají Poláci a my si hrajeme na mrtvého brouka?

0 0
možnosti

V. Prokeš

20. 1. 2012 17:10
Re: Souhlasím.

Paní Kováčová, musím přiznat, že máte v mnohém asi pravdu, i když já, jak jsem psal výše panu Raščákovi, beru EU, v postkomunistických nedokonalých demokraciích, jako takovou pojistku, že nemůže již přijít žádný nedemokratický režim, i když by si to někdo, prostřednictvím voličů, přál. Vím, že současná EU je až moc socialistická a nelíbí se mi to, ale pokud jsem sledoval jaké zákony navrhuje Orbánova vláda k omezení svobody tisku i projevu, tak to se mi nelíbí, neboť i u nás by některé strany omezit svobodu tisku chtěly. Dovedu si i představit, jak předešlá socialistická vláda asi v Maďarsku gazdovala a jen mne napadá, jak to bude u nás vypadat, až se splní přání tzv. většiny občanů ČR a ve Strakově akademii zasednou odborníci z ČSSD. Možná potom bude ČR potřebovat také nějakou takovou Orbánovu vládu s tak velkou podporou občanů.

0 0
možnosti