Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Islamisté v Egyptě napadli vojenská stanoviště. Jeden voják nepřežil

Skupina islamistických ozbrojenců dnes zaútočila granáty na několik egyptských vojenských kontrolních stanovišť na Sinajském poloostrově nedaleko hranic s Izraelem. Oznámil to list Jerusalem Post. Při útoku jeden egyptský voják zahynul a dva byli zraněni.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

5. 7. 2013 20:57
ale

Tak jsen cetl, ze vetsina zajezdu s Ceska do Egypta je vyprodanych

0 0
možnosti

5. 7. 2013 11:22
To znamená, že Egypt bude mít v příštích desetiletích

stále víc lidí v produktivním věku, což ještě víc zhorší problémy státu s cílem poskytnout jim hospodářské příležitostí, či alespoň dostatečné zákl. zboží.

Mubarak čelil podobným problémům a bylo to jednou z příčin povstání, které ho sesadilo. Vlna nynějších protestů by měla být chápána jako pokračování tohoto trendu

V důsledku - i když Egypt byl schopen zajistit určité omezené financování od regionálních hráčů, j zůstává teď v jednání s MMF na nějaké širší, více udržitelné finanční pomoci v nevýhodě. V každém případě demografické a ekonomické tlaky znamenají, že úkol správy egypt. hospodářství bude postupně těžší pro každou frakci, která bude vládnout

Zatímco předchozím vládám se dařilo maximálně využít strategického pronájmu ze zahraničí, které má zájem na udržení stability v Egyptě, když je spojníkem mezi Blízkým východem a severní Afrikou i šéfuje Suezskému průplavu, dnes se ale země stává stále víc okrajovou strategickým potřebám velkých mocností. - http://jdem.cz/3e8j3

0 0
možnosti

5. 7. 2013 11:14
Každopádně je téměř jedno, kdo tam vládne...

Egypt: Trvalé problémy podkopávají stabilitu. Výcuc z článku z webu Stratfor - Egyptská krize sahá mnohem hlouběji, než ukazuje nedávný politický chaos. Zásadní je, že Egyptu dochází peníze. Tenčící se devizové rezervy ukazují na negativní platební bilanci. Stoupá eg. závislost na zahraničních dodávkách ropy a víc pšenice neuroste. Egyptská těžba ropy dosáhla vrcholu v roce 1996 a země se poprvé stala čistým dovozcem v roce 2007. Vládní dotace na palivové články jsou enormní zátěží pro státní finance a nemožnost během loňska včas platit způsobily výpadky dodávek a cenové hladiny v celé zemi.

Vláda má několik možností, včetně zálohování vypnout dotace v naději, že vyšší ceny pomohou snížit spotřebu. To ovšem nese vysoké riziko a významný politický odpor, takže je pravděpodobné, že vláda bude pokračovat, pokud nezvýší, svůj závazek k použití státních prostředků k zajištění dostatečné nabídky a nízké ceny.

0 0
možnosti

5. 7. 2013 11:16
Druhou velkou výzvou jsou potraviny .

Ačkoli varování před hrozivým nedostatkem potravin byly v médiích časté, nevedlo to ke změně. Chléb je tam základem jídelníčku, a Egypt závisí na dovozu více než polovinou své spotřeby pšenice.

I když Egypt je obrovský, většina půdy je neobyvatelná poušť. Populační růst se zrychluje, v hustě zabydlených městských centrech hrozí zhoršení. Populační růst v roce 2012 narazil na svou nejvyšší úroveň od r. 1991, dosáhl 32 porodů na 1000 obyvatel a tak se populace zvýšila na 84 mil.. Většina žije podél Nilu a při Suezském průplavu, v průměru tam žije 1 540 obyvatel na km2. Podle statistik OECD a Světové banky vzrostla populace v Egyptě mezi 1990 až 2009 o 25,2 milionu .. To je nárůst až o 50 % od roku 1990, kdy populace to bylo „jen“ 56 mil. Míra porodnosti je v současné době 2,9 dítěte na jednu ženu, a očekává se, že zůstane nad náhradovým poměrem 2,1 po dobu nejméně příštích dvou desetiletí. V důsledku toho OSN předpokládá, že egyptská populace překročí 100 milionů v roce 2030.

0 0
možnosti