Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Roztříštěná země. V Libyi se bojuje o víru, území a taky ropu

Libye - prostor nejvyššího nebezpečí. Země je rozštěpená, desítky ozbrojených skupin bojují proti sobě a nejde jen o náboženství a peníze. Ropná rafinerie, kterou v pátek napadli islamisté, se nachází na pomezí území, které ovládají dvě různé vlády.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

D. Inzenyr

9. 3. 2015 11:40
lybijsky lid

Lybijsky lid je EU a USA velice vdecny, ze mu pomohly rozbit okovy Kaddafiho diktatury. Pravda a laska vyhraly na cele care.

0 0
možnosti

M. Franz

9. 3. 2015 12:19

Ynženír :-D

0 0
možnosti

J. Zeman 421

9. 3. 2015 11:37

Na co šáhnou demokraté z USA, to funguje.

0 0
možnosti

M. Franz

9. 3. 2015 11:50

Zato na co šáhnou komouši, to běží všude jako na drátkách (na těch, co visejí z řeznických háků).

0 0
možnosti

9. 3. 2015 10:15
řešit důvody emigrace

Pěkná diskuse. Jen bych se specielně v Libyi zastal USA a připoměl, že v Libyi se vojensky angažovaly evropské státy, zejména Francie pod hlavičkou NATO, ale vzniklý chaos a imigrace postihnou celé EU. Především jižní státy začnou tlačit na ostatní členské státy, aby přijaly svůj díl problémových běženců.

Problémy by se měly řešit v místě zrodu, tedy v Africe jak vojensky, tak pomocí tamějším lidem, aby nemuseli utíkat.

Současné přijímání desetitisíců imigrantů do EU je nejhorším možným řešením a dokladuje nepředvídavost a neschopnost politků v čele EU.

A to se nebavíme o Sýrii, Ukrajině atd.

0 0
možnosti

9. 3. 2015 16:41

To máte pravdu - bombardování Libye zahájila Sarkozyho Francie pod hlavičkou NATO, aby po týdnu zjistila, že už nemá čím bombardovat a nechala kaštany tahat z ohně USA. Obama se měl k zásahu v Libyi "jak lačný ke kadění", jak by napsali naši předkové v renesanci.

Do zásahu v Sýrii zase cpal Ameriku Hollande. Nějak mám dojem, že ve Francii, co prezident, to válečný ne štváč, ale poštívač...

0 0
možnosti

9. 3. 2015 10:14
Otřesné

zavádět silou demokracii v zemi kde demokraté nežijí. Je to jasný úmysl oslabovat pak EU utečenci.

0 0
možnosti

9. 3. 2015 20:57

On tam vážně někdo chtěl zavádět demokracii? Co jsi pamatuji tak se tam jen bombardovalo, ale ani nijak moc. a režim se prostě rozsypal. že by došlo k okupaci jako třeba v Japonsku a silou jim tam zaváděli demokracii, toho jsem si nevšimnul

0 0
možnosti

P. Boko

9. 3. 2015 9:18
Nastolená demokracie

Made in USA v praxi. To není jen Libye, ale i Irák, Sýrie. Všude tam vytvořily USA s nesmyslnou snahou o ovládnutí světa totální a chaos a pomohly k moci radikálním islamistům.

0 0
možnosti

9. 3. 2015 7:47
Pořádek v Libyii

Byla to nesvobodná jednotná země, dokud se USA se svými spojenci z NATO nepustily do humanitárního bombardování. Dopadlo to tak, jak se dalo očekávat, země se rozdělila, je tam chaos, násobně více lidských i jiných obětí, než dříve, mnoho skupin bojuje proti sobě asi hlavně o ropu a území, možná taky o víru. Je to jedna z ukázek toho, jak do dopadá, když USA se spojenci někam začínají násilím prosazovat své pojetí demokracie.

0 0
možnosti

9. 3. 2015 8:06
Re: Pořádek v Libyii

Vystihl jste to.

Skutečnost, že  v řadě  zemí demokracie  docela  dobře  funguje  vůbec neznamená, že  pro řadu dalších zemí je  nejlepší formou vlády  diktatura.

Záleží na  stupni  vývoje  společnosti  a na demokratických tradicích. (Přesněji netradicích) Mrtvým a strádajícm  lidem v Libyi jsou naše demokratické ideály ukradené. + problémy  s imigrací, které za  Kaddáfí nebyly.

Navíc je podivné, že na druhou stranu Západ, včele s USA, některé feudální despocie otevřeně podporuje. Například Saudskou Arábii. Ostatně to platilo i o Saddámovi.

0 0
možnosti