Diskuse k článku: 'Jste v Česku, mluvte česky.' Úřednice neodejdou, nemůžeme je odepsat, říká šéf odboru

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 173
  • Poslední: 17.7.2017 12:01
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Jordán 17.7.2017 12:01

Moc se mi líbí řešení problému - když nerozumí, mají zavolat "metodičku". A ta asi podle schváleného schématu sežene někoho, kdo rozumí. Hlavně, že na to platí zbytečnou sílu - metodičku. Na tak složitou otázku selský rozum nestačí - zavolat Věru z kanceláře, protože ta rozumí.

V. Solc 8.7.2017 5:25

a co kdyz cizinec neumi anglicky?

V. Kowalsky 6.7.2017 16:09

Jo tak ono to nebylo gramaticky správně. Koho to zajímá, koho to se*e ? Viděli jste někdy něco česky gramaticky správně na letišti Heathrow ?

C. Sangrail 10.7.2017 14:42

Možná až bude čeština světovým jazykem, na Heathrow budou české nápisy.

P. Skokan 3.7.2017 17:12

Cedulka asi nebyla formulovana nejvhodneji, nicmene chtel bych videt napriklad urady v Rakousku nebo Nemecku - zda-li by se s nekym bavili jinak nez nemecky. V tom jadru maji urednice pravdu - obzvlast pokud neumi anglicky, tak si chtely asi jen usetrit posunky rukama.....

P. Čech 1.7.2017 19:40

Prtoč to máte za úlet, šéfe? Podle mne je to správné. Chtěl bych vidět nějaký úřad kdekoliv v cizině, kde by se úředníci bavili s námi česky. Takové místo prostě neexistuje. Pokud někdo chce něco po našich úřadech, nechť mluví česky a nebo ať si zaplatí tlumočníka.. Jinak s námi, Čechy v cizině také nejednají.

C. Sangrail 10.7.2017 14:43

Myslíte, že by se s vámi na Západě odmítli bavit anglicky (jakožto víceméně univerzálním světovým jazykem)?

J. Sever 28.6.2017 10:01

Ten Mihalík lže: "... Bohužel na tomto odboru je 420 lidí a není možné kontrolovat, jestli někdo někam něco pověsil, nebo nepověsil. Je čistě věcí člověka, jak se chová. Jestliže se chová takto špatně, je to chyba a dělá nám ostudu."

Sním čepici, že to do pěti minut věděli všichni od sklepa až na půdu. Jiná věc je, že tam není nikdo, kdo by uměl zdvořile anglicky odrecitovat např.: "... promiňte, prosím, jsme tu samá odložená milenka, něčí bejvalka, něčí aktivní kuřačka, ... etc. a na pár formálních, zdvořile omluvných vět anglicky tu nemáme hlavinky.... ne, pan ředitel nás k tomu nedonutí, protože toho na něj moc víme - on si to nelajzne!" Nebo tak nějak ...

J. Vyskočil 27.6.2017 20:58

Tak úřednice tu ceduli vyvěsily a napsaly proto, že měly problém. A ředitel odboru Josef Mihalík, je jako manager placený za to, aby ten problémem systémově vyřešil a ne aby plkal oposlouchané pseudoprávní argumenty v tisku. Tady se automaticky předpokládá, že problém je v tom, že "hloupí úředníci" neumějí anglicky a když přijde na přepážku Lord Stewart z jižního Walesu, tak s ním nejsou schopni hovořit. Pro tyto případy ať pan manager zaplatí svým úředníkům kurz AJ, ať je aspoň jeden anglicky mluvící na přepážce. Ale problém bude zřejmě v tom, že tam chodí cizinci bůhví odkud, kteří neumějí ani česky, ani anglicky, respektive porozumět jejich angličtině je i pro dobře mluvícího úředníka problematické. V tom případě se bude hodit ustanovení správního řádu o úředním jazyce.

P. Čech 1.7.2017 19:42

Chtěl bych vidět nějaký úřad v jižním Walesu, kde by se s našincem bavili česky. Pokud lord Stewart neumí česky, nechť neleze na naše úřady a nebo nechť si zaplatí tlumočníka.

Iaara 27.6.2017 11:50

Vážně by mě zajímalo, proč vlastně z jednoho nevinného nápisu na nějakém úřadě Lidovky udělaly aféru? Podprahově v tom cítím obvyklý hon liberálních médií na "nacionalistické a xenofobní" čarodějnice...

Přitom věcně měly ty úřednice pravdu a jejich šéf jen trapně mlží. Na českých úřadech se opravdu mluví/píše ze zákona pouze česky (s tolerancí slovenštiny), na ostatní jazyky je třeba překladatelů a ověřených překladů – nikdo prostě po úřednicích nemůže vyžadovat, aby uměly cizí jazyky, naopak, ať se cizinci, co tu chtějí dlouhodobý pobyt (k čemuž si vyřizují i řidičáky) učí místní úřední jazyk!

V. Kadelac 26.6.2017 18:43

Hlavně tedy soudružky, když už se jim nechce ztrapňovat svou neznalostí cizích jazyků či nejsou ochotny vyjít klientům vstříc, měly ten text nechat napsat někoho, kdo umí jak anglicky, tak trochu slušně formulovat. Takhle dělají ostudu nejen obsahem, ale i formou sdělení.

Možná by potřebovaly direktivu, která bude vyžadovat oficiální posvěcení úředních výlepů...

V. Molík 26.6.2017 18:38

Já jsem jen zvědav, až bude ČR muslimská, kdo z úřednic se bude chtít učit řečmi imigrantských utečenců, kterých zde bude bezpočet! Ony totiž ani nedokážou napsat s chybami novou cedulku tím rozsypaným čajem, že se zde na úřadě mluví výhradně česky, protože s heslem Alláh Akbar by jim za ty chyby v textu zmínění imigranti uřízli hlavu!

R. Sýkora 1.7.2017 9:32

A ta muslimština je těžký jazyk? Pane, většina muslimů co potkávám v ČR jsou studenti. Ti umí všichni anglicky a třetina z nich navíc francouzsky. Každopádně mluví i trochu česky a to většinou lépe, než český Pepík Molík jakýmkoliv jiným jazykem než jak mu česká huba narostla včetně ruštiny, kterou se 10 let učil povinně..

V. Molík 1.7.2017 21:20

Sýkoro, Sýkoro. Ty jsi snad jasnovidec, že víš všechno tak přesně. Hele, my jsme měli v práci Muslimy. Někteří byli i Češi, co přijali islám za svoji víru. Ti, co byli čistokrevní Muslimové, když nechtěli, abychom jim rozuměli, mluvili vlastní rodnou řečí. Nebyla to ani Anglina ani franština, ale něco jiného, co jsme se zde neučili 10 let, a oni to věděli! Proč nechtěli, abychom jim v určitých situacích rozuměli? Asi k tomu měli důvod, že? Jestli byl mírový, to nedokážu posoudit. Praví Muslimové i čeští Muslimové s námi ovšem mluvili česky. Za svou ruštinu, že jsem se ji učil ve škole, ovšem nemohu. Bxlo to nařízení! Také jsem u ní měl na konci čtverec! Nejsem totiž na nemateřské jazyky.

Až bude ČR muslimská, tak Muslimové rozhodně nebudou mluvit česky ani anglicky.

V. Pavlíčková 10.7.2017 8:57

Váš příspěvek ukazuje, že jste na štíru i s psaným rodným jazykem. Muslimové mají různé mateřské jazyky, a to podle zemí, ze kterých pochozí - perštinou počínaje, konče francouštinou či portugalštinou. Muslimská modliba je pak v perštině, stejná pro všechny muslimy.

V. Molík 10.7.2017 9:49

Vy jste detailista, že rozvádíte kolika jazyky mluví Muslimové, že? Jako by to v jejich smýšlení s jejich ideologií nebylo jedno! Mám pocit, že hlavně narážíte na můj rodný jazyk a nikoli na to, že Muslimové v počtu, ve kterém se zde začnou vyskytovat, změní v ČR úřední jazyk. A když to bude málo, vyvraždí všechny ateisty jako odpůrce Alláha a pak ze setrvačnosti i katolíky. Bude úřední potom ještě čeština? No, pochopitelně že nikoli!

ALE ČEMU VĚŘÍM, ZE JE TO VASE VŮLE!

J. Vavruška 26.6.2017 13:45

Tak znovu: konkrétní postupy na registraci vozidel mají charakter zbytečné šikany. Pan ředitel nebo vedoucí odboru sedí na své židli již desítky let a jak je vidět i z jeho vzhledu, evidentně nevnímá nedostatky v postupech. A pro pořádek zdůrazňuji, že mám na mysli to, jak jsou "vymyšleny" postupy a nikoliv to, jak se konkrétní "dámy" (občas dosti nepřátelsky) v konkrétních případech chovají, i když i to je téma k zamyšlení.

V první řadě by tedy bylo dobré vyměnit toho obstarožního, obtloustlého, pasivního pána za někoho, kdo má trochu přehled, ambice a velkou dávku slušnosti a úcty k občanům. Dokud tomu bude velet tenhle týpek, nic se nezmění. Vím to, v průběhu asi dvaceti let jsem se s tím setkal mnohokrát.

K. Čtvrtý 25.6.2017 21:13

Urednice nakopat do p*dele. Stejne arogantne se chovaji i k nasinci.

J. Nový 26.6.2017 13:36

Asi přijde na to, co jste zač. Ke mně se úředníci arogantně nechovají. Zřejmě mluvím lepší češtinou, než vy.

J. Stejskal 26.6.2017 15:38

Samozřejmě nevím, kam chodíte, ale už dlouho se mi nestalo, že by na mne byl někdo na úřadě arogantní. A i v takovém případě bych si věděl rady.

V. Kadelac 26.6.2017 18:45

Nu, v tomto případě lety padesátými zavání jak samotný nápad, takovou ceduli vyvěsit, tak její trapná forma.

J. Kuchta 27.6.2017 22:13

Byl jsem na registru vozidel jak u vás v Praze, tak i u nás v Brně. Všude pracovnice za přepážkami velmi milé.

O. Kratky 3.7.2017 19:49

Hmm, jak jste se k nim choval vy? Byl jsem tam (na výměnu ŘP) v období "cedulky" 2x a pohoda.

K. Loskot 25.6.2017 17:18

Chtel byvh videt, jak ve Francii, v Italii se s nani urednici bezne bavi anglicky.

Navic cizinci, zejmena Nemci, Anglicane apod. si mysli, ze jsou ve sve kolonii, ani se nesnazi rici jednoducha slovicka..

R. Morava 25.6.2017 17:16

To je nějaké slovíčkaření jestli už jde správní řízení nebo ne! Ať jdou s těmi právnickými formulkami někam. V každém případě, na úřadu v ČR se mluví česky nebo přes tlumočníka. Správně fungující úřad se ale má snažit vyjít lidem vstříc, takže by měly úřednice ovládat alespoň základy angličtiny. Samozřejmě že cedule si můžou vylepovat jen se souhlasem nadřízeného. Zbytek jsou kecy, kecy a zbytečný humbuk.

Z. Zdenek 25.6.2017 16:50

Na úřadech by měli jeden světový jazyk ovládat. Nikdo po nich nechce, aby byli polygloti. Ale když je na úřadech většina úřednic od roku osmdesát...

K. Loskot 25.6.2017 17:19

Dalsi chytrak narozeny v roce 2010.

J. Nový 26.6.2017 13:38

A co by té úřednici bylo platné, kdyby uměla německy nebo francouzsky, když by cizinec komunikoval pouze v angličtině? Takže jeden jazyk je málo, dva jsou málo, i tři mohou být málo. Co takový sanskrt nebo esperanto?

J. Vavruška 26.6.2017 13:50

A až přijde pár Kazachů, kteří angličtinu neovládají, začnou se učit kazašsky a rusky. A pak přijdou Číňani, jejich světovým jazykem se mluví ve velké části Asie (kromě Číny taky např. v Malajsii, Barmě a Indonésii), tak tenhle světový jazyk by taky asi měly zvládnout. A ještě korejštinu, ta je taky světová, všechny nápisy na letišti v Ruzyni jsou korejsky...

A nebo se prostě bude mluvit česky, tak jako se v Kazachstánu mluví kazašsky, v Číně čínsky, ve Vietnamu vietnamsky a nikoho to nepohoršuje.Najdete na Lidovky.cz