Diskuse k článku: Téměř polovina Rusů schvaluje pakt Molotov-Ribbentrop o neútočení SSSR a Německa

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 201
  • Poslední: 14.9.2017 18:42
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Polanecký 14.9.2017 17:19

Ono se tam o tom už smí mluvit?

E. Moucha 14.9.2017 17:12

Ke změně postojů evropských mocností došlo 15. března 1939 po obsazení Čech a Moravy německými vojsky. Týž den vyzval Litvinov významné evropské státy k zahájení konference, která by se zabývala německou agresivní politikou v Evropě. 16. března vyzval Velkou Británii a Francii k jednání o smlouvě o vzájemné pomoci, ke které by se mohlo připojit i Polsko. Britský premiér Neville Chamberlain však jednání odmítl s tím, že je předčasné, a začal prosazovat myšlenku společného prohlášení Velké Británie, Francie, SSSR a Polska vůči ohrožení. Polsko, však toto prohlášení odmítlo podepsat. Jednání mezi SSSR a Velkou Británií, která probíhala od poloviny března do konce dubna 1939, však dopadla neúspěšně.

„16. dubna Sověti předložili oficiální návrh na vytvoření jednotné fronty pro společnou pomoc mezi Velkou Británií, Francií a SSSR... Nemůže být žádných pochyb..., že Británie a Francie měly přijmout ruskou nabídku.“ (Churchill, Winston. Druhá světová válka. Praha: Lidové noviny, 1992). Proč ta

P. Aron 14.9.2017 11:11

Dva nejhorší režimy a diktátoři minimálně moderních dějin. Jejich nástup umožnila zejména a hlavně první světová válka tedy selhání západní civilizace. Ať už konečné cíle obou zejména co se týče vzájemné války byly jakékoliv, oba režimy k sobě měli blízko a spojovala je nenávist k západní demokracii. Svědectví pamětníků hovoří o oslavách paktu, kdy si v opilosti opravdu fašisté a komunisté docela rozuměli. Tuším, že to popisuje Paul Johnson v Dějinách 20.století. Fakt je, že Západ se snažil Hitlera nasměrovat proti bolševickému Rusku a tohle je poněkud zaskočilo. Na vítězství bolševiků měl ovšem velkou zásluhu německý generální štáb, když nechal dopravit Lenina s jeho soudruhy do Ruska a ještě je podpořil finančně. Koneckonců jim to vyšlo. Leninovo Rusko s Němci uzavřelo separátní mír. V Rusku se také později cvičili němečtí vojáci a obcházeli Versailleskou smlouvu. Západ pak umožnil Hitlerův vítězný postup, když nezasáhl hned na počátku při remilitarizaci Porýní.

J. Křivan 14.9.2017 11:22

Pane Arone, Vezměte to pěkně od podlahy.Hlavní příčinou je rozpad římské říše a nástup křesťanství v Evropě.

P. Aron 14.9.2017 11:36

I tak by se to dalo vzít :-)).

V. Novák 14.9.2017 13:47

Ovšem Verssaileská "smlouva" byl ve skutečnosti diktát, který vítězové Německu vnutili a Rusko ve Verssailes nebylo vůbec, takže SSSR smlouvou nebyl vázán. A SSSR spolupracoval s Výmarskou republikou, tedy Německem usilujícím o demokracii a po Hitlerově vítězství spolupráci co nejtychkleji přerušil. Naopak pro Západ se teprve Hitlerovo Německo stalo partnerem k jednání - konkordát s Vatikánem 1933, Dohoda o neútočení s Polskem 1934, Námořní dohoda s VB 1935,... až k Mnichovu 1938...

V opilosti si rozumí kdekdo.

E. Moucha 14.9.2017 17:35

Jo proto kapitalistické západní státy v 38 finančně podporovali Hitlera,do té doby než se Hitler pustil do nich. Tak v 40 zase podporovali sověty.

A. Novák 14.9.2017 10:45

a proběhl podobný průzkum i v Německu?

P. Aron 14.9.2017 10:32

Tak ty neznalosti budou v Západní Evropě a USA asi ještě horší.

David.79 14.9.2017 10:11

Byl to majstrštych;-)

M. Valenta 14.9.2017 9:33

Anketa hodně vypovídající o "mírumilovnosti" Rusů a o tom co by vyváděli, kdyby zase mohli.

J. Denemark 14.9.2017 9:44

Přesně tak. Rus trpí schízou už nejméně sto let. Obrovská zem, nekonečné zásoby nerostného bohatství a obyčejný rus neustále drhne hubou v zemi.)

P. Dvořák 14.9.2017 10:16

No ono to bude pár století, člověk by řekl, že už se za těch 400 let z toho strachu z venku dostali, ale očividně se to v ruské duši tak nějak zažralo. Ona kombinace premanetního strachu z venkovní agrese a představa mesianistického náboženského "vyvoleného" národa je docela drsná (pro všechny). V tomhle je to trochu podobné s USA, které sice postradají strach z napadení, ale místo toho mívají exaltická období exportu toho svého správného vidění světa (opět s náboženským podtextem vyvoleného národa a majáku civilizace).

V. Novák 14.9.2017 9:22

Pakt Molotov-Ribbentrop byl pro SSSR východiskem z nouze, když západní demokracie odmítly uzavřít dohodu o vzájemné obraně v případě napadení Německem. Až přes polovinu srpna 1939 jednání probíhala, za stálého zdržování a obstrukcí hlavně Británie, ale i Francie.

Francie nebyla schopná ani dohodnout se svým protégé Polskem možnost průchodu pro Rudou armádu, aby v případě napadení Francie mohla otevřít druhou frontu proti Německu.

Když jednání zkrachovala a SSSR hrozilo, že zůstane sám proti Německu (a možná Polsku) a hlavně za "neutrality" Francie a Británie - asi takové, jakou předvedla ve Španělsku - uzavřel SSSR Dohodu s Německem. Získal tím čas i prostor - jiná věc je, že Stalin nedokázal čas k přípravě obrany využít a prostor využil dokonce kontraproduktivně.

Ostatně Francie s Británií předvedly, za co stojí jejich spojenecké smlouvy, "Sitzkriegem". I pokud by se se SSSR dohodly, stejně by mu na pomoc nepřišly.

J. Bejšovec 14.9.2017 9:24

Západní země nic nedomítly, pouze nechtěly přistoupit na rusácké požadavky ohledně Pobaltí a Finska.

V. Novák 14.9.2017 9:33

Žádné takové požadavky nebyly. Jediný sovětský požadavek byl, aby Polsko umožnilo průchod RA k napadení Německa, aby SSSR mohl splnit své závazky, kdyby dohoda byla uzavřena a Německo napadlo Francii.

Západní země 1) zdržovaly už zahájení jednání 2) Britové neměli pověření nic vyjednat a 3) Francouzi sice ano - ale už ne podepsat. Zdržovat jednání byla instrukce lorda Halifaxe, ministra zahraničí, britskému vyjednavači.

Britové nabídli naprosto směšné síly a Francouzi sice celkem slušné - kdyby nebyly určeny k sezení v Maginotově linii a dokázaly otevřít frontu proti Německu.

Sitzkrieg ukázal, že ani Britové ani Francouzi nebyli připraveni někomu pomoci. A to Polsko byl jejich přirozený spojenec.

J. Bejšovec 14.9.2017 9:39

Ale byly. Jinak na požadavek rusácka na průchod Polskem je obdobou Mnichovské dohody o nás bez nás. Ani Francie ani VB nemohli mluvit za Poláky, zvláště když po Mnichovu věděli, že je to špatně.

V. Novák 14.9.2017 9:53

Nebyly.

Nikdo po Francii nechtěl, aby mluvila za Poláky, ale aby s Poláky dva koridory dohodla. SSSR se chtěl zajistit proti opakování září 1938, kdy Polsko i "náš spojenec" Rumunsko odmítly jeho armádu propustit a Rumunsko se nakonec uvolilo neprotestovat, pokud sovětské letectvo poletína pomoc ČSR nad dostupem rumnuské PVO a pozemní přeprava nebude. Což byla pomoc na nic...

Polsko odmítlo, vyjednávalo s Německem a někteří polští historici litují, že se nedohodlo. Jeho územní požadavky vysoce přesahovaly možnosti přínosu Wojska polskiego invazi, takže Německo naonec nemělo na dohodě zájem.

P. Dvořák 14.9.2017 10:05

No je trochu neobjektivní svalovat vinu jen na Polské požadavky, ono chtít v roce 1938-39 výměnu Gdaňska za 25 letou garanci hranice, nebo vymazání koridoru, bylo prostě v té dobe pro Poláky neprůchodné, at už by se jevila německá podpora Polska vůči nárokům na Ukrajině lákavá.

V. Novák 14.9.2017 13:36

Příčin bylo samozřejmě víc, pro Němce byly zase nepřijatelé ty polské územní požadavky v souvislosti s mizerným očekávaným přínosem polské armády. Která na tom byla ještě hůř, než německá rozvědka předpokládala.

Prostě tou dobou jednal kdekdo s kdekým a každému šlo hlavně o jeho zájmy. Což těžko vytýkat.

J. Křivan 14.9.2017 11:19

Ono to je tak trochu tabu, ale jaké důvody vedly Německo k útoku na Polsko. Nyní se zdůrazňují jen ty které se hodí, jenže kdo dnes ví, že Polsko odmítalo dopravní spojení Německa s Východním Pruskem tehdy německým územím. Polské hranice jako celek vesměs určovaly válečné konflikty. s https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDchodn%C3%AD_Prusko

Kdo ví, že hranice bodle toho paktu byla skoro totožná z hranicemi jaké byly Polsku přiznámy po 1ww.

PS. Jakékoliv reminiscence v Evropě budou znamenat jen další krok k válce. Komu se to tak asi hodí. Nám NE.

v. čajka 14.9.2017 12:19

Západní země po celá třicátá léta /ale i předtím/ odmítaly se SSSR jednat. Teprve po anexi zbytku ČSR se rozhoupaly k započetí rozhovorů, ale Hitler je předešel se skvělou nabídkou. Doporučuji ke studiu např. Overy - Rusové ve válce, tam je to popsáno vcelku dostatečně.

P. Dvořák 14.9.2017 10:01

Možná byl vychodiskem z nouze, ale z nouze, kterou si zapříčinil Stalin sám svojí retorikou a politikou (uznávám, že Francie a VB na tom mají také lví podíl, pozice Polska je asi minoritní vzhledem na vzájemné antipatie k SSSR). Podobný byl i přístup k samotné smlouvě, pakt o neútočení a obchodní dohoda by až takový problém nebyly, ale tajný dodatek ohledně bezprecedentního narušení mezinárodní bezpečnosti a suverenity sousedů jak SSSR tak Německa rozdělením si východní Evropy na svéry vlivu už problematické je.

V. Novák 14.9.2017 14:01

Jistěže to JE problematické. A ještě horší, jak SSSR, který získal jak čas, tak prostor (a ztratil morální autoritu i mezi západoevropskou levicí) tehdy se získaným naložil.

Čas nevyužil vůbec, kdyby zahájil masivní výrobu T34 co nejdřív a ne až v evakuovaných továrnách po invazi, možná by na Fall Barbarossa ani nedošlo.

Kdyby nedemontoval obranu původní hranice, zatímco z obav neopevnil novou hranici s Německem, měla by Wehrmacht mnohem těžší situaci a těžko by se dostala až k Moskvě.

Bylo toho mnohem víc - do 37. roku měla RA na Ukrajině a v Bělorusku sklady pro partyznský boj, všechno bylo jako "sabotáž" zničeno. Likvidace Tuchačevského a většiny velení RA, kterému Žukov unikl náhodou a Rokossovského tahali na frontu rovnou z GULAGU, to je celkem známo.

Dalo by se říct, že Stalin válku nevyhrál, ale SSSR a jeho lid ji vyhrál aniž mu v tom Stalin dokázal zabránit.

Ale o Stalinovi článek nebyl - a pakt M-R prostě byl východiskem z nouze.

V. Novák 14.9.2017 9:12

Jakou "Rumunskou Besarabii"? "Rumunská byla od r. 1918, kdy ji Rumunsko anektovalo. Rusko ji v r. 1812 sebralo Turkům, jimž patřila od 16. století a v r. 1818 z ní udělalo Besarabskou gubernii. To ještě po žádném Rumunsku nebylo ani vidu ani slechu.

Pobaltí bylo součástí Ruska od Petra I., který vyhnal Švédy a celé Finsko bylo od Alexandra I. v personální unii s Ruskem - a bylo to období finského národního obrození. Do té doby si Švédové dávali moc velký pozor, aby se Finové neobrodili. Finové se trhali od sovětského Ruska, ne od Ruska jako takového - a Lenin jim to schválil. Pomník Alexandra maji v Helsinkách dosud.

Jo - jak by ty dějiny byly jednoduché, kdyby si ažd mohl vybrat okamžik, kdy začaly, že...

J. Bejšovec 14.9.2017 9:23

Vaše bláboli nic nemění na tom, že dle tehdejších mezinárodních smluv a dohod, byly Pobaltské státy samostatné, Bessarábie Rumunská a Karélie Finská.

V. Novák 14.9.2017 9:38

Moje "bláboli" nic měnit nechtějí.

Jen poukazují na (i vaše) pokrytectví, s nímž si volíte začátek dějin tak, aby vám to vyhovovalo.

BTW1 - v Besarabii mělo Rumunsko podle "tehdejších mezinárodních smluv a dohod" vyhlásit plebiscit o odtržení od Ruska a připojení k Rumunsku. Samozřejmě se na něj vykašlalo.

BTW2 - Rusko ani SSSR nebyl k vyjednávání a podpisu "tehdejších mezinárodních smluv a dohod" přizván, takže pro něj to byl pouze diktát, jako pro ČSR Mnichovská dohoda kohosi cizího o nás.

J. Bejšovec 14.9.2017 9:41

Rusák nebyl přizván?? Co to je za blábol? Byl členem Společnosti národů? Byl. A případné spory měl rusák řešit tam. To i Německo před územními spory ze Společnosti národů vystoupilo.

V. Novák 14.9.2017 9:59

Co kdybyste si nejdřív zjistil, kdy a kde ty smlouvy byly dojednány, kdo je dojednával a kdy bylo SSSR povoleno přistoupení ke Společnosti Národů, resp. kdy se s ním vůbec nědo začal diplomaticky bavit?

Abychom se bavili o realitě a ne vašich mimomisných představách, jež prosazujete s úporností blábolícího agresivního čtvrtvzdělance?

Jen do toho!

J. Bejšovec 14.9.2017 10:02

Vy se pokládáte za vzdělance tak nám ta data dejte :-D :-D