Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

15 let dostal v Norimberku i Neurath

Česko

Vdopise ze 4. května 1968 píše Petr Pujman Rehabilitační komisi SČSS: „Bylo to v roce 1948 a 1949. Zapojil jsem se tehdy do ilegální studentské organizace ,Šeřík‘, která byla přímo řízena pplk. Hruškou... Nemohu tvrdit, že bych se cítil nevinen... Nemohu si také stěžovat, že bych býval přinucen doznávat se k věcem, které jsem nespáchal. Jindy byli lidé nuceni přiznávat se k neexistující vině. V našem případě to nebylo třeba. Byli jsme potrestáni za vinu, která byla předtím státními orgány pečlivě připravena a zorganizována.“ Syn Marie Pujmanové byl odsouzen na patnáct let, což byl, jak píše, „stejný trest, jaký byl v Norimberku určen říšskému protektorovi Neurathovi“. Petr Pujman (1929-1989), tehdy student práv, byl po deseti měsících propuštěn na amnestii a začal pracovat jako dělník v ČKD Stalingrad. V roce 1954 byl přijat na filozofickou fakultu, obor anglistika a romanistika, doktorát získal za práci Dílo Doris Lessingové - tedy loňské laureátky Nobelovy ceny. Poté pracoval v zahraničním oddělení SČSS.

Přeložil knihy Alaina RobbeGrilleta či Dylana Thomase, je autorem podnětných doslovů. Na konci 60. let se mu také povedlo vydat dvě prozaické knihy - novelu Jeroným na pouti (1968) a román Prevít a zvířátka (1969).

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...