Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

17. listopad ve znamení zklamání a nespokojenosti

Česko

  15:14aktualizováno  21:00
PRAHA - Na Václavském náměstí se na akci iniciativy ProAlt sešlo asi tisíc odpůrců Nečasovy vlády, kteří se vpodvečer vydali na protestní průvod Prahou. O pár metrů dál, na Národní třídě, o sobě dali vědět příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Pochod proti nacismu. foto: Šárka KabátováLidové noviny

Obě akce odstartovaly v 15 hodin. O něco dříve se sešly zhruba tři stovky lidí na Betlémském náměstí, aby se shromážděním krajní pravice vyjádřily nesouhlas. Akci protipořádá iniciativa Ne rasismu podle heslem 17. listopad patří studentům, ne neonacistům.

ČTĚTE TAKÉ:

DSSS se sešla na Jungmanově náměstí, kde demonstrovala pod dohledem desítek policistů. Účastníci, kterých bylo podle policie asi 350, po projevech vyšli průvodem po Národní třídě, kde se nachází památník 17. listopadu 1989. Skandovali "Česká republika je policejní stát" a další hesla.

Fotogalerie:

17. listopad v obrazech

Pochod příznivců pravice lemoval policejní kordon.

Přes zákaz se zakrytými tvářemi

Průvod zcela zastavil dopravu, šel středem Národní třídy a po obou stranách jej lemovaly kordony policistů. Došel až k mostu Legií.

Účastníci demonstrace měli státní vlajky, vlajky DSSS a transparenty s nápisy Vláda peněz, zánik tradic nebo Proti vládě a její zradě. Rozdávali oficiální noviny DSSS Dělnické listy. Někteří účastníci měli tváře zahalené zdravotními rouškami. V Praze se sice zhoršilo ovzduší a koncentrace škodlivin překračují limity, maskování obličejů je ale na veřejných shromážděních zakázáno.

Policisté některým účastníkům kontrolovali občanské průkazy. Prohledávali je také, jestli nemají zbraně. Na shromáždění dohlížely desítky policistů včetně těžkooděnců, nakonec zadrželi 17 lidí.

Na akci vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas. Vývoj země po roce 1989 označil za "období úpadku a devastace společnosti, ve které byl jeden zločinný systém nahrazen druhým." Kritizoval nasazení policie při nedávných protiromských demonstracích na Šluknovsku.

Na veřejný pořádek v Praze dnes dohlížely stovky policistů. Policejní mluvčí Tomáš Hulan řekl, že policie v Praze dočasně zajistila sedm lidí, kteří by mohli narušovat pořádek. Nacházeli se především v blízkosti demonstrací. "Jednalo se například o lidi, kteří u sebe měli zábavní pyrotechniku," uvedl Hulan.

Proti vládě na "Václaváku"

Právě tato dvě shromáždění pražská policie vyhodnotila jako riziková, a proto se na ně zaměřila. Na veřejný pořádek v Praze dnes dohlížejí stovky policistů. Připraveno je podle policie asi dvacet příslušníků antikonfliktního týmu. V centru během dne proběhlo i několik vzpomínkových akcí.

Muž drží transparent v Ostravě na demonstraci občanské iniciativy ProAlt proti vládním reformám.
Asi tři stovky lidí se 17. listopadu zúčastnily v Ostravě demonstrace občanské iniciativy ProAlt proti vládním reformám.

Ve čtvrtek odpoledně na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava začala také demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti vládní podobě reforem. Demonstraci vyjádřily podporu i odbory. V 16 hodin vyrazilo shromáždění na pochod centrem Prahy. V chladném podzimním počasí se sešlo zhruba tisíc lidí.

Proti vládě lidé demonstrovali i na Moravě

Na demonstraci proti vládě a jejím reformám se sešlo asi 500 lidí v Brně, 300 lidí v centru Ostravy a asi 200 lidí v Olomouci. I tyto akce upořádala občanská iniciativa ProAlt za podpory odborů. Brňané vystavili vládě symbolické vysvědčení, za které by je nikdo nepochválil - jedna pětka vedle druhé.

Na začátku k nim promluvil známý slovinský filozof Slavoj Žižek, který je označován za jednoho z nejvýznamnějších společenských vědců současné východní Evropy a duchovního otce celosvětového hnutí nespokojených.

Shromážděným řekl, že lidé musejí akceptovat, že socialismus byl pouhou iluzí. "Současné dění od Egypta až po Wall Street však říká, že boj neskončil, ale pokračuje," prohlásil.

Podle něj si tradiční demokracie neumí poradit s nadnárodním kapitálem, protože jej nemůže kontrolovat. "Pamatujete si, že v mládí se bojovalo za socialismus s lidskou tváří, ale to se nepodařilo. Fungovat nebude ani globální kapitalismus s lidskou tváří," prohlásil Žižek, který ve svých teoriích mimo jiné vychází z filozofických tradic Marxe a Hegela.

Pohřeb demokracie

Sérii demonstrací odstartoval na pražském Staroměstském náměstí protest proti vládní podobě reforem, který uspořádalo Spojenectví práce a solidarity. "Pohřbu demokracie a šancí roku 1989" se zúčastnilo několik stovek lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi smutečními hosty byli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda strany Jiří Dienstbier a předseda KSČM Vojtěch Filip. "Ostatky zesnulých iluzí a šancí" byly vystaveny v rakvi, kterou odvezlo spřežení černých koní.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...