Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Nejstarší poutní chrám Zlínska změní podobu

Chrám Narození Panny Marie ve Štípě, který je nejstarším poutním místem na Zlínsku, se dočká celkové opravy. Objekt je v havarijním stavu, jeho celková rekonstrukce přijde na 27,6 milionu korun. Značnou část peněz chce farnost získat z takzvaných norských fondů, dotace z nich by mohly pokrýt téměř 25 milionů korun. Zbývající částku uvolní zlínská radnice. Základní kámen štípského kostela byl položen roku 1616.

Olomoucké muzeum představí Makedonii

Olomoucké Vlastivědné muzeum otevře zítra výstavu mapující makedonskou část Řecka. Návštěvníci si na ní budou moct prohlédnout kroje, fotografie i artefakty denního života. Autorem výstavy s názvem Makedonie - perla severního Řecka je etnograf muzea Ivan Hlavatý. Desítky fotografií od Jiannise Papadimitriou z Aristotelovy univerzity v Soluni přiblíží kraj s rozlehlými a divokými horami i známými letovisky na poloostrově Chalkidiki či pod Olympem.

Zlínské sídliště dostane centrální park

Zlínský magistrát by mohl v příštím roce dokončit výstavbu centrálního parku na sídlišti Jižní Svahy. Areál vzniká již deset let a zatím stála asi 50 milionů korun. V roce 2009 by tam měla začít růst vyhlídková kavárna a velký vodní prvek za celkem 15 milionů korun. V kavárně by měli najít práci především handicapovaní lidé podobně jako ve zlínské kavárně Slunečnice.

Auto v Havířově zabilo školáka z Kazachstánu

Devítiletého chlapce srazilo v úterý v Havířově-Horní Suché osobní auto. Školák pocházející z Kazachstánu utrpěl zranění, kterým později v nemocnici podlehl. Podle dosavadních výsledků vyšetřování dítě vběhlo pod kola vozu, který řídil dvaašedesátiletý muž. Okolnosti dopravní nehody ale policie ještě upřesňuje. Chlapec žil i s rodiči v havířovském azylovém zařízení, které leží nedaleko místa nehody.

Školáky vystřídali handicapovaní lidé

Handicapovaní obyvatelé Mohelnice na Šumpersku se dočkali nového zázemí. Charitní služby nyní najdou pod střechou bývalé základní školy. Objekt loni zrekonstruovala mohelnická radnice za více než šest milionů korun. Do bývalé školy se přesunul denní stacionář Okýnko, který je určen dospělým lidem s mentálním, těžkým zdravotním nebo kombinovaným postižením, ale také charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba. V budově sídlí i mateřská škola.

Prostějov strážníkům koupí nové vysílačky

Prostějov hodlá z programu prevence kriminality nakoupit dvě nové kamery a vyměnit vysílačky 57 městským strážníkům. Z nákladů kolem tří milionů korun by město hradilo třetinu, zbytek má pokrýt dotace ministerstva vnitra. Změna vysílaček je nutná, protože nynější hovory na veřejných frekvencích mohou radioamatéři bez problémů odposlouchávat.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!