Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Přes Červenohorské sedlo nepojedou auta

Silnice přes Červenohorské sedlo, která je hlavní spojnicí Šumperska a Jesenicka, bude od začátku dubna sedm měsíců neprůjezdná. Silničáři včera potvrdili, že další část uzavírky frekventované komunikace si vyžádala nadcházející oprava vozovky v úseku ze sedla na jesenickou stranu. Poslední etapa rekonstrukce si vyžádá asi 300 milionů korun. Opravy silnice začaly před dvěma lety, celkově si vyžádají asi 700 milionů korun.

Na střední Moravu přijelo málo cizinců

V hotelech, penzionech či kempech v Olomouckém kraji se loni ubytovalo nejméně zahraničních hostů za posledních sedm let. Ubytovací zařízení jich přivítala 93519. Například v roce 2003 v regionu přespalo o 13416 zahraničních hostů více. Vyplývá to z údajů olomoucké pobočky Českého statistického úřadu.

Asistentky pomáhají zanedbaným dětem

Šestice sociálních asistentek pomohla loni v Havířově nejméně sto zanedbaným dětem. Přímo v problémových rodinách řešily nejčastěji záškoláctví, špatnou hygienu i jídelníček. Město zajišťuje sociální asistenci v rodinách s dětmi od loňského dubna, získalo na ni 1,8 milionu korun od Evropské unie a Moravskoslezského kraje. Asistentky odvrátily umístění dětí do ústavů.

Řidič nepřežil náraz do stromu

Šestačtyřicetiletý muž z Holešova nepřežil v noci na včerejšek mezi obcemi Brusné a Rusava na Kroměřížsku náraz do stromu. Hasiči se snažili řidiče z havarovaného auta vyprostit, ale snaha o jeho záchranu byla marná. Utrpěl mnohačetné poranění zahrnující i fraktury lebky.

Studentská unie ocenila vysokoškoláky

Nejúspěšnějšími studenty zlínské Univerzity Tomáše Bati se pro letošní rok stali Michal Kovařík, Jan Bártek, Zuzana Kozubková, Pavel Martinec, Petr Babinec, Jitka Hauková a Vlastimil Čabla. Čiré skleněné plakety se zlatým a stříbrným prachem převzali na slavnostním večeru připraveném Studentskou unií UTB ve spolupráci s vedením univerzity. Komise vybírala v pěti kategoriích: vědecká a tvůrčí činnost, sportovní výkon, přínos univerzitě, šíření dobrého jména a speciální za bláznivý počin.

Školáci přepadali osamělé ženy

Sérii ostravských brutálních přepadení osaměle jdoucích žen má podle policie na svědomí dvojice dětí. Školáci ve věku 13 a 15 let údajně napadli a okradli nejméně dvanáct obětí. Pokud se ženy bránily, neváhali použít rány pěstí či kopance směřované na hlavu. Ženy jen náhodou z potyček vyvázly pouze s šokem a žádná nebyla vážněji zraněna. Oba chlapci žijí pouze s matkami a sourozenci v jednom z ostravských hotelových domů. Tam se také seznámili. Přepadat a loupit začali koncem ledna a v ulicích Ostravy řádili téměř měsíc. „Způsobili škodu přes 70 tisíc korun,“ řekl šéf kriminalistů Radovan Vojta.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...