Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Frýdeckou bazilikou zněly nové zvony

Dva nové zvony se v sobotu poprvé rozezněly v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku. Bronzovým zvonům se jmény Panna Marie frýdecká a Svatý Josef požehnal před jejich vytažením na věž ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Dosud mohla významná dominanta města z 18. století a nejvýznamnější poutní místo Slezska vyzvánět ručně jen umíráčkem umístěným ve věžičce nad presbytářem.

Sousedé zachránili opilce z hořícího domu

Pohotoví sousedé vytáhli v noci na včerejšek opilého muže z hořícího domku v místní části Kroměříže Těšnovice. Požár pravděpodobně vznikl od mužem odhozeného nedopalku cigarety. Způsobená škoda činí 400 tisíc korun. Sousedé si všimli kouře jdoucího ze střechy, na zvonění a bouchání ale nikdo v domě nereagoval. Proto vyrazili dveře. Spícího druha majitelky domu probudili a vyvlekli ven.

Šumperk udělí ocenění svým osobnostem

Desítka osobností města Šumperka se v sobotu dočká ocenění od vedení radnice. Ceny města získají lidé v deseti kategoriích, jako je kultura, sport, sociální služby a humanitární čin. Na ocenění je nominovali obyvatelé města. Na stole radních se sešlo celkem 66 jmen, akcí a událostí.

V Prostějově hodlají prodat bytové domy

Devětačtyřicet domů s 504 byty chce prodat město Prostějov. Současní nájemníci kvůli tomu budou muset založit bytová družstva. Zástupci radnice očekávají převody na nové majitele na podzim. Pravidla prodeje bytů bude schvalovat na konci dubna zastupitelstvo. V případě rychlé úhrady dostanou noví majitelé slevu proti odhadní ceně.

V Kroměříži funguje nová půjčovna kol

Turisté, kteří zamíří vlakem do Kroměříže, budou moci využít novou půjčovnu kol, kterou v areálu místního vlakového nádraží na začátku dubna otevřely České dráhy spolu s tamní radnicí. Půjčovna bude v provozu po celou turistickou sezonu a cyklistům nabídne také možnost si kola předem rezervovat.

V Prostějově vznikne nový obchodní park

Na okraji Prostějova poblíž výpadové silnice do Boskovic vyroste do podzimu nový obchodní park. V sousedství hypermarketu Interspar ho vybuduje investorská a developerská skupina CPI Group. Společnost již obdržela pravomocné stavební povolení, na šedesát procent plochy už uzavřela nájemní smlouvy.

Srážku s vlakem řidič automobilu nepřežil

Na chráněném železničním přejezdu na Opavsku zahynul v sobotu odpoledne řidič osobního auta. Osmašedesátiletý muž z Opavy nepřežil srážku s rychlíkem jedoucím z Jeseníku do Ostravy. Ve vlaku nikdo nebyl zraněn. Provoz na železniční trati byl téměř na tři hodiny přerušen.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Prodej rodinného domu, Krňovice
Prodej rodinného domu, Krňovice

Třebechovice pod Orebem - Krňovice, okres Hradec Králové
2 100 000 Kč