Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Belgičané přivezli ohnivou show

Největší ohňostrojná přehlídka ve střední Evropě, brněnský mezinárodní festival Ignis Brunensis, pokračuje dnes ve 22.30 představením belgických tvůrců. První soutěžní představení připravili pražští tvůrci a v noci na pátek je na březích Brněnské přehrady sledovalo na 150 tisíc lidí. O víkendu, kdy se na přehradě konají i závody dračích lodí a v centru Brna mezinárodní soutěž koní a setkání malých pivovarů, očekávají organizátoři účast ještě vyšší. V pondělí přijde na řadu japonská show a ve středu francouzská. Minimální délka soutěžních ohňostrojů je 22 minut.

Za palivový sklad chtějí kompenzaci

Ostravský obvod Slezská Ostrava nesouhlasí s vybudováním meziskladu v Heřmanicích, kde by se měly upravovat ropné kaly vytěžené z ostravských lagun. Sdružené společnosti Geosan Group, OHL ŽS a Aquatest budou v bývalém dolu Heřmanice smíchávat palivovou směs s černým uhlím, aby ji zlikvidovali. Obvod od firem žádá kompenzaci sto milionů korun.

V opraveném křídle zámku bude archiv

Východní křídlo zámku v Lipníku nad Bečvou prochází v těchto dnech rozsáhlou rekonstrukcí. Tento trakt se mimo jiné dočká obnovy fasády a nových oken. Náklady na opravu, která by měla být dokončena do letošního října, se vyšplhají na tři miliony korun. Po rekonstrukci se do zámeckých prostor přesune především městský archiv.

Policisté pátrají po podvodníkovi

Přerovští policisté pátrají po osmatřicetiletém Václavu Jílovcovi, který má údajně na svědomí rozsáhlé podvody. Podle kriminalistů podvedl při sjednávání fiktivního úvěru od začátku loňského roku v regionu nejméně padesát lidí. Připravil je o bezmála čtvrt milionu korun. Po muži pátrají kvůli jiným trestným činům policisté z celé České republiky.

Zdražování zvýšilo počet krádeží nafty

S rostoucí cenou nafty přibývá v Olomouckém kraji počet krádeží tohoto paliva. Nafta se ztrácí především ze stavebních strojů. Krádeže zaznamenávají policisté ve všech okresech kraje. Škoda se přitom v jednotlivých případech šplhá i na desítky tisíc korun. Zloději podle policistů kradou naftu ze stavenišť, ale také z prostor železnice. Nafta se ztrácí především ze stavebních strojů odstavených na odlehlejších místech.

Olomoucký kraj chce pomoci zadlužené obci

Olomoucké hejtmanství zřejmě pomůže zadluženému Domašovu nad Bystřicí na Olomoucku. Na obci dolehla exekuce kvůli dluhu 59 milionů korun, který vznikl v souvislosti s kontroverzním ručením Domašova za půjčku zkrachovalé stáčírně minerálních vod. Kraj chce obci poskytnout dotaci 6,6 milionu korun, dalších 22,4 milionu korun by Domašov měl získat od státu formou bezúročné půjčky. Obec se přesto nevyhne prodeji majetku.

LN využívají servis agentury ČTK

Vydání pro Moravu a Slezsko

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!