Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Policisté pátrají po pachatelích tří požárů

Olomoučtí policisté pátrají po žhářích, kteří mají za uplynulé dva dny na svědomí tři úmyslně založené požáry. V sobotu pachatelé zapálili v Olomouci osobní auto a v jiné ulici přívěsný vozík. Vyšetřovatelé se navíc domnívají, že žhář způsobil několikamilionový rozsáhlý požár také v pátek ve skladovací hale bývalé pily.

Paraglidista se zranil při přistání

Na Javorovém vrchu v Beskydech se v sobotu zranil při přistání mladý paraglidista. V extrémním závodu Katjuscha nezvládl přistání s padákem a zřejmě zavadil o sloup vysokého napětí. Po pádu na zem byl při vědomí. Záchranáři ho převezli vrtulníkem do ostravské nemocnice.

Za peníze z Evropy dohlédnou na přírodu

V Moravskoslezském kraji vznikne monitorovací systém ochrany přírody. Jeho realizace začne příští rok a potrvá do roku 2011. Vytvoření systému bude stát deset milionů korun, většinu pokryje dotace z evropského fondu. Kromě monitoringu výskytu desítek druhů živočichů a rostlin bude systém mapovat nejvýznamnější faktory ovlivňující přírodní prostředí, například výskyt invazních druhů rostlin nebo návštěvnost chráněných území.

Okolí rušné diskotéky ohlídá kamera

Instalací nové kamery hodlá kroměřížská radnice vyřešit problém s vandalstvím a rušením nočního klidu v okolí diskotéky v ulici Na Sladovnách. Nainstalována by měla být během měsíce tak, aby zachytila ještě podzimní diskotéky, předvánoční akce a plesovou sezonu.

Pod střešní zahradou vznikne i obřadní síň

Radnice v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se již na začátku příštího roku pustí do úprav prostor pod unikátní střešní zahradou. Na místě bývalé zámecké konírny vznikne nová obřadní síň, městská galerie i kavárna. Radnice na projekt v hodnotě téměř 24 milionů korun získala evropskou dotaci. Prostory pod střešní zahradou nebyly dosud nijak využité.

Uherské Hradiště ožije týdnem mobility

Uherské Hradiště ožije tento týden Evropským týdnem mobility. Ve městě se uskuteční řada projekcí tematických filmů, výstav, besed a her zaměřených na problémy, které doprava ve městech způsobuje. Evropského týdne mobility se letos zúčastní také Zlín, Kroměříž, Luhačovice, Holešov, Vsetín a Uherský Brod.

Muzeum vystavuje šelmy i ptáky z Beskyd

Vzácné druhy divokých šelem a ptáků žijící v Beskydech představuje třinecké muzeum na výstavě Chráněná krajinná oblast Beskydy – domov velkých šelem. Kromě vlka obecného či medvěda hnědého si návštěvníci budou moci prohlédnout i vzácné druhy ptáků, jako jsou puštík bělavý nebo kulíšek nejmenší. Celkem tak bude k vidění 45 preparovaných zvířat, která jsou zapůjčena z Povážského muzea v Žilině.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: