Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Vyplavenému muzeu v USA pomohou Češi

Češi Čechům, tak by se dala nazvat aktivita Pěveckého sdružení Slezská Ostrava, které pořádá benefiční koncert, jehož výtěžek chce věnovat Českému a slovenskému národnímu muzeu a knihovně v Cedar Rapids v americkém státě Iowa. To letos v červnu zničily povodně. Škoda se pohybovala kolem milionu dolarů. Koncert se uskuteční 23. listopadu v Evangelickém kostele nedaleko centra Ostravy.

Zlín chce omezit výherní terminály

Zlínští radní schválili materiál, který by měl omezit šíření výherních terminálů ve městě. Dokument odkazuje na novelu vyhlášky, přijatou v červnu, jež reguluje provoz výherních automatů. V „zakázaných“ lokalitách ale automaty vzápětí nahradily právě výherní terminály, povolované ministerstvem financí. Město však žádné výherní hrací přístroje ani terminály na jiných místech, než připouští vyhláška, nechce. Dokument posoudí zastupitelé.

Nejoblíbenější hrou ve Zlíně je Maryša

Příznivcům zlínského divadla se v uplynulé sezoně nejvíce líbila inscenace bratří Aloise a Viléma Mrštíkových Maryša. V anketě Aplaus získala 1530 hlasů. Cenu za nejlepší ženský výkon si odnesla Petra Hřebíčková za postavu Maryši, nejlepší mužský výkon podle diváků předvedl v téže inscenaci Dušan Sitek v roli Lízala.

Dva lupiči se zbraněmi přepadli barmanku

Ozbrojení lupiči přepadli v úterý nad ránem pracovnici jednoho z olomouckých barů. Byli maskováni kuklami. Pod pohrůžkou zabití si vynutili vydání zhruba deseti tisíc korun a ukradli také osobní věci barmanky. Poté uprchli.

Programový průvodce v Ostravě opět funguje

Diváci sledující zemské digitální televizní vysílání čtyř programů České televize v Brně a Ostravě mohou od úterního večera využívat plných služeb takzvaného elektronického programového průvodce (EPG). Kvůli technickým potížím fungoval EPG od 31. října pouze v omezené míře.

Muže na ubytovně ubodala zřejmě žena

Mrtvého pětačtyřicetiletého muže našli v úterý večer kriminalisté na ubytovně v Přerově. Muž měl bodnou ránu v hrudníku, lékař mu již nedokázal pomoci. Vraždu má pravděpodobně na svědomí třiačtyřicetiletá žena, kterou již policisté zadrželi. Vražednému útoku zřejmě předcházely neshody mezi partnery.

Soud odročil případ krachu kampeličky

Ostravský krajský soud včera odročil projednávání případu krachu největší tuzemské kapeličky 1. Družstevní záložny Ostrava. Proces, ve kterém na lavici obžalovaných usedlo celkem 13 lidí, bude pokračovat v prosinci čtením listinných důkazů. Podle státního zástupce je nepravděpodobné, že by kauza, kterou soud řeší od roku 2005, byla ukončena ještě do konce roku.

LN využívají servis agentury ČTK

Vydání pro Moravu a Slezsko

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...