Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Na Svatém Kopečku běhá týdenní zebra

Mladou samičku zebry Chapmanovy včera představila olomoucká zoo na Svatém Kopečku. Zebří slečna dostala od ošetřovatelů jméno Mweru. „Jméno Mweru jsme tady už měli. Byla mezi chovateli oblíbená a zahynula po úrazu ve výběhu,“ uvedla mluvčí zahrady Hana Labská. Mládě v zoo zůstane přinejmenším jeden rok, je nejmladším členem chovného stáda, které zoo dala dohromady před více než třemi lety.

Na okraji Přerova podraží stočné

Obyvatelům okrajových částí Přerova se letos výrazně zvýší platby za odvod odpadních vod. Dosud lidé platili stočné 1,5 koruny za metr krychlový, od začátku roku je to 11 korun. Zdražení se dotklo rodin, jejichž byty a domy jsou připojené na kanalizaci, která neústí do čistíren odpadních vod - tedy čtvrtí Čekyně, Henčlov, Penčice, Újezdec, Lýsky, Vinary, Dluhonice a Předmostí. Nová cena ale i tak dosahuje jen poloviny té v Přerově.

Policie nenašla viníka smrtelné nehody

Ostravští policisté pátrají po řidiči, který loni v prosinci srazil osmdesátiletého muže a z místa nehody ujel, aniž by mu poskytl první pomoc. Muž na místě zemřel. Policisté proto včera požádali o pomoc veřejnost. Nehoda se stala 12. prosince navečer v Polanecké ulici v Ostravě-Svinově. Seniora s francouzskou holí dosud neznámý řidič srazil na přechodu pro chodce nebo v jeho blízkosti. Důchodce zřejmě srazil vůz typu Škoda Favorit, Škoda Forman či Škoda Pick up. Svědci mohou zavolat na telefon 775 574 742.

Ve Vsetíně vybírají „hňápané zelé“

Letošní ročník oblíbené soutěže o nejlepší „hňápané zelé“, kterou každoročně pořádá Spolek pro zachování valašských tradic, se uskuteční dnes ve Vsetíně. V tamní restauraci Moštárna budou od 14.00 hodnotit desítky vzorků kysaného zelí. Alena Olšáková ze Spolku pro zachování valašských tradic uvedla, že některé vzorky jsou až z Ostravy. Hodnotí všichni přítomní, ten, který si navíc pozná vlastní vzorek, se stane „zelmajstrem“.

Žena bodla do hrudi svého manžela

Čtyřiapadesátiletá žena bodla ve čtvrtek večer ve Frenštátu pod Radhoštěm nožem do hrudníku svého o šest let mladšího manžela. Pak sama zavolala záchranáře. Muž utrpěl vážná zranění a v kritickém stavu byl letecky přepraven do ostravské fakultní nemocnice. Podle neoficiálních informací se manželé často hádali.

Druhý pokus o opravu zimního stadionu

Přerovská radnice se letos pokusí opravit místní zimní stadion z roku 1971. Investice, která počítá například s rekonstrukcí zázemí pro diváky, si vyžádá podle odhadů více než 50 milionů korun. Město hodlá získat státní dotaci. Přerov připravoval rekonstrukci zimního stadionu už loni. Vedení města se sice podařilo získat příslib dvacetimilionové státní dotace, o příspěvek ale přišel, magistrát nestihl připravit projekt.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: