Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Do dvorany slávy letos vstoupí organolog

Zakladatel olomouckého varhanního festivalu, organolog a hudebník Antonín Schindler vstoupí v březnu do dvorany slávy při udělování kulturních cen Olomouckým krajem. Třiaosmdesátiletý Schindler bude po zpěvákovi Pavlu Novákovi a heraldikovi Jiřím Loudovi třetím mužem, který nejvyšší ocenění svého druhu v regionu získá. Převezme ji na slavnostním ceremoniálu v Moravském divadle za celoživotní dílo.

Kraj hledá, jak uplatnit tříděný odpad

Zlínský kraj chce vybudovat skládky pro dočasné uložení tříděného odpadu, hledá i kapacity pro výrobu alternativních paliv. Reaguje tak na uzavření trhů v Číně a Indii, na kterých se uplatňovala velká část světové produkce odpadů, včetně té ze Zlínského kraje. Od Nového roku ve Zlínském kraji výrazně klesly například výkupní ceny papíru.

Záchytka podražila, využívá ji méně opilců

Počet lidí, kteří loni skončili na protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži, klesl. Lékaři tam v roce 2008 ošetřili 270 opilců, což je o 40 méně než v roce 2007. Zdravotníci to přičítají i pětinásobnému zvýšení ceny za noc strávenou v zařízení. Od loňského roku stojí bezmála třináct tisíc korun, v roce 2007 přišla na 2400 korun. Zlínský kraj tak má nejdražší záchytku v zemi.

Policie má podezřelé z přepadení pošty

Policisté zadrželi tři muže z Novojičínska a Ostravska. Pachatelé ve věku od 17 do 60 let jsou podezřelí z loupeže - ve středu údajně přepadli pobočku České pošty v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Nejmladší z podezřelých přistoupil maskovaný černou kuklou a se zbraní v ruce k přepážce. Pracovnice pošty se však ukryla vedle a peníze mu nevydala.

Strážníci odmítají přijímat další štěňata

Městští strážníci v Bohumíně na Karvinsku přestanou do své péče přijímat nalezená a odložená štěňata. Jejich služebna se totiž letos doslova změnila v útulek pro opuštěná zvířata. Z výjimečné výpomoci se stala téměř tradice a u strážníků nyní skončili další dva malí sourozenci německých ovčáků. Nálezci by se teď o štěňata měli postarat sami.

Pilu ve Francově Lhotě možná zapálil žhář

Pilu ve Francově Lhotě na Vsetínsku možná minulý pátek zapálil žhář. Tato varianta je jednou ze tří, s nimiž kriminalisté v současné době pracují. Příčinou požáru tak mohla být i technická závada či samovznícení. Plameny na pile napáchaly více než pětimilionovou škodu.

Malí levharti objevují už i venkovní výběh

Ostravská zoologická zahrada začala po více než sedmi měsících od narození pouštět do venkovního výběhu dvě levhartí mláďata, která jsou nejcennějšími přírůstky loňska. Zoo s jejich vypuštěním do venkovního výběhu vyčkávala, protože levharti jsou plachá, a navíc teplomilná zvířata.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!