Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Policisté obvinili násilníka

Osmadvacetiletý muž z Prahy 8 byl obviněn, že tři roky týral a později i vydíral svou šestadvacetiletou družku a dvě dcery. V případě prokázání viny mu hrozí až osmiletý trest vězení, uvedl na webových stránkách pražské policie její mluvčí Tomáš Hulan.

Žena od muže odešla 1. září, když ji shodil ze schodů. Muž ji pak vyhrožoval zabitím, uvedl mluvčí. Ženu s dcerami údajně týral od poloviny roku 2004 v bytě v Sokolovské ulici. V jednom případě své družce zlomil dolní čelist ranou pěstí do obličeje, takže musela být hospitalizována. Ve fyzickém a psychickém týrání pokračoval údajně i po jejím návratu z nemocnice. Obviněný nyní v policejní cele čeká na rozhodnutí o vazbě.

Na Břevnově zazní nové varhany

Nové varhany v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře v Praze 6 poprvé zazní koncem září. Na jejich výrobu a opravu části původní barokní skříně vyhlásil před třemi lety sbírku Spolek břevnovských podnikatelů a živnostníků. Vybralo se zhruba 12 milionů korun, uvedla to správkyně sbírky Jindra Pavlová.

Barokní varhanní skříň vznikla podle návrhu stavitele kostela Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Původní varhany do ní byly umístěny v roce 1775. Po více než sto letech byly opraveny; skříň však byla poškozena, varhany nebyly tak kvalitní. Koncem 70. let 20. století zahájil další rekonstrukci nástroje soukromý varhaník. Varhany rozebral, většinu částí údajně odcizil a skříň ještě více poškodil. Nyní se v kostele používají elektronické varhany.

LN využívají servis agentury ČTK