Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Nouzový východ bude stát miliony korun

Celkem 3,4 milionu korun bude stát dobudování nouzového východu z historického podzemí Domu pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici v Brně. V podzemí by se v budoucnu měly konat výstavy, k tomu je ale třeba mít funkční nouzový východ. Jeho stavba měla stát milion korun, kvůli vlhkosti v podzemí se ale zvýšila právě na 3,4 milionu.

Soutěž na nové hodiny už je vyhlášená

Brněnští radní oficiálně vyhlásili veřejnou soutěž, v níž hledají autora nových hodin a meteorologického sloupku na náměstí Svobody. Radnice vyzvala k návrhu Stefana Milkova, Jana Sečku, Jiřího Jahelku, Michala Gabriela a Otmara Olivu. Přihlásit se však mohou také další výtvarníci. Posledním dnem podávání návrhů je 8. listopad.

Na Lesné budou čistit Čertovu rokli

Velkou brigádu při čištění Čertovy rokle a okolní zeleně na sídlišti Lesná připravila radnice Brno-sever. Je to největší akce tohoto typu pořádaná některým z brněnských úřadů. Uskuteční se tam v sobotu od deváté hodiny ranní. Zájemci mohou přijít k tramvajové smyčce, kde je sraz zájemců.

Muž dostal čtyři roky za smrt družky

Brněnský krajský soud poslal na čtyři roky do vězení čtyřiačtyřicetiletého Zdeňka Šmídka. Tomu původně hrozilo až 15 let za mřížemi za to, že letos v únoru v Brně v opilosti znásilnil obuškem svoji rovněž opilou družku tak brutálně, až jí přivodil smrt. Soud však dospěl k závěru, že útok není znásilněním s následkem smrti, ale ublížením na zdraví. Státní zástupkyně se proti verdiktu ihned odvolala.

Romské muzeum uvádí netradiční díla

Díla Věry Kotlárové vystavuje brněnské Muzeum romské kultury. Pod názvem Jednou večer -sny? přibližuje malby s abstraktními motivy, výstava má také zvukovou část. Kotlárová, jejíž díla budou v muzeu až do února, nepatří mezi typické romské umělce. „Většina Romů-umělců objevuje své nadání spíše omylem, při snaze zútulnit si domov, přivydělat si peníze nebo třeba při krácení volného času. Věra Kotlárová je případ zcela opačný,“ řekla Lucie Kořínková z muzea.

LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!