Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Opravené památky budou soutěžit

Majitelé či správci památek na jižní Moravě mohou soutěžit o to, kdo letos svůj zámek, kostel nebo jiný památkově chráněný objekt nejlépe opravil. Soutěž vyhlásil Jihomoravský kraj. O nejzdařilejší opravě rozhodnou odborníci i veřejnost. Vítěz dostane 150 tisíc korun. Do soutěže je možné do 20. prosince přihlásit památky, u nichž se nějaká oprava nebo investice uskutečnila letos.

Tři lidé malém zemřeli v hořícím vagonu

Tři mladí lidé v noci na včerejšek málem zahynuli při požáru odstaveného osobního vagonu na nádraží v Brně. Trojice asi žije na ulici a ve vagonu přespávala. V noci si chtěla zřejmě zatopit. Když ale vznikl požár a vůz se záhy ponořil do kouře, nedokázali z něj prchnout. Pomohli jim až policisté, kteří dorazili na místo neštěstí. Nikdo z trojice neutrpěl vážnější zranění.

Na hvězdárně otevřou dveře návštěvníkům

Všechny dveře dokořán slibují zájemcům otevřít v neděli na hvězdárně v Brně. Od 10.00 do 16.30 bude možné navštívit astronomické pozorovatelny, zhlédnout speciální představní v planetáriích i pohrát si s elektronickou rozhlednou nabízející unikátní výhled na město. Za jasného počasí budou moci návštěvníci dalekohledy vidět Slunce i Venuši.

Televize natáčela o Jaroslavu Šabatovi

Brněnské studio České televize připravilo pro vysílání dokument o politikovi Jaroslavu Šabatovi, který letos v listopadu oslaví 80. narozeniny. Hodinový dokument mapuje milníky Šabatova života od roku 1946 do současnosti. Pořad režiséra Víta Janečka staví na situačních setkáních Šabaty s lidmi, se kterými se názorově střetával jak v dobách vlády komunistické strany, tak v polistopadovém období, kdy byl mimo jiné ministrem. Premiéru pořadu uvede zítra večer druhý program ČT.

Špatně zabrzděné auto způsobilo nehodu

Auto bez řidiče se vydalo na cestu od supermarketu v Hněvkovského ulici v Brně. Přes zatravněnou plochu vjelo na chodník a posléze do čtyřproudové vozovky, kde narazil do projíždějícího vozidla. Osmačtyřicetiletá řidička strážníkům přiznala, že ford zaparkovala u prodejny, ale zřejmě ho dostatečně nezajistila.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: