Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Veterináři nechali vyvraždit hejno hus

Zaměstnanci Rybářství Hodonín a desítky hasičů včera zlikvidovali sedmisethlavé husí hejno, ve kterém veterináři odhalili několik kusů nakažených virem ptačí chřipky. Rozhodla o tom v Brně krajská veterinární správa a další odborníci. O osudu dalších zhruba 2300 hus a asi 350 divokých kachen rozhodnou kontrolní testy. Drůbež utratili plynem ve speciálních kontejnerech. Odborníci zdůraznili, že nejde o rizikový typ chřipky H5N1, ale o nízkopatogenní kmen H7, který pro člověka nepředstavuje riziko. Kolem ohniska nákazy je vytvořeno kilometrové ochranné pásmo.

Mladík zkusil splatit dluh pomocí padělků

Vlastním očím zřejmě nevěřila jedenadvacetiletá žena z brněnských Kohoutovic. O rok mladší muž jí přinesl zpět část dluhu a předal jí dvě tisícikorunové bankovky. Po jeho odchodu však zjistila, že má v ruce zjevné padělky se shodnými sériovými čísly. Případ řeší policie.

Na Jošta se chystá přes 60 umělců

Více než 60 umělců přemýšlí, jak by měla vypadat jezdecká socha pro Brno. Na magistrátu si vyzvedli podmínky k soutěži na podobu sochy markraběte Jošta Lucemburského. Měla by ozdobit Moravské náměstí. Podle vedoucího odboru kultury Martina Reissnera lze těžko odhadnout, kolik umělců návrh připraví. Obvykle to bývají dvě třetiny.

Kohoutovice oslaví 800 let, chystají knihu

Na radnici v Brně-Kohoutovicích připravují knihu k 800. výročí první písemné zmínky o obci. Výročí oslaví Kohoutovičtí příští rok, ale akce připravují už nyní. Pozvánky pošlou i slavným rodákům z Kohoutovic, například krasobruslaři Karolu Divínovi a herečce Aleně Vránové.

Opilí mladíci málem spadli pod tramvaj

Nevděk světem vládne. Přesvědčila se o tom i řidička tramvaje v Králově Poli. Když na refýži spatřila dva podnapilé mladíky, kteří se strkali tak, že jim hrozil pád pod kola tramvaje, duchapřítomně použila rychlobrzdu. Jakmile však otevřela dveře, aby se ujistila, že mladíci jsou v pořádku, zasypali ji nadávkami a bránili jí v odjezdu. Strážníci je v poutech převezli na záchytku.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: