Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Zbrojařský veletrh zpestří námořní bitva

Letošní ročník zbrojařského veletrhu Idet, který začíná zítra na brněnském výstavišti, zpestří netradiční letecká a námořní bitva, do níž se zapojí obří modely křižníků, torpédoborců a bombardérů z druhé světové války. Celkem jich bude v akci 27, k největším má patřit třímetrová japonská loď Yamato. Idet se uskuteční na výstavišti od 5. do 7. května, účastní se ho na 300 firem.

Starosta hodlá měnit shromažďovací zákon

Novelu zákona o shromažďování hodlá prostřednictvím brněnských poslanců prosadit starosta Brna-středu Libor Šťástka. Je to reakce na problémy kolem demonstrací v centru města. Podle něj je třeba změnit termíny pro posouzení shromáždění či umožnit radnicím je na některých místech omezit zcela.

Divadlo připomene popravenou řeholnici

Brněnští divadelníci dokončili inscenaci o blahořečené řeholnici Marii Restitutě, kterou za druhé světové války popravili nacisté. Představení připravilo Divadlo Feste v cyklu původních her o hledání identity jedince i národa. Dějištěm premiéry bude dnes kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích. Marie Restituta, vlastním jménem Helena Kafková, pocházela z Brna a popravena byla v roce 1943.

Šelepka slaví čtyřicáté narozeniny

„Nejstarší aktivní klubové“ zařízení v republice, jak titulují jeho provozovatelé brněnskou Šelepku, slaví čtyřicátiny. Poprvé se otevřela 1. května 1969, kdy se tam konala diskotéka Petra Síse a koncert skupiny Progress Organization. Klub si výročí připomněl Příhraničními slavnostmi čtvrtí, na jejichž pomezí leží - Králova Pole, Brna-středu a Žabovřesk. Oslavy mají pokračovat.

Brahms spojil sbory z Brna a z Utrechtu

Nizozemští a brněnští hudebníci se připravují na jediný společný koncert, na němž v Brně uvedou Německé rekviem, největší vokální dílo Johannese Brahmse. Koncert je součástí oslav 180. výročí založení sboru Toonkurst Koor z Utrechtu. Brno a Utrecht jsou partnerská města. S Nizozemci vystoupí 23. května v Janáčkově divadle filharmonický sbor Beseda brněnská a sólisté z Národního divadla Brno.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč