Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Abramovič oddlužil Chelsea

Česko

LONDÝN Fotbalová Chelsea už nemá žádné závazky ke svému vlastníkovi Romanu Abramovičovi. Ruský magnát, který klub dlouho financoval prostřednictvím bezúročných půjček, totiž všechny své pohledávky převedl na vlastnický podíl, čehož dosáhl navýšením základního jmění klubu. Chelsea mu dlužila celkem 340 milionů liber (asi 14,3 miliardy korun).

Vedoucí tým anglické ligy se tím snaží vyhovět chystaným požadavkům UEFA. Ta totiž již delší dobu bojuje proti zadlužování klubů a od roku 2012 nehodlá dlužníky vůbec vpouštět do lukrativní Ligy mistrů. „Teď je náš dluh prakticky nulový, což nám zajistí jak dlouhodobou stabilitu, tak i vyhovění kterémukoli z mechanismů, které se nyní ve fotbale diskutují,“ řekl ředitel Chelsea Bruce Buck.

Abramovič do klubu pumpoval peníze od roku 2003, kdy v něm získal rozhodující podíl. Z bohatých finančních injekcí klub nakupoval velké počty špičkových hráčů. Masivními investicemi také přifoukl bublinu, která v té době panovala na trhu s fotbalisty. Odměnou byl Abramovičovi posun průměrného klubu do špičky anglické ligy.

Poslední roky ale Abramovič změnil politiku a snaží se vést Chelsea k soběstačnosti. Poprvé by se mu to mohlo podařit v létě. I když se mu pět let v řadě daří ztrátu snižovat, v minulé sezoně klub prodělal 44,4 milionu liber (asi 1,3 miliardy korun). To je téměř pětina jeho celkových tržeb. Více než polovinu ztráty přitom obstaraly kompenzace, které musí klub vyplácet vyhozeným trenérům.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...