Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ADAC: Nejspolehlivější jsou německá auta

Česko

Nová statistika německého autoklubu ADAC, která vychází z 2,04 milionu případů do pěti let starých aut, ke kterým byli přivoláni „žlutí andělé“, došla k jednoznačnému závěru: německá auta jsou nejspolehlivější. Statistika ADAC patří v Německu ke třem nejrespektovanějším, z nichž si lze udělat obrázek o poruchovosti. Další dvě vydávají společnosti zabývající se technickými kontrolami automobilů, TÜV a Dekra. První zmíněná každoročně zveřejňuje statistiku spočítanou z výsledků více než sedmi milionů technických kontrol nejoblíbenějších typů automobilů. Její rozsáhlosti nemohou další statistiky poruchovosti konkurovat, přesto bývá i tato statistika zpochybňována – na technickou kontrolu se mohou majitelé aut připravit. Žlutí andělé ale počítají auta, která vypoví službu přímo na silnici. Proto má právě jejich statistika velkou váhu.

ADAC dělí svoji statistiku do osmi kategorií, podle tříd. Výsledek? Nejklidněji se mohou za volantem cítit řidiči vozů značky Mercedes Benz, ty získaly prvenství ve třech z osmi hodnocených kategorií. Dalšími v pořadí se staly BMW a Citroën, každá s vítězem ve dvou kategoriích. Naopak nejčastěji potřebovaly pomoc automobily Chevrolet Matiz, Renault Kangoo, Opel Vectra a Ford Transit.

V kategorii nejmenších aut zvítězila trojice sourozenců Citroën C1, Peugeot 107 a Toyota Aygo (vyráběná v továrně u Kolína), naopak nejčastěji potřeboval pomoc korejský Chevrolet Matiz.

Ve třídě malých aut se umístily na špičce modely BMW Mini, Ford Fusion a Mitsubishi Colt; nejhůře dopadl Fiat Punto. Nižší střední třídu opanovaly německé vozy. Špičkové hodnocení dostaly automobily Mercedes B, Audi A3 a BMW řady 1; nejhorší francouzský Peugeot 307.

Střední a vyšší střední třídu statistika ADAC spojuje, vrchol žebříčku je tak poněkud nesourodý: Mercedes C následuje BMW řady 3 a Audi A6. Poslední skončil Opel Vectra.

Statistika ADAC počítá jen auta, kterých se v Německu od roku 2004 prodalo minimálně 10 000 kusů. Proto jsou další tabulky skromnější. Mezi sportovními auty a kabriolety dopadly nejlépe Mercedes SLK, CLK a Peugeot 207 CC, jehož předchůdce 206 CC naopak propadl. Mezi SUV si nejlépe vedly BMW X3 a X5 následované Nissanem Qashqai, nejhůře Hyundai Tucson. Mezi minivany obsadily první příčky Citroën C4/Xsara Picasso, Seat Altea, VW Caddy, nejhorší pak Renault Kangoo. Z obecně poruchovějších velkoprostorových aut jsou na tom nejlépe VW Sharan/Seat Alhambra, Ford S-Max a VW Transporter, nejhůře Ford Transit. A škodovky? Do žebříčku se dostala pouze Škoda Fabia, Roomster a Octavia. Všechny se usadily zhruba uprostřed.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...