Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aero Vodochody koupí rumunského konkurenta

Česko

BUKUREŠŤ Český výrobce letecké techniky Aero Vodochody koupí svého rumunského konkurenta Avioane Craiova za 16,3 milionu eur (380 milionů korun). Informovala o tom agentura DPA s tím, že český podnik zvítězil v soutěži, kterou vyhlásila rumunská privatizační agentura AVAS.

Firma soutěžila o více než osmdesátiprocentní podíl v Avioane s italskou společností Alenia Aeronautica a rumunským podnikem INAV. Za samotné akcie Avioane zaplatí Aero Vodochody 4,2 milionu eur. Dalších 3,3 milionu eur poskytne podniku ve formě provozního kapitálu a 8,8 milionu eur jako investice. Jejich polovina se uskuteční v prvním roce po převzetí podniku.

Podle vyjádření firmy bude Aero Vodochody usilovat o zachování současné výroby Avioane Craiova a dále ji rozvíjet. Zároveň, podobně jako tomu bylo v případě Aera a jeho spolupráce s Armádou ČR, bude zachována zavedená pozice firmy coby spolehlivého partnera rumunských vzdušných sil.

Avioane Craiova bude ale muset nejprve projít restrukturalizací zaměřenou na zvýšení efektivity a technologické kapacity. Společnost, která byla založena v roce 1972, produkuje vojenská letadla a v posledních letech se potýká s rostoucími finančními problémy. Firma vyrábí mimo jiné ve spolupráci s izraelskou společností Elbit Systems cvičný letoun IAR 99 Soim.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!