Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pomoc z Česka: 0 Kč. Vláda před Fialovým turné škrtla stovky milionů pro Afriku

Fialova africká mise. Český premiér Petr Fiala v sobotu v Addis Abebě zahájil týdenní návštěvu subsaharské Afriky. Na základně v Bishoftu ho pozval na tradiční kávu velitel etiopských vzdušných sil Yilma Merdassa. Kromě Etiopie ministerský předseda navštíví Keňu, Nigérii, Ghanu a Pobřeží slonoviny. | foto: X

Premium Původní zpráva
Navštívil muzeum vody, otevřel obchodní fórum v Nairobi a pojedl speciálně upravenou krávu s generálem etiopského letectva. Poslední zahraniční mise premiéra Petra Fialy (ODS) nabídla pestré diplomatické menu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Během několikadenní akce navštívil čtyři africké státy (Etiopie, Keňa, Ghana a Pobřeží slonoviny) v doprovodu dvou desítek českých podnikatelů. Ještě před odletem upozornil, že Evropa v poslední době zanedbala rozvoj vztahů s Afrikou, čehož podle něj využily Rusko a Čína. „Musíme to, co jsme zanedbali, napravit. Způsob, kterým jsme to dělali, nebyl dostatečně efektivní,“ řekl Fiala.

Jenže jak zjistil server Lidovky.cz, česká diplomacie nedostala stovky milionů korun určené právě na rozvojové projekty v Africe. Vyplynulo to z materiálu k rozpočtu, který projednávali minulý týden poslanci zahraničního výboru. U položky s názvem „Program naplňování cílů ČR v Africe v letech 2023–2025“ svítila nula korun. Přitom právě tento program v lednu odsouhlasil celý kabinet.

ZVĚŘINA: Čau lidi z Kramářovky. Fiala se snaží napodobit Babiše

Diplomaté si proto posteskli. „Přestože ministerstvo zahraničních věcí požadavek v souladu s výše uvedeným usnesením vlády opakovaně při přípravě rozpočtu uplatnilo, ministerstvo financí jej neakceptovalo,“ uvádí se v materiálu, který má redakce k dispozici.

Česko k přípravě rozvojových projektů zpracovalo 23stránkovou strategii. Cílem našeho působení se má stát v roce 2030 stabilní a prosperující Afrika. Ambice však mohou zůstat jen na papíře. Peníze na uskutečnění letos chybí. A nepočítá se s nimi ani v rozpočtu resortu zahraničních věcí na příští rok.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...