Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podnik patřící Agrofertu zažaloval ministerstvo zemědělství kvůli vrácení dotace

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci. foto:  Michal Šula, MAFRA

Drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert podal žalobu na ministerstvo zemědělství. Snaží se tak bránit tomu, že musel vrátit dotaci 1,6 milionu korun, kterou Česko nedostane proplacenou z fondů Evropské unie kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ve čtvrtek o tom informovaly server iROZHLAS.cz a Český rozhlas-Radiožurnál.
  6:55

Evropská komise, jeden z hlavních orgánů EU, označila v minulosti ve svém auditu za problematické dotace pro Agrofert z doby Babišovy vlády. Podle auditorů Babiš rozhodoval o záležitostech týkajících se fondů EU a zároveň dál ovládá Agrofert, ačkoli akcie svých firem vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

O vrácení dotace, kterou chtěla firma použít na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, rozhodl v roce 2022 Státní zemědělský intervenční fond, který v Česku rozděluje dotace do zemědělství. Společnost s tím nesouhlasila a odvolala se k nadřízenému úřadu, tedy k ministerstvu zemědělství. To ale rozhodnutí fondu potvrdilo a letos v lednu musela firma dotaci vrátit. Nyní se zrušení tohoto rozhodnutí domáhá u Městského soudu v Praze.

„Obecně platí, že se na soud obracíme v případě, kdy jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem a byli jsme kráceni na našich právech,“ uvedl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Soud informoval ministerstvo o podání žaloby v březnu, sdělil serveru mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Podle Českého rozhlasu to přitom není první žaloba, kterou se snaží koncern vracení dotace zvrátit. Na podzim 2022 podala společnost Schrom Farms žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. Rozhodnutí fondu totiž vychází z pokuty, kterou Česku vyměřila Evropská komise jako výsledek auditu střetu zájmů v oblasti zemědělských dotací. Dotace měla být spolufinancována z unijních peněz, ale Evropská komise ji odmítla proplatit. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše, a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů.

Společnost Schrom Farms se proto před soudním tribunálem EU dožadovala toho, aby bylo zrušeno tzv. prováděcí rozhodnutí, kterým Brusel vyloučil zmíněnou dotaci z unijního financování. Před evropským soudem ale Agrofert neuspěl. Loni na podzim soud žalobu odmítl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!