Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

„Ahoj. Chci jezdit ve vašem voze“

Česko

O KOM SE MLUVÍ

SAO PAULO/PRAHA Byl blízko, na titul ale nedosáhl. Přestože dva závody před koncem letošního mistrovství světa vedl o dvanáct bodů, musí se spokojit „jen“ s druhým místem.

I tak je ale jasné, že letošní ročník F1 patřil jedinému muži - Lewisi Hamiltonovi. Kdo je pilot, který málem jako první jezdec v historii dosáhl na mistrovský titul už v první sezoně?

Matka ho poslal k otci. Mohl mu zajistit kariéru

„Ahoj, já jsem Lewis Hamilton. Vyhrál jsem mistrovství Velké Británie v motokárách a jednou chci jezdit ve vašem voze.“

Přesně tohle slyšel Ron Dennis, mocný šéf stáje McLaren, v roce 1987 od tehdy desetiletého kluka. Stalo se to na vyhlašování cen pro nejlepší jezdce motokár.

„Zavolej mi za devět let. Něco s tím uděláme,“ odpověděl mu prý tehdy Dennis.

Jenže se sešli dřív. Následující tři roky totiž Hamilton vyhrával, co se dalo, a poté před Dennise předstoupil znovu. Tentokrát už šéf McLarenu kapituloval a zařadil toho drzého, ale neuvěřitelně talentovaného kluka do programu na podporu mladých talentů McLarenu, kam se jinak dostávají až šestnáctiletí piloti.

Hamilton ale za svou báječnou kariéru nevděčí jen podpoře McLarenu, ale i svým rodičům, kteří pocházejí z karibské Grenady. Rozvedli se sice, když byly Lewisovi pouhé dva roky, ale ve dvanácti letech ho nechala jeho m a t k a Carmen odejít k biologickému otci Anthonymu, který mu mohl vytvořit lepší zázemí pro jeho závodnickou vášeň.

„Nemohla jsem si sebe samu představit v tom hektickém světě,“ říká Carmen. „Ale také jsem dohlížela na to, aby Lewis skutečně dostal to, co měl. „Anthony v Lewisovi viděl talent a tvrdě pracoval, aby se mohl rozvíjet. To jsem si já nemohla dovolit,“ vysvětluje neobvyklý krok Carmen.

A mladý Hamilton důvěru Dennise i svých rodičů splácel. „Je úplně jasné, že má závodnickou mentalitu,“ všiml si Michael S c h u m a -cher v roce 2001 poté, co si proti Hamiltonovi a dalším mladíkům zajezdil na oblíbených motokárách.

Dennisův chráněnec poté vyhrával ve všech kategoriích a proslul mimořádně odvážným a dravým způsobem jízdy, který se skoro nehodí k jeho dětské tváři. Při závodech GP2, tedy v jakési předsíni formule 1, dokázal v roce 2006 předjet dva soupeře najednou v zatáčce, v níž se teoreticky nedalo předjíždět vůbec...

S jídlem ale rostla i chuť. „Nechci ztrácet rok testováním, chci hned závodit. Zkušeností mám dostatek,“ nechal se zhruba před rokem slyšet Hamilton, když se rozhodovalo o složení týmu McLaren pro tuto sezonu.

Naléhání elegantního mladíka, který dostal jméno po slavném atletu Carlu Lewisovi, nakonec slavilo úspěch a Hamilton na začátku letošního ročníku usedl jako první jezdec tmavé pleti do kokpitu vozu formule 1.

Přestože měl jen krýt záda hvězdnému Alonsovi, „ukradl“ sezonu pro sebe. Ze začátku sice napětí mezi oběma jezdci tlumilo to, že Španěl ani nikdo jiný nevěřil, že by byl Hamilton ve zbytku sezony stejně úspěšný jako na jejím začátku, ale mladý Brit neuvadal.

Válka v jednom týmu

Naopak. Dostal se do čela průběžného pořadí a Alonso přítomnost konkurenta v týmu neunesl. Prohlásil, že v McLarenu nadržují Hamiltonovi. „Chápu to. Jsme v britském týmu a je úplně jasné, že se Lewisovi snaží vytvořit ty nejlepší podmínky,“ nechal se slyšet Alonso a rozčílil tak Dennise.

Válka byla vypovězena a přestože Hamilton nejdříve opdovídal diplomaticky, nakonec i on přešel do protiútoku. „Nejradši bych byl, kdyby Fernando odešel k Ferrari a já zůstal v McLarenu,“ prohlásil nedávno.

Málokdo teď po famózní Hamiltonově sezoně pochybuje, že Alonso v britské stáji zůstane. A formule 1 má na několik let dopředu zaděláno na obrovskou rivalitu. Alonso versus Hamilton? To může být stejné drama jako kdysi Prost versus Senna.

A kdo bude mít navrch? „Lewis je beze vší pochybnosti nejlepší mladý pilot, jakého jsme kdy ve formuli 1 měli,“ rozplývá se legendární Jackie Stewart...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!